Kan inte nå servern

Important Winter Sale 621

 
1152 föremål
355. KARAFF och GLAS, sex stycken, glas. Ryssland, 1800-tal.
355. KARAFF och GLAS, sex stycken, glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
699. KRIGSGUDOM, soapstone. Qingdynastin, 1800-tal.
699. KRIGSGUDOM, soapstone. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
773. VAS, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1772).
773. VAS, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1772).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
758. KRUKA, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
758. KRUKA, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
854. HANDFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
854. HANDFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
879. SERVIS, 137 delar, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
879. SERVIS, 137 delar, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
904. FAT, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
904. FAT, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
772. VAS/PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
772. VAS/PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
782. MEIPINGVAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
782. MEIPINGVAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
786. VAS, porslin. Qingdynastin, troligen 1800-tal.
786. VAS, porslin. Qingdynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
900. KRUKOR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
900. KRUKOR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
861. SKÅL, porslin. Qingdynatin, omkring 1900.
861. SKÅL, porslin. Qingdynatin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
886. FLASKA, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
886. FLASKA, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
926. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
926. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
676. TSATSA, två stycken, lergods. Tibet, 1700/1800-tal.
676. TSATSA, två stycken, lergods. Tibet, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
835. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
835. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
944. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
944. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
761. PRAKTURNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
761. PRAKTURNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
916. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
916. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
895. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
895. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
707. ARMBAND, emalj och förgyllt silver. Kina, tidigt 1900-tal.
707. ARMBAND, emalj och förgyllt silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
788. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
788. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
137. URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
137. URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
223. K.Fabergé, skål/fat, silver, Moskva 1899-1908. Hovelverantörsmärke.
223. K.Fabergé, skål/fat, silver, Moskva 1899-1908. Hovelverantörsmärke.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
236. Johan Leffler, kåsa, silver, Falun 1768.
236. Johan Leffler, kåsa, silver, Falun 1768.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
534. Carl Milles, "Serpentindanserska".
534. Carl Milles, "Serpentindanserska".
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
1039. Medaljong med kedja 18K guld med pärlor.
1039. Medaljong med kedja 18K guld med pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
226. 11:e Artellen, kåsa, silver och emalj, Moskva 1908-1917.
226. 11:e Artellen, kåsa, silver och emalj, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
745. FIGURIN, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
745. FIGURIN, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
746. NETSUKE, trä. Japan, Edo, 1800-tal.
746. NETSUKE, trä. Japan, Edo, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
451. Jan Asselyn Hans krets, Landskap med boskap nedanför ett berg.
451. Jan Asselyn Hans krets, Landskap med boskap nedanför ett berg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
237. Jöns Eriksson Ekman, kåsa, silver, Luleå 1770.
237. Jöns Eriksson Ekman, kåsa, silver, Luleå 1770.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
903. FAT, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
903. FAT, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
111. LJUSBÄRARE/SKULPTURER, ett par, barock, 1700-talets första hälft.
111. LJUSBÄRARE/SKULPTURER, ett par, barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
891. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
891. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
887. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
887. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
589. Carl Larsson, "Nu är det jul igen".
589. Carl Larsson, "Nu är det jul igen".
Klubbat pris 
5 300 000 SEK
Utropspris
4 000 000 - 6 000 000 SEK
152A. JAGS (JOHAN AUGUST GUSTAFSSON, 1852–1932), skulptur.
152A. JAGS (JOHAN AUGUST GUSTAFSSON, 1852–1932), skulptur.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
749. VAS, keramik. Korea, Joseon dynastin, 1400-tal.
749. VAS, keramik. Korea, Joseon dynastin, 1400-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1011. Brosch 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
1011. Brosch 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
883. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1008. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i olika färger.
1008. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i olika färger.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
708. ARMBAND, emalj och silver. Kina, tidigt 1900-tal.
708. ARMBAND, emalj och silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
985. Collier med två fasettslipade smaragder samt gammalslipade diamanter.
985. Collier med två fasettslipade smaragder samt gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1032. Ring 18K guld med gammalslipade diamanter.
1032. Ring 18K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1056. WA Bolin ring platina med en fasettslipad smaragd vikt ca 2.30 ct.
1056. WA Bolin ring platina med en fasettslipad smaragd vikt ca 2.30 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
67. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
67. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1096. Armband 18K guld.
1096. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
259. Arvid Floberg, bägare, silver, Stockholm 1799.
259. Arvid Floberg, bägare, silver, Stockholm 1799.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
268. Johan Fredrik Björnstedt, skål, silver, Stockholm 1824.
268. Johan Fredrik Björnstedt, skål, silver, Stockholm 1824.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
174. Ludolf Lüders, vodkakopp, silver, Narva (verksam 1726-1745).
174. Ludolf Lüders, vodkakopp, silver, Narva (verksam 1726-1745).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
249. Erik Broberg, bägare, silver, Borås 1724.
249. Erik Broberg, bägare, silver, Borås 1724.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
258. Erik Lekberg, bägare, silver, Nora 1759.
258. Erik Lekberg, bägare, silver, Nora 1759.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
251. Lucas van der Hagen, bägare, silver, Stockholm 1726.
251. Lucas van der Hagen, bägare, silver, Stockholm 1726.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
363. KOPP med FAT, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
363. KOPP med FAT, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1118. Hänge platina med en pärla och gammalslipade diamanter.
1118. Hänge platina med en pärla och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
1029. WA Bolin cigarettetui 14K guld med åttkantslipade diamanter.
1029. WA Bolin cigarettetui 14K guld med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
30 100 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1139A. Cigarettetui 18K guld.
1139A. Cigarettetui 18K guld.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1057. Collier 18K guld.
1057. Collier 18K guld.
Klubbat pris 
49 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1105. Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
1105. Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
877. VAS, porslin. Kina, Republik.
877. VAS, porslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
901. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
901. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1108. Ring 18K vitguld med en pärla, troligen naturlig.
1108. Ring 18K vitguld med en pärla, troligen naturlig.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1104. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
1104. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
37 500 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
940. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
940. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
63. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
63. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
605. Carl Eldh, "Ungdom".
605. Carl Eldh, "Ungdom".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK