Vårens Klassiska 556

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
100CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON, Svensk fullriggare i hög sjö.Motivet avbildar korvetten Saga.
151CARL LARSSON, "Från Majorna".Bladet beskuret så att signatur delvis saknas.
195GEORG ANTON RASMUSSEN Tillskriven, Lastning vid stranden.Målningen är tillskriven Georg Anton Rasmussen.
196KNUT ANDER Tillskriven, HUSFÖRHÖR.Verket omattribuerat efter den tryckta katalogens färdigställande. Verket är numer tillskrivet Knut Ander (Sverige) 1873-1908. Litteratur: Nils Lindgren, "Knut Ander", Östgöta Konstförening, Linköping, 1933, jfr "Husförhör", blyerts (i Nationalmuseum, Stockholm), avbildad helsida sid 48 samt upptagen i katalogen som nr 23 ("Husförhör", blyerts. Studie till etsning n:r 20) sid 73. Övrigt: Motivet är även utfört som etsning, enligt uppgift antagligen unikt exemplar, nu i Nationalmuseum, Stockholm.
242PEHR HILLESTRÖM, "Kongl. Slottet åt Logården".Enligt Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", 1929 skall målningen vara signerad men det är den inte.
251OSKAR I, Hund på rödklädd stol.Konung Oskar I har kopierat David Klöcker Ehrenstrahls målning av "Hunden Busse" som idag tillhör Östergötlands länsmuseum (B1152)
261CARL JOHAN FAHLCRANTZ, Nyköpings slott.Tidigare i kyrkoherde och överhovpredikant Eric Moréns ägo, Stora Tuna, därefter i arv.
295JAN FYT Hans efterföljd, Stilleben med hare och kramsfåglar.Fel katalognummer under bilden i den tryckta katalogen. Står 296 skall vara 295.
296MELCHIOR DE HONDECOETER Hans efterföljd, Stilleben med hönsfåglar.Fel katalognummer under bilden i den tryckta katalogen. Står 295 men skall vara 296.
330FRANCESCO TREVISANI Tillskriven, Läsande apostel.Den läsande ynglingen är förmodligen aposteln Johannes (Johannes Evangelisten)
346FEDERICO BAROCCI (FIORI DA URBINO) Hans efterföljd, "Ecce Agnus Dei".Motivet går tillbaka på en komposition av Raphael (1483-1520)
362OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.Tillskriven Louis-René Vialy (1680-1770). Okänd kvinna som vestal.
364ABRAHAM JANSSENS Hans efterföljd, Sta Helena.Möjligen föreställande Louise de La Vallière (1644-1710), Ludvig XIV:s älskarinna.
365Thalia, komediens beskyddare.Tillskriven Katherine Read (1723-1778) utifrån foto. Bukowskis ber att få framföra sitt tack till Neil Jeffares för denna information.
370AUGUST FRIEDRICH HEINRICH VAN DER OSTEN-SACKEN, Den gamla eken.Ingen fäljerätt. No droite de suite (d)
380ALEJANDRO DE GRAU FIGUERAS, Religiös figurscen.The subject is religious but not from the Bible.
395ELIAS MARTIN, Galärvarvet, Djurgården.Enligt uppgift kan motivet trots att det är daterad Stockholm vara ett motiv från örlogsvarvet i Karlskrona. Konstnären har då stått på Lindholmen och till höger ser man skeppsbron med bl a mastkranen. I bakgrunden kan man ana högvakten och amiralitesklockstapeln på Trossö.
405ELIAS MARTIN Landskap med figurer, boskap och röda stugorAkvarellerad linjeetsning. Etching with watercolour
446DRYCKESKANNA, av Vincent Mundt, Narva (verksam 1697-1704-1727). Barock.Äldre lagningar vid två av anfangerna samt runt kannans botten.
482LJUSSTAKAR, ett par, Rotterdam 1740-tal.Ljusstakarna är stämplade 1771 av Rudolf Sondag (verksam i Rotterdam 1746-1812). Senare förgyllning.
486LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.Stämplade Ath 1773, ej Audenarde.
864BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Renoverad, senare bakstycke, fötter med kompletteringar/Renovated, later back, feet with additions.
883SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.Nyckel saknas/Key missing.
885SKRIVSKÅP. London, 1700-talets början.Överdel och underdel troligen ej ursprungligen sammanhörande./The top and the bottom of the cupboard probably not origanally associated.
893POTTSKÅP. Gustavianskt.Snäpplås nyckel saknas/key missing.
894MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.Två mässingshållare saknas/Two brass leave-holders missing.
899TEBORD. Rörstrand 1745.I papperskatalogen: bilden på skivan till höger om nr 900 avser nr 899:s skiva./In the paper catalogue: the photo of the table top to the right of nr 900 belongs to nr 899.
900TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.I papperskatalogen: bilden på skivan till höger om nr 899 avser nr 900:s skiva./In the paper catalogue: the photo of the table top to the right of nr 899 belongs to nr 900.
918KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.Ej ursprungligt tillhörande skiva/the stone top not originally associated. Tidigare angivet exportförbud upphävt/Previous stated export restriction on lot 918 canceled.
982SPEGEL. Transition rokoko/gustaviansk.Senare glas/later mirror glass.
1058GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Tidigt gustavianskt.Två lod medföljer/comprising two weights.
1113FICKUR, av Lepaute, Paris 1700-tal.Boett av 18k guld.
1153VÄVD TAPET. Kesi (gobelängteknik). 230 x 358 cm. Japan sen Meiji.Försilvrade originalbeslag av metall./Original mountings of metal with a silver coat.
1155ANTIK AZERBADJAN. 418 x 256,5 cm.eller Ushak. Möjligen avkortad.
1176ANTIK KAUKAS, BORDJALOU KAZAK. 263,5 x 110 cm.Något påmålad.
1253PETR KLODT Efter, Stegrande häst och mansfigur.Obs! Skulpturen är tillverkad av gjutjärn
1268IKON. RYSSLAND 1800-TAL GUDSMODERN.Motivet föreställer Gudsmoderns tröst
1283KÅSA, icke identifierad mästare, Minsk 1858.Utgått
1426TÊTE-À-TÊTE, sex delar, porslin. Frankrike, "Sèvres" och målarsignatur M för Nicolas Marie Moirot (1830-1848).'Sevres style'
1428FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.Meissen.
1468VASER, ett par, Ming-stil, Qing dynastin (1644-1912).En med ersatt botten/one with completely restored base.
1509BORD, trä. Qing dynastin (1644-1912).Liten kantlagning. Small repair to top edge.
1530MÅLNING, akvarell på siden. Qing dynastin (1644-1912).tears and breakage to paper lining. Minor stains to painted are, visable when enlarging the image on our web site. Otherwise good.
1572KANNA för olja och vinäger, porslin. Qing dynastin (1644-1912).Possibly Samson/Möjligen Samson.
1664SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).Möjligen Japan. Possibly Japanese.
1729VASER, ett par samt VATTENDROPPARE, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).One vase with restored chip to rim, one with a 0,5 cm haircrack to rim.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
4PER EKSTRÖM, Aftonrodnad över stockholms slott och riksdagshuset.
40AOSCAR TÖRNÅ, Höstlandskap från Grez-sur-Loing.
70OLLE HJORTZBERG, Stilleben med gula rosor i silverpokal.
197ERIK WERENSKIÖLD, Porträtt av elegant dam.
215JEAN BAPTISTE CAMILLE COROT, Skogslandskap med figurer.
221PAUL JOANOVITS, Rustik allmogeinteriör med handarbetande kvinnor.
381Pastoralt landskap med figurer och boskap vid borgruin.
382LARS BOLANDER Tillskriven, Klassicerande landskap med kor vid en flod.
394LOUIS BELANGER, Flodlandskap med kvinna på en bro.
413CARL AUGUST EHRENSVÄRD, Mansfigur i svenska dräkten, troligtvis föreställande statssekreteraren Elis Schröderheim (1747-1795), porträttstudie av densamme, samt två profilporträtt av generaladjutanten Johan Christoffer Toll (1743-1817).
555DOSA, guld 18 k, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1846. Nyrokoko.
556RING, ovalt fasetterad akvamarin, 8.46 ct.
557RING, ovalslipad diamant, 1.55 ct med en oval smaragd på vardera sida.
558RING, 5 briljantslipade diamanter, tot. 0.74 ct.
559HALSSMYCKE, Bvlgari, "Allegra", med briljantslipade diamanter och cabochon- och fasettslipade olika ädelstenar.
560RING, kunzit med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
561RING, rubiner med briljantslipad diamant, ca 0.85 ct.
562RING, två briljantslipade diamanter, tot. ca 4 ct. Vardera sten ca 2 ct.
563ÖRHÄNGEN, kunziter, briljantslipade diamanter, ca 0.35 ct, och odlade South Sea pärlor.
564ARMBAND, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 6 ct. Art deco.
565ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.62 ct, i form av sjöstjärnor.
566RING, 11 diamanter, tot. ca 3.70 ct. Stockholm 1981.
567RING, 3 st briljantslipade diamanter, tot. 1.33 ct.
568HÄNGSMYCKE, kunzit, ca 5.95 ct, briljantslipad diamant, 0.13 ct, och odlad South Sea pärla, 13.5 x 14,5 mm.
569HÄNGSMYCKE, smaragdslipad smaragd, ca 1 ct. och carréslipad diamant, ca 0.30 ct.
570ÖRHÄNGEN, droppformade rubiner, tot. 16.45 ct med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. 2.50 ct.
571ARMLÄNK, 204 briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 9 ct. 1950-tal.
572ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5.30 ct.
573RING, trappslipad ametist med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
574RING, briljantslipad diamant, ca 2 ct.
575RING, kuddslipad blå safir, 3.90 ct. och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
576ÖRHÄNGEN, 2 briljantslipade diamanter, vardera ca 2.60 ct. med 10 briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1940-tal.
577ÖRHÄNGEN, Ole Lyngaard, guld med briljantslipade diamanter, tot. 0.12 ct.
578RING, två antikslipade diamanter, tot. ca 3.40 ct.
579HALSSMYCKE, turmaliner, peridoter och 5 briljantslipade diamanter.
580RING, briljantslipad diamant, 0.82 ct.
581RING, rubin och två rader briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
582COLLIER, flätade odlade japanska pärlor och guldkulor med juvellås.
583RING, två rubiner, 1.30 ct. samt briljantslipade diamanter, tot. 1.17 ct.
584BROSCH, lapis lazuli med briljantslipade diamanter i form av Yin & Yang. 1960-tal.
585ÖRHÄNGEN, två briljantslipade diamanter, tot. 2.32 ct.
586ÖRHÄNGEN, två briljantslipade diamanter, tot. 1.02 ct.
587HÄNGE, 16 briljantslipade diamanter, tot. 0.40 ct.
588RING, safirer, 0.66 ct och briljantslipade diamanter, tot. 0.33 ct.
589RING, fantasislipad akvamarin med krans av åttkantslipade diamanter, tot, ca 0.22 ct.
590ÖRHÄNGEN, vardera fantasislipad akvamarin med krans av åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
591COLLIER, baguetteslipade diamanter, tot. ca 18-20 ct. 1950-tal.
592ÖRCLIPS, skurna agatblommor med diamanter.
593DIADEM, rosenslipade diamanter. 1800-talets andra hälft.
594BROSCH, briljanter, tot. ca 0.80 ct och smaragder i form av blomkvist. Stockholm 1953.
595HÄNGE, Art nouveau. Frederic Charles Victor de Vernon (1858-1912).
596HÄNGE, Art nouveau. Felix Rasumny, (1869-1940). Föreställande två kvinnor.
597ARMRING, Chopard, Happy diamond, med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
598RING, Chopard, Happy diamonds, med tre briljantslipade diamanter.
599RING, svart briljantslipad diamant, ca 5 ct, samt mindre vita briljantslipade diamanter.
600RING, vita diamanter samt cognacsfärgad, ca 0.75 ct.
601RING, briljantslipad diamant, 0.33 ct.
602ARMBAND, 50 briljantslipade diamanter, tot. 6.51 ct.
603ARMBAND, 628 briljantslipade diamanter tot. 6.88 ct.
604BROSCH, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct och cabochonslipad smaragd. Ca 1915.
605RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct samt 12 mindre briljanter.
606ÖRHÄNGEN, platina med briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. Ca 1915.
607BROSCH, rosenslipade diamanter med syntetisk rubin och orientaliska pärlor. 1890-tal.
608ARMRING, 18 carréslipade smaragder samt 18 carréslipade diamanter, tot. ca 2.70 ct.
609KRÅSNÅL, Oscar II, diamanter, tot. ca 0.40 ct.
610RING, trappslipad smaragd, 0.80 ct. med briljantslipade diamanter, tot. 1.12 ct.
611ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, tot. 2.38 ct.
612BROSCH, briljant-och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, kan fästas på pärlor.
613ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.25 ct och odlade South Sea pärlor, 15 x 15 mm.
614GARNITYR, collier och brosch av järn. Empire. Kunglig gåva. I originaletui.
615RING, briljantslipad diamant, ca 4.60 ct samt 4 mindre briljanter på sidorna.
616COLLIER, naturliga sötvattenspärlor med små orientpärlor emellan. 1930-tal.
617RING, gammalslipad diamant, ca 1.10 ct samt 16 små diamanter, tot. ca 0.20 ct.
618RING, gammalslipade diamanter, mittsten ca 1 ct. samt blå safirer. 1960-tal.
619CLIP, diamanter, tot. ca 2 ct. samt blå safirer. 1930-tal.
620ÖRHÄNGEN, rubiner, ca 2.50 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
621ÖRHÄNGEN, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct och carréslipade safirer. Art deco.
622BROSCH, diamanter, tot. ca 1.80 ct i form av en blomkvist.
623ARMRING, 15 briljantslipade diamanter, tot. 1.21 ct.
624ARMBAND, 5 länkar med gammalslipade diamanter. Svenskt tillverkat 1950-tal.
625ARMLÄNK, 21 briljantslipade diamanter, tot. 1.63 ct.
626ALLIANSRING, 9 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct.
627RING, två briljantslipade diamanter, tot. 2.27 ct.
628RING, briljantslipad diamant, 3.35 ct.
629BROSCH, cabochonslipade blå safirer med små antikslipade diamanter. Art deco.
630RING, W.A. Bolin, briljant- och navettslipade diamanter, 2.98 ct. Stockholm 1973.
631ARMBAND, 41 briljantslipade diamanter, tot. 13.23 ct.
632BROSCH, skuren bergkristall med rosenslipade diamanter och pärlor.
633ARMRING, Art déco, gammalslipade diamanter, ca 8 ct samt svart onyx.
634ÖRHÄNGEN, akvamariner med rosenslipade diamanter.
635RING, blå safir, 5.18 ct. med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
636HELALLIANSRING, 128 briljantslipade diamanter, tot. 2.90 ct.
637ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, ca 0.25 ct och odlade South Sea pärlor, 15 x 15 mm.
638ARMRING, briljantslipad diamant, ca 0.40 ct. Vikt 71.7 g.
639COLLIER, olikfärgade briljantslipade diamanter tot. 0.50 ct. samt hängande odlad South Sea pärla, 13.8 mm.
640BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. 0.52 ct.
641COLLIER OCH ARMBAND, odlade pärlor, diamanter, rubiner, safirer, smaragder.
642ARMRING, W.A. Bolin, Stockholm 1942 med diamanter, ca 1860.
643RING, briljantslipad diamant, 2.53 ct, enl. uppgift, samt 4 mindre briljantslipade diamanter, tot. 0.23 ct.
644RING, tre gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
855BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
858BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.
863BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
865BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
866BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustaviansk.
870BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.
872BYRÅ. Gustaviansk. Möjligen av Westring i Gränna.
875BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
880SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerad. Gustaviansk.
881SKRIVBORD MED UPPSATS, av hovschatullmakare Hindrich von Hachten (ej signerat) 1693. Barock. Beställt till kronprins Karl (XII).
883SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.
895SIDEBOARD, sannolikt av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianskt.
898TEBORD, med fajansbricka. Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt.
899TEBORD. Rörstrand 1745.
900TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
901ADOLF FREDRIKS SKRIVBORD, s.k. bonheur du jour, av Léonard Boudin (mästare i Paris 1761). Parisarbete, före 1771. Transition.
903DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius 1785 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.
916KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten omkring 1780. Gustavianska.
986SPEGEL, av Niclas Falkengren (spegelmakare i Jönköping 1776-1813). Gustaviansk.
995SPEGEL OCH KONSOLBORD, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.
996SPEGEL OCH KONSOLBORD. Tillskriven Petter Gustaf Bylander (verksam i Göteborg 1802-1859). Empire.
1001SPEGELLAMPETTER, för tre ljus, ett par snarlika, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Gustavianska.
1058GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Tidigt gustavianskt.
1059GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Rokoko.
1061KONSOLUR, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803). Rokoko.
1083HEDERSVÄRJA. Karl XIV Johan, ca 1830.
1148ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 111,5 x 46 cm. Skåne 1778.
1149TÄCKE. Rölakan. Två ihopsydda delar. 187 x 130 cm. Sannolikt Skytts eller Oxie härad. Skåne 1700-talets andra hälft.
1406TERRIN med LOCK, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period, daterad 5/6 1766 samt 7/7.
1407URNA, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, (1758-66).
1408YTTERFODER, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). Rokoko.
1411URNA, bemålat lergods. Dekorerad av Louis Masreliez (1747-1810). Sverige, omkring 1800.