Kan inte nå servern

Important Winter Sale 621

 
1152 föremål
246. Johan Lund, bägare, silver, Stockholm 1701. Karolinsk.
246. Johan Lund, bägare, silver, Stockholm 1701. Karolinsk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 15 000 SEK
243. Bernt Johan Eschenburg, tumlare, silver, Enköping 1767.
243. Bernt Johan Eschenburg, tumlare, silver, Enköping 1767.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
170. Jacob Brunck, dryckeskanna, silver, Stockholm 1724. Senbarock.
170. Jacob Brunck, dryckeskanna, silver, Stockholm 1724. Senbarock.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
209. FICKUR, Chronograph centre seconds by Russell Liverpool.
209. FICKUR, Chronograph centre seconds by Russell Liverpool.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
404. Carl Milles, "Lilla Europahuvudet".
404. Carl Milles, "Lilla Europahuvudet".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
22. BORD, sengustaviansk stockholmsarbete, 1700-talets slut.
22. BORD, sengustaviansk stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
326. MATTA, semiantik Kirman, ca 591,5-593 x 324-327 cm.
326. MATTA, semiantik Kirman, ca 591,5-593 x 324-327 cm.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
726. ROCK, broderat siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
726. ROCK, broderat siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. KANINVAS med LOCK, fajans. Marieberg, 15/12 (17)71.
358. KANINVAS med LOCK, fajans. Marieberg, 15/12 (17)71.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
138. ELDHUNDAR, ett par, Louis XV-stil, 1800-tal.
138. ELDHUNDAR, ett par, Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
216. Grigorij Plotow, bägare med lock, silver, Moskva (1755-1768).
216. Grigorij Plotow, bägare med lock, silver, Moskva (1755-1768).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
283. Anna Stina Åberg, GAB, ragusked, silver 925/1000, Eskilstuna 1981.
283. Anna Stina Åberg, GAB, ragusked, silver 925/1000, Eskilstuna 1981.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
893. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
893. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
345. MATTA, semiantik Täbris figural, ca 327-333,5 x 236,5-240 cm.
345. MATTA, semiantik Täbris figural, ca 327-333,5 x 236,5-240 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1018. Ett par örhängen 18K guld.
1018. Ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
467. Rosalba Carriera Hennes krets, Allegorisk kvinnofigur.
467. Rosalba Carriera Hennes krets, Allegorisk kvinnofigur.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
765. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
765. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
142. DAKTYLOTEK, 1800-talets första hälft.
142. DAKTYLOTEK, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
217. Fedor Petrow, lockpokal, silver, Moskva 1756.
217. Fedor Petrow, lockpokal, silver, Moskva 1756.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
208. K. Andersson, etui, guld 18k, Stockholm 1920.
208. K. Andersson, etui, guld 18k, Stockholm 1920.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1009. Cartier armband 18K guld "Love".
1009. Cartier armband 18K guld "Love".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
698. SKULPTUR, soapstone. Kina, sen Qingdynasti omkring 1900.
698. SKULPTUR, soapstone. Kina, sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
388. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.
388. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
72. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.
72. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
109. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början.
109. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
627. Pierre Denis Martin, Kopparstick föreställande rysk-svensk bataljscener (4 st).
627. Pierre Denis Martin, Kopparstick föreställande rysk-svensk bataljscener (4 st).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
501. Jussi Mäntynen, Älgkvalv kliar sig bakom örat.
501. Jussi Mäntynen, Älgkvalv kliar sig bakom örat.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1143A. Brosch 18K guld med gammal- och rosenslipade diamanter.
1143A. Brosch 18K guld med gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1043. Armband 18K guld med kvarts-kattöga.
1043. Armband 18K guld med kvarts-kattöga.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
33. SKÅP, Frankrike, 1800-talets slut, Ny-Louis XVI.
33. SKÅP, Frankrike, 1800-talets slut, Ny-Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1102. Brosch platina och 18K guld med gammalslipade diamanter.
1102. Brosch platina och 18K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
17 000 - 20 000 SEK
591. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv och orre.
591. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv och orre.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
938. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
938. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
919. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
919. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
42. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
42. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
103. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
103. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
89. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
89. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
116. KARTELLUR, rokoko, 1700-talets mitt.
116. KARTELLUR, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
582. John Bauer, "Kung Helamund och slottsrået".
582. John Bauer, "Kung Helamund och slottsrået".
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
402. Ivar Johnsson, "Uppvaknande Venus".
402. Ivar Johnsson, "Uppvaknande Venus".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
423. Anders Zorn, "Reading - Lektyr".
423. Anders Zorn, "Reading - Lektyr".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
757. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
757. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
255. Johan Ek, bägare, silver, Gävle 1735.
255. Johan Ek, bägare, silver, Gävle 1735.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
431. "Beatrice".
431. "Beatrice".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
876. VAS, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
876. VAS, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
442. Clara Olivia (Lall) Bergling, Porträtt av sittande kvinna.
442. Clara Olivia (Lall) Bergling, Porträtt av sittande kvinna.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
888. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
888. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
27. BORD, empirestil, 1800-talets andra hälft.
27. BORD, empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
478. Otto Hesselbom, "Vårt land".
478. Otto Hesselbom, "Vårt land".
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
407. Helmer Osslund, Vinterlandskap med gärdsgård och rött visthus.
407. Helmer Osslund, Vinterlandskap med gärdsgård och rött visthus.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
558. Johan Ahlström, "Till 1855 års höstprogram".
558. Johan Ahlström, "Till 1855 års höstprogram".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1110. Gübelin brosch 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
1110. Gübelin brosch 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
74. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.
74. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
441. Johan Ericson, Motiv från Marstrand.
441. Johan Ericson, Motiv från Marstrand.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
586. Mosse Stoopendaal, Andfamilj vid vatten.
586. Mosse Stoopendaal, Andfamilj vid vatten.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
408. Karl Nordström, "Djurgårdsstuga i snö".
408. Karl Nordström, "Djurgårdsstuga i snö".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK