Släpp in våren

308 föremål
SVEN MARKELIUS, stolar, 4 st, "Orkesterstolen".
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, vas, risporslin, Arabia.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MONICA BACKSTRÖM, fat, glas.
MONICA BACKSTRÖM, fat, glas.
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1960-tal.
VÄGGLAMPA, 1960-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, troligen Italien, 1960/70-tal.
Klubbat pris
494 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VILSTOL, "Karlskrona", Ikea, sent 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, stolar, 4 st, "Gracell", Gemla.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, stengods, Rörstrand, 1940-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATS BORGSTRÖM, fat, glas, Orrefors, signerad.
Klubbat pris
551 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALVAR AALTO, bordsskiva, Artek 1960/1970-tal.
Klubbat pris
55 EUR
Utropspris
200 EUR
CARL MALMSTEN, pall, "Visingsö",
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, rostfritt stål, Gense, 1930/40-tal.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, lergods, Upsala-Ekeby.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1924.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVVAS, lergods, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Boréns, 1980-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDOBORD, Alberts, Tibro, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GAB, burk med lock, tenn, 1930.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EDVIN OLLERS, teburk, tenn, Stockholm, 1938.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris
1 001 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERICH OCH INGRID TRILLER, vas, stengods, Tobo.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, handspegel, tenn, Stockholm, ostämplad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, vaser, 3 st, stengods, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YNGVE BLIXT, vas, stengods, Höganäs, signerad.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, stengods, Söholm, Bornholm, Danmark.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GÖSTA GRÄHS, tekanna av stengods, Rörstrand 1980-tal.
Klubbat pris
1 220 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, skål, stengods, "Veckla", Gustavsberg.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ERIC LÖFMAN, skål, silver, MGAB, Uppsala, 1972.
Klubbat pris
1 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skålar, 2 st, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vaser/kannor, 2 st, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, Garali, Alingsås, 1980-tal,
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOBIA SCARPA, fat, metall, för Morellato, Italien.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 513 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, STOL 69 OCH PALL E60, Artek.
Klubbat pris
141 EUR
Utropspris
150 EUR
SKULPTUR, porslin, Rosenthal.
SKULPTUR, porslin, Rosenthal.
Klubbat pris
1 555 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAAVO TYNELL, kandelaber, 1960-talets slut.
Klubbat pris
150 EUR
Utropspris
300 EUR
ERIC ERICSON, handspegel, Firma Svenskt Tenn, 2012.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÈN, skulptur av tenn, 1980-/90-tal. Signerad.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOBIA SCARPA, vas, metall, för Morellato, Italien.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, "Regina", Nordiska Kompaniet, 1934.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GILLIS LUNDGREN, fåtölj, "Bohem", IKEA, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIC RÅSTRÖM, vas, silver, Råströms, Stockholm, 1964.
Klubbat pris
1 957 SEK
Utropspris
2 500 SEK