Important Winter Sale 645

96 föremål
1. Skåp, Värmland troligen Fryksdalen, 1700-talets senare del.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3. Skrivskåp, 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
4. Skänk, 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
6. Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
19. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
20. Skåp, ett par, Italien 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
21. Nattskåp, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
22. Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
23. Tebord, med fajansbricka, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
24. Fajansbricka, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
28. Konsolbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
32. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
36. Bord, Österrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
38. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
42. Karmstolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
46. Karmstolar, fyra stycken, Louis XVI.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
56. Karmstolar, ett par, troligen Spanien 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
58. Stolar, ett par, Holland 1700-talets första hälft, Barock.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
60. Stolar, sex stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
61. Stolar fyra stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. Spegel, Nordeuropa 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
75. Spegel, Stockholmsarbete, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
76. Spegel, Stockholmsarbete, 1770-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
81. Spegel, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
122. Bordssurtout, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
123. Bordsplateau, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
125. Urna, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126. Skrivställ, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Kolonn, Älvdalen, porfyr, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
128. Urna, troligen Italien, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
131. Fat av Johan Gustaf Ryman (verksam 1761-1797), Stockholm 1785, Rokoko.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
134. Sked av Erik Castman Wimmerby (1719-85).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
136. Dukatskrin, 1700-talets första del, Barock.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
137. Samovar, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
138. Byst av kejsar Julius Caesar, Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK