Kan inte nå servern

Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Att delta i liveauktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.

Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.

Deposition – Vi har i vissa fall krav på deposition för att deltaga i livebudgivning. På ditt kundkonto kan du se om du omfattas av depositionskravet. Kontakta deposit@bukowskis.com för mer information.

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

 
1441 föremål
958. Lotte Laserstein, Dubbelporträtt - självporträtt.
958. Lotte Laserstein, Dubbelporträtt - självporträtt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1306. Urna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, 1790-tal.
1306. Urna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, 1790-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. Bordsur, England, ca 1820-tal, Nygotik.
150. Bordsur, England, ca 1820-tal, Nygotik.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
218. Trädgårdsurna, Hellefors styckebruk, daterad 1791.
218. Trädgårdsurna, Hellefors styckebruk, daterad 1791.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
634. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i tre färger.
634. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i tre färger.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 15 000 SEK
453. Matta, Täbris, part silk, ca 206 x 147 cm.
453. Matta, Täbris, part silk, ca 206 x 147 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
483. Matta, semiantik Ghom, centrala Persien, ca 312 x 215 cm.
483. Matta, semiantik Ghom, centrala Persien, ca 312 x 215 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
172. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
172. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
575. Armband 18K guld med smaragder och pärlor, 1800-tal.
575. Armband 18K guld med smaragder och pärlor, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
173. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
173. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
672. Helmer Osslund, Norrländskt landskap.
672. Helmer Osslund, Norrländskt landskap.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
141. Ljuskrona, för nio ljus, Sverige, 1830-tal, Senempire.
141. Ljuskrona, för nio ljus, Sverige, 1830-tal, Senempire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
194. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
194. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
886. Lauritz Haaland, Segelskuta vid klippor.
886. Lauritz Haaland, Segelskuta vid klippor.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
731. Eva Lange, "Vågen".
731. Eva Lange, "Vågen".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
795. François Verheyden, Pannkaksstekaren.
795. François Verheyden, Pannkaksstekaren.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1294. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1294. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
169. Ljusstakar ett par, Louis XVI, Frankrike sent 1700-tal.
169. Ljusstakar ett par, Louis XVI, Frankrike sent 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1175. Stemcup, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1175. Stemcup, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
979. Carl Skånberg, "Sjölandskap".
979. Carl Skånberg, "Sjölandskap".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
948. Lotte Laserstein, Självporträtt.
948. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
472. Matta, antik silke Keshan, centrala Persien, ca 201 x 130 cm.
472. Matta, antik silke Keshan, centrala Persien, ca 201 x 130 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
475. Matta, semiantik Keshan figural, ca 206 x 138 cm.
475. Matta, semiantik Keshan figural, ca 206 x 138 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1009. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
1009. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
145. Bordspendyl, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
145. Bordspendyl, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
261. Bägare med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
261. Bägare med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
504. Matta, semiantik "Lion and Sun" Kirman, ca 205 x 144 cm.
504. Matta, semiantik "Lion and Sun" Kirman, ca 205 x 144 cm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
787. Jusepe de Ribera, hans efterföljd, Sankt Paulus.
787. Jusepe de Ribera, hans efterföljd, Sankt Paulus.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1142. Skål, porslin. Qingdynastin.
1142. Skål, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
694. Alexander Geete, Kavalleribataljer, ett par.
694. Alexander Geete, Kavalleribataljer, ett par.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
498. Matta Isfahan, centrala Persien, ca 162 x 104 cm.
498. Matta Isfahan, centrala Persien, ca 162 x 104 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1240. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1240. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
45. Kolonnskåp, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
45. Kolonnskåp, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1256. Buddhistisk munk, trä. Japan, 1800-tal.
1256. Buddhistisk munk, trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
878. Thure Wallner, "Domherrar".
878. Thure Wallner, "Domherrar".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1254. Buddha med halo, brons. Burma, 1500-tal.
1254. Buddha med halo, brons. Burma, 1500-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
649. Oskar Bergman, Ek i vårlandskap.
649. Oskar Bergman, Ek i vårlandskap.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1006. Anders Zorn, "Gitarrspelerska".
1006. Anders Zorn, "Gitarrspelerska".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1216. Stolar, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti.
1216. Stolar, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
928. Lotte Laserstein, Sittande ung kvinna.
928. Lotte Laserstein, Sittande ung kvinna.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1010. Carl Larsson, "Brita och jag".
1010. Carl Larsson, "Brita och jag".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
484. Matta, antik Ghom, centrala Persien, ca 310 x 190 cm.
484. Matta, antik Ghom, centrala Persien, ca 310 x 190 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
550B. Armband 20K guld.
550B. Armband 20K guld.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
837. Axel Petersson Döderhultarn, Man och kvinna.
837. Axel Petersson Döderhultarn, Man och kvinna.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
874. Carl Gustaf Gillberg, Vyer över bruk, ett par.
874. Carl Gustaf Gillberg, Vyer över bruk, ett par.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
23. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
23. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1119. Väggvas, porslin. Transition, 1600-tal.
1119. Väggvas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
984. Ivar Nyberg, Ankungar.
984. Ivar Nyberg, Ankungar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
974. Otto Strandman, Dansen.
974. Otto Strandman, Dansen.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1176. Penselställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1176. Penselställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1198. Insignia, siden. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1198. Insignia, siden. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1045. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1045. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
170. Ljusstakar, ett par, England, 1700-talets slut, George III.
170. Ljusstakar, ett par, England, 1700-talets slut, George III.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1179. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1179. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
943. Lotte Laserstein, Porträtt av dam i hatt.
943. Lotte Laserstein, Porträtt av dam i hatt.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
931. Lotte Laserstein, Vy över hustak.
931. Lotte Laserstein, Vy över hustak.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
143. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
143. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
533. Urnor med lock, ett par, flintgods. Sverige, 1790-tal.
533. Urnor med lock, ett par, flintgods. Sverige, 1790-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
982. Wilhelm Behm, Vinfält, Suresnes.
982. Wilhelm Behm, Vinfält, Suresnes.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1336. Prakturna, porslin. Transition, 1600-tal.
1336. Prakturna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
945. Lotte Laserstein, Hamnmotiv från Sydeuropa.
945. Lotte Laserstein, Hamnmotiv från Sydeuropa.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
946. Lotte Laserstein, Italienskt bergslandskap.
946. Lotte Laserstein, Italienskt bergslandskap.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
934. Lotte Laserstein, Studie till nakenakt.
934. Lotte Laserstein, Studie till nakenakt.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
709. Fritz Lindström, Skymning.
709. Fritz Lindström, Skymning.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1303. Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1303. Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
879. Axel Lindman, Bruksmiljö i vinterskrud.
879. Axel Lindman, Bruksmiljö i vinterskrud.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
650. Erik Tryggelin, Valborgsmässoeld, Skinnarviksberget.
650. Erik Tryggelin, Valborgsmässoeld, Skinnarviksberget.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
775. Helmer Osslund, Norrländskt landskap med regnbåge.
775. Helmer Osslund, Norrländskt landskap med regnbåge.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1317. Urnor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1317. Urnor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK