Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 617

 
1155 föremål
954. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
954. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
207. Henrik Wittkopf d y, bägare, silver, Stockholm 1761.
207. Henrik Wittkopf d y, bägare, silver, Stockholm 1761.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
815. SKÅLFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
815. SKÅLFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
217. SKED, förgyllt silver, ostämplad, Nordeuropa 1600-tal. Barock.
217. SKED, förgyllt silver, ostämplad, Nordeuropa 1600-tal. Barock.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
713. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
713. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
725. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas, sten och lack. Kina.
725. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas, sten och lack. Kina.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
592. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
592. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
240. Dosa, guld en deux couleurs, Paris 1791.
240. Dosa, guld en deux couleurs, Paris 1791.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
801. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
801. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
62. BORD, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
62. BORD, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
837. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. Kanton.
837. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. Kanton.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
814. FAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
814. FAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1020. Örhängen 18K guld och vitguld med korall.
1020. Örhängen 18K guld och vitguld med korall.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
650. VAS, brons. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
650. VAS, brons. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
651. GUANYIN, brons. 1800-tal.
651. GUANYIN, brons. 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
205. Sven Örn, bägare, silver, Stockholm 1757.
205. Sven Örn, bägare, silver, Stockholm 1757.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
73. TVÄTTSTÄLL, empire, 1800-talets början.
73. TVÄTTSTÄLL, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
600. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Troligen sen Mingdynasti.
600. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
615. FAT, ett par, lacque burgautée. Qingdynastin, 1700-tal.
615. FAT, ett par, lacque burgautée. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
911. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
911. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
958. Ring silver och 14K guld med en pärla diameter ca 6.5 mm.
958. Ring silver och 14K guld med en pärla diameter ca 6.5 mm.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
819. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1126. Lornjett 14K guld.
1126. Lornjett 14K guld.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
894. YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
894. YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
652. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
652. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
317. ÄGG, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft.
317. ÄGG, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
859. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
859. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
321. FAT, porslin. Ryssland, daterat 1921.
321. FAT, porslin. Ryssland, daterat 1921.
Klubbat pris
720 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1073. Gustaf Dahlgren armband 18K guld med pärlor.
1073. Gustaf Dahlgren armband 18K guld med pärlor.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
738. BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 1700-tal.
738. BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
860. VAS, porslin. Kina, omkring 1900.
860. VAS, porslin. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
211. Sked med kronknopp, silver, troligen Sverige, omkring 1600, ostämplad.
211. Sked med kronknopp, silver, troligen Sverige, omkring 1600, ostämplad.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
668. VÄGGVAS, cloisonné. Sen Qingdynasti.
668. VÄGGVAS, cloisonné. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
737. SKULPTURGRUPP, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
737. SKULPTURGRUPP, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
774. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
774. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
653. PENSELSTÄLL, brons. Mingdynastin (1368-1644).
653. PENSELSTÄLL, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
654. FIGURIN, brons på sockel av porfyr. 16/1700-tal.
654. FIGURIN, brons på sockel av porfyr. 16/1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
760. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759. KANNA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
759. KANNA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
921. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
921. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
935. FAT, 12 stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
935. FAT, 12 stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
778. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
778. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
590. MODELL AV SPIS, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).
590. MODELL AV SPIS, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
603. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Xuandes märke.
603. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Xuandes märke.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
559. Gustaf Torshell Tillskriven, Johan von Carleson (?-1750).
559. Gustaf Torshell Tillskriven, Johan von Carleson (?-1750).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
619. OBJEKT, fyra stycken, nefrit. Qingdynastin eller äldre.
619. OBJEKT, fyra stycken, nefrit. Qingdynastin eller äldre.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
754. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
754. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1144. Hängsmycke silver med rosenslipade diamanter.
1144. Hängsmycke silver med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
808. FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
808. FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
863. GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
863. GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
658. BÖNERULLE, kopparlegering. Tibet, 17/1800-tal.
658. BÖNERULLE, kopparlegering. Tibet, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
871. SKÅL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal. Signerad Ma Qingyun.
871. SKÅL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal. Signerad Ma Qingyun.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1155. Ring 18K guld och silver med rosenslipade diamanter.
1155. Ring 18K guld och silver med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
951. URNOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
951. URNOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
776. PRAKTBÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
776. PRAKTBÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
948. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, omkring 1800.
948. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
866. PLAKETT, tre delad, porslin. Kina, Republik  (1912-1949).
866. PLAKETT, tre delad, porslin. Kina, Republik (1912-1949).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1058. Ring 14K guld med en fasettslipad citrin och rubiner.
1058. Ring 14K guld med en fasettslipad citrin och rubiner.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 13 000 SEK
941. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
941. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK