Kan inte nå servern

Important Winter Sale 621

 
1152 föremål
702. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, 1900-tal.
702. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
354. VINGLAS, 11 stycken. 1700-tal, Möjligen Kungsholmsglasbruk.
354. VINGLAS, 11 stycken. 1700-tal, Möjligen Kungsholmsglasbruk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
775. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
775. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
896. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
896. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
905. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
905. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
882. KRUKA, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
882. KRUKA, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
935. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722
).
935. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722 ).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
774. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
774. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
609. Hugo Birger, Kustmotiv från Särö, Sandviken.
609. Hugo Birger, Kustmotiv från Särö, Sandviken.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
581. Paul Fischer, Vaktpost vid Kastellet, Köpenhamn.
581. Paul Fischer, Vaktpost vid Kastellet, Köpenhamn.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
580. Paul Fischer, "Gammelstrand".
580. Paul Fischer, "Gammelstrand".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
488. Herman Hägg, Fartyg vid Skeppsbron.
488. Herman Hägg, Fartyg vid Skeppsbron.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
30. BORD, med porfyrskiva, Sverige, 1800-tal.
30. BORD, med porfyrskiva, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
130. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
130. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
24. BORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
24. BORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
83. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
83. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
14. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
14. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
910. SKÅL, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
910. SKÅL, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
705. VAS med LOCK, sten. Kina, 1900-tal.
705. VAS med LOCK, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
732. SKÅP, hardwood. Kina, Qingdynastin, troligen 1700-tal.
732. SKÅP, hardwood. Kina, Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
618. Gustaf Ankarcrona, "Markplöjning".
618. Gustaf Ankarcrona, "Markplöjning".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
667. SNUSFLASKA, glas. Qingdynastin, 1800-tal.
667. SNUSFLASKA, glas. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
104. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
104. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
248. Herman Hermansson, bägare, silver, Göteborg 1717. Karolinsk.
248. Herman Hermansson, bägare, silver, Göteborg 1717. Karolinsk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
241. Abraham Wirgman, tumlare, silver, Göteborg 1718.
241. Abraham Wirgman, tumlare, silver, Göteborg 1718.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
535. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
535. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
575. Bernardino Jacobi Butinone Hans krets, Madonnan med barnet.
575. Bernardino Jacobi Butinone Hans krets, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
516. Ulrica Fredrica Pasch Hennes krets, Regentlängd, 9 st.
516. Ulrica Fredrica Pasch Hennes krets, Regentlängd, 9 st.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
859. KRUKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
859. KRUKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
906. KRUKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1700.
906. KRUKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1700.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
863. SKÅL med SKED, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
863. SKÅL med SKED, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1075. Hänge 18K guld med pärlcollier.
1075. Hänge 18K guld med pärlcollier.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
437. Prins Eugen, "Skördetid, Örberga".
437. Prins Eugen, "Skördetid, Örberga".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
107. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike ca 1790, Directoire.
107. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike ca 1790, Directoire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
753. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
753. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
913. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
913. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
776. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
776. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
691. SKULPTUR, sten. Kina, 1900-tal.
691. SKULPTUR, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
890. ASSIETTER, 10 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
890. ASSIETTER, 10 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
892. SKÅLAR, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
892. SKÅLAR, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
930. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
930. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
952. SALTKAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
952. SALTKAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
885. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
885. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
728. SCHATULL för spel, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
728. SCHATULL för spel, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
532. Ruth Milles, "Flitiga Kajsa".
532. Ruth Milles, "Flitiga Kajsa".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
450. Georges Louis Hyon, Zuaver-krigare i Fransk-Tyska kriget 1870-71.
450. Georges Louis Hyon, Zuaver-krigare i Fransk-Tyska kriget 1870-71.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
547. Wybrand Simonsz. de Geest, Kvinna med barn.
547. Wybrand Simonsz. de Geest, Kvinna med barn.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
505. Pieter Claesz Hans krets, Stilleben med fiskar, bröd och krus.
505. Pieter Claesz Hans krets, Stilleben med fiskar, bröd och krus.
Klubbat pris 
640 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
71. SPEGEL, barock, omkring år 1700.
71. SPEGEL, barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
655. FIGURINER, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
655. FIGURINER, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
443. Astrid Kjellberg-Juel, Flicka med nallebjörn.
443. Astrid Kjellberg-Juel, Flicka med nallebjörn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
390. Per Ekström, Vattendränkt landskap, Frankrike.
390. Per Ekström, Vattendränkt landskap, Frankrike.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
520. Eric Grate, "Astri".
520. Eric Grate, "Astri".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
696. SKULPTURER, ett par, sten. Kina, 1900-talets första hälft.
696. SKULPTURER, ett par, sten. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
866. FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
866. FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
624. Jacob Marrel Tillskrivna, Studier av blommor (7).
624. Jacob Marrel Tillskrivna, Studier av blommor (7).
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
574. Barend van Orley Hans krets, Bebådelsen.
574. Barend van Orley Hans krets, Bebådelsen.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
751. SKULPTUR, lergods. Tang dynastin (618-907).
751. SKULPTUR, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
346. MATTA, semiantik Täbris, ca 466 x 328,5 cm.
346. MATTA, semiantik Täbris, ca 466 x 328,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
931. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
931. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
748. KOPP med FAT, keramik. Korea, Koryo.
748. KOPP med FAT, keramik. Korea, Koryo.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
554. August Hagborg, Fiskare på stranden.
554. August Hagborg, Fiskare på stranden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
322. MATTA, semiantik silke Keshan, ca 185-198 x 125-132,5 cm.

cm.
322. MATTA, semiantik silke Keshan, ca 185-198 x 125-132,5 cm. cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
462. Jacob Silvén, Norrländsk sjöbod.
462. Jacob Silvén, Norrländsk sjöbod.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
763. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
763. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK