Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

1441 föremål
499. Matta, semiantik Nain Tudeshk, ca 307 x 206 cm.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
708. Pelle Swedlund, Kvinna vid solnedgång.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
989. Jenny Nyström, Vid gärdsgården.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
973. Carl Eldh, "Dansen".
973. Carl Eldh, "Dansen".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
506. Matta, antik Kirman, figural, ca. 229 x 144 cm.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1320. Bojan, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
817. Sivert Lindblom, "Kofes".
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1115. Skål, porslin. Tianqi/Chongzhen 1620/30-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
985. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
784. Giovanni Battista Pittoni, hans krets, Petrus med himmelrikets nyckel.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
193. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
230. Konsolbord, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
698B. Fransk skola, 1700-tal, Herrporträtt.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1192. Rock, broderat siden. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
974C. Axel Borg, Älgar på myr.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
943. Lotte Laserstein, Porträtt av dam i hatt.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
931. Lotte Laserstein, Vy över hustak.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
143. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
533. Urnor med lock, ett par, flintgods. Sverige, 1790-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
409. Kakelplatta, "Dome of the Rock", lergods, Osmanska riket, omkring år 1600.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
982. Wilhelm Behm, Vinfält, Suresnes.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1336. Prakturna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
945. Lotte Laserstein, Hamnmotiv från Sydeuropa.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
946. Lotte Laserstein, Italienskt bergslandskap.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
934. Lotte Laserstein, Studie till nakenakt.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
709. Fritz Lindström, Skymning.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1303. Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
879. Axel Lindman, Bruksmiljö i vinterskrud.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
650. Erik Tryggelin, Valborgsmässoeld, Skinnarviksberget.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
775. Helmer Osslund, Norrländskt landskap med regnbåge.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1317. Urnor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1069. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1070. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
498. Matta Isfahan, centrala Persien, ca 162 x 104 cm.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1240. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
45. Kolonnskåp, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1256. Buddhistisk munk, trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
878. Thure Wallner, "Domherrar".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1254. Buddha med halo, brons. Burma, 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
649. Oskar Bergman, Ek i vårlandskap.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1006. Anders Zorn, "Gitarrspelerska".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1216. Stolar, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
928. Lotte Laserstein, Sittande ung kvinna.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1010. Carl Larsson, "Brita och jag".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
484. Matta, antik Ghom, centrala Persien, ca 310 x 190 cm.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
550B. Armband 20K guld.
550B. Armband 20K guld.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
837. Axel Petersson Döderhultarn, Man och kvinna.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
874. Carl Gustaf Gillberg, Vyer över bruk, ett par.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
23. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1119. Väggvas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
984. Ivar Nyberg, Ankungar.
984. Ivar Nyberg, Ankungar.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
974. Otto Strandman, Dansen.
974. Otto Strandman, Dansen.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
175. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
171. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1176. Penselställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1198. Insignia, siden. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1045. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
170. Ljusstakar, ett par, England, 1700-talets slut, George III.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1226. Glasmålning. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1179. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
169. Ljusstakar ett par, Louis XVI, Frankrike sent 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK