Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
AAPPO HÄRKÖNEN, matta, "Trilli", Mattokutomo Oy, 1960-tal.
AAPPO HÄRKÖNEN, matta, "Trilli", Mattokutomo Oy, 1960-tal.
Klubbat pris 
819 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
AHTI LAVONEN, "SILVER".
AHTI LAVONEN, "SILVER".
Återrop
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen lasi Oy. Tidigt 1970-tal.
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen lasi Oy. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALEXANDER CALDER, "TACHES DE ROUSSEUR, PL. 2, UR LA MÉMOIRE ELÉMENTAIRE".
ALEXANDER CALDER, "TACHES DE ROUSSEUR, PL. 2, UR LA MÉMOIRE ELÉMENTAIRE".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, BORD, 907B. Artek, formgivet 1933.
ALVAR AALTO, BORD, 907B. Artek, formgivet 1933.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, BORD, 915. Artek, formgivet 1932.
ALVAR AALTO, BORD, 915. Artek, formgivet 1932.
Klubbat pris 
1 070 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A809. Stämplad Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A809. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL NR. 400. Formgiven 1936.
ALVAR AALTO, KARMSTOL NR. 400. Formgiven 1936.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, 4 ST, modell 60, 1930-50 tal.
ALVAR AALTO, PALLAR, 4 ST, modell 60, 1930-50 tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
7 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Sign. Karhula 22 IX 37.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Sign. Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris 
17 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
Klubbat pris 
40 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, VILSTOL 43. Design 1937. 1970/80-tal.
ALVAR AALTO, VILSTOL 43. Design 1937. 1970/80-tal.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, pallar, 3 st, modell Y61, Artek, 1900-talets slut.
ALVAR AALTO, pallar, 3 st, modell Y61, Artek, 1900-talets slut.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
ANITRA LUCANDER, "MUSIK".
ANITRA LUCANDER, "MUSIK".
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
ANITRA LUCANDER, RYTTARE.
ANITRA LUCANDER, RYTTARE.
Klubbat pris 
5 920 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ANITRA LUCANDER, VY.
ANITRA LUCANDER, VY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
Klubbat pris 
9 500 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, SKEPNAD.
BENGT LINDSTRÖM, SKEPNAD.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BERTEL GARDBERG, BÄGARE 3 ST, Ekenäs 1975.
BERTEL GARDBERG, BÄGARE 3 ST, Ekenäs 1975.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
600 EUR
BERTEL GARDBERG, BÄGARE, 2 ST, Ekenäs 1978.
BERTEL GARDBERG, BÄGARE, 2 ST, Ekenäs 1978.
Klubbat pris 
406 EUR
Utropspris
400 EUR
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
Klubbat pris 
9 700 EUR
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
681 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKSKULPTUR,  Fjäril. Signerad och märkt Rörstand.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKSKULPTUR, Fjäril. Signerad och märkt Rörstand.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
Klubbat pris 
2 522 EUR
Utropspris
2 600 - 2 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMRING, silver. Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMRING, silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
1 860 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 14K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
Klubbat pris 
822 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Jaaras dröm", silver. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Jaaras dröm", silver. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, silver. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, silver. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
370 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch " På ytan", silver. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch " På ytan", silver. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
362 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BORDS- ELLER VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkad av Itsu, 1950-tal.
BORDS- ELLER VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkad av Itsu, 1950-tal.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BRUNO CECCOBELLI, "LUCE SU PLANCIA".
BRUNO CECCOBELLI, "LUCE SU PLANCIA".
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
Klubbat pris 
8 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR