Artek - Art & Technology

Här presenterar Bukowskis en samling utsökta föremål av det finländska designföretaget Artek. Artek grundades år 1935 och är än idag känt som en av de mest innovativa bidragarna till modern design, mycket tack vare deras tidlösa och minimalistiska estetik. Namnet Artek är en sammanställning av Art (konst) och teknologi. Genom att kombinera sina radikala grundares ideologi med en dynamisk syn på produktutveckling står företaget idag mera än någonsin för konst och teknik – art and technology .

    Visar alla 62 föremål som matchar din sökning.
    ALVAR AALTO, HYLLOR, 2 st, Artek 1900-talets slut.

    Längd 90 cm.

    Slutpris 110 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, bord modell 90D, Artek 1900-talets slut.

    Svart. L-ben. Höjd 44 cm. Diameter 48 cm.

    Slutpris 320 EUR
    Utropspris
    150 EUR
    ALVAR AALTO, stolar, 4 st, modell 66, Artek, 1900-talets mitt.

    Vitmålade, bastklädsel. Bredd 39 cm, höjd 80 cm.

    Slutpris 295 EUR
    Utropspris
    300 EUR
    ALVAR AALTO, stolar, 4 st, modell 69, Artek. 1900-talets slut.

    Lackad björk. Bredd 44 cm, sitthöjd 44 cm, total höjd 73 cm.

    Slutpris 490 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, pallar 3 st, Artek 1900-talets slut.

    Modell 60 samt E 60. Sitthöjd 44 cm.

    Slutpris 342 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    Vitmålade. Längd 90 cm.

    Slutpris 130 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, skrivbord, Artek 1900-talets slut.

    Skiva i massiv ask. Två hurtsar i modell 297 med fem draglådor på sockel. Längd 200 cm. Djup 56 cm. Bär tillverkarens stämpel. Nyckel finns.

    Slutpris 280 EUR
    Utropspris
    300 EUR

    Vitmålade. Längd 90 cm.

    Slutpris 130 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, BORD, modell MX800B, Artek, 1900-talets slut.

    Solfjäderfötter i björk, bordskiva i lackad ask, storlek 90 x 90 cm. Höjd 56 cm.

    Slutpris 130 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, taklampa, modell A622A, Valaistustyö.

    Vit lamell metallskärm. För tre ljuspunkter. Tillverkarens stämpel Diameter 58 cm. Höjd ca 25 cm.

    Slutpris 560 EUR
    Utropspris
    400 EUR
    ALVAR AALTO, KARMSTOLAR, ett par, modell 45, Artek 1900-talets slut.

    Stommen lackad björk, sits samt rygg i flätad sadelgjord, armlän med läderklädsel.

    Slutpris 151 EUR
    Utropspris
    300 EUR

    Vitmålade. Längd 90 cm.

    Slutpris 130 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    Vitmålade. Längd 90 cm.

    Slutpris 115 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, PALLAR, 2 st, E60, Artek, 1900-talets mitt.

    Brunmålade. Sitsens diameter 34 cm, höjd 44 cm. Stapelbara.

    Slutpris 220 EUR
    Utropspris
    150 EUR
    ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, 401, Artek 1940-tal.

    Stomme i böjd, lackerad björk. Stoppad, röd ylleklädsel. Bredd 63,5 cm, sitthöjd ca 39 cm, totalhöjd 96 cm.

    Slutpris 280 EUR
    Utropspris
    400 EUR
    ALVAR AALTO, fåtöljer, ett par, modell 406, Artek 1900-talets slut.

    Stommen i lackad björk, sits i blå flätad sadelgjord. Bredd 60 cm, total höjd 87 cm.

    Slutpris 570 EUR
    Utropspris
    500 EUR

    Vitmålade. Längd 90 cm.

    Slutpris 190 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    Vitmålade. Längd 90 cm.

    Slutpris 220 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, stolar, 4 st, modell 612, Artek, 1960-tal.

    Stomme i lackad björk, Y-ben framtill. Rygg samt sits med brun konstläderklädsel. Stapelbara. Bredd 44 cm, sitthöjd 44 cm, total höjd 79 cm.

    Slutpris 400 EUR
    Utropspris
    500 EUR
    ALVAR AALTO, karmstolar, 4 st, modell 45, Artek, 1900-talets slut.

    Stommen lackad björk, sits samt rygg i flätad sadelgjord, armlän i tvinnad rotting. Bredd 61 cm, sitthöjd 43 cm, total höjd 82 cm.

    Slutpris 480 EUR
    Utropspris
    500 EUR
    ALVAR AALTO SOFFBORD, modell X800C, Artek 2002.

    X-benen i björk, klarlackerad. Tillverkarens etikett. 70 x 70 cm, höjd 52 cm.

    Slutpris 262 EUR
    Utropspris
    300 EUR
    ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 45, Artek 1990-talets slut.

    Stommen i lackad björk, sits samt rygg i quiltat konstläder. Bredd 61 cm, sitthöjd 41 cm, total höjd 80 cm.

    Slutpris 190 EUR
    Utropspris
    150 EUR
    ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN 901, Artek, 1990-tal.

    Lackad björk, hyllplan med svart linoleumyta. Hjulen i vitlackerad mdf med svarta gummiringar. Längd 90 cm, bredd 50 cm, höjd 56 cm. Bär tillverkarens stämpel.

    Slutpris 760 EUR
    Utropspris
    800 EUR
    ALVAR AALTO, STOLAR, 6 st, modell 69, Artek. Formgiven år 1935.

    Lackerad björk samt björkfaner, rund sits med vit laminat.

    Slutpris 980 EUR
    Utropspris
    300 EUR
    ALVAR AALTO, BORD 95, Artek, 1990-tal.

    Halvmåneformad, L-ben i lackad björk, vit laminatskiva. Bredd 120 cm, djup 60 cm, höjd 72 cm.

    Slutpris 160 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, PALLAR, 4 st, E60, Artek, 1990-tal.

    Lackerad björk med svart linoleumsits. Sitthöjd 44 cm. Stapelbara.

    Slutpris 440 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, BORD, modell 81A, Artek, 1900-talets slut.

    Svart linoleum och lackad björk. Längd 150 cm. Bredd 75 cm. Höjd 72 cm.

    Slutpris 280 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO,  golvlampa, modell A810, Valaisinpaja, 1990-tal.

    Vitlackerad metall, mässing, skaft och fotplatta beklädda med svart läder. Bär tillverkarens etikett. Höjd 166 cm.

    Slutpris 1 150 EUR
    Utropspris
    1 000 EUR
    ALVAR AALTO, SOFFBORD, modell X800C, Artek 2002.

    Slutpris 222 EUR
    Utropspris
    300 EUR
    ALVAR AALTO, STOLAR, 4 st, modell 611, Artek, 2010.

    Stommen lackad björk. Sits samt rygg i ljus, flätad sadelgjord. Stapelbara. Bär tillverkarens etikett.

    Slutpris 820 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    Slutpris 360 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, BORD, Artek 1990-tal.

    L-ben i lackad björk, vit laminatskiva. Längd 120 cm, bredd 75 cm, höjd 71 cm.

    Slutpris 300 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    L-ben. Höjd 44 cm. Diameter 48 cm.

    Slutpris 200 EUR
    Utropspris
    150 EUR
    ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 45, Artek, 1900-talets sista kvartal.

    Stommen lackad björk, sits samt rygg i flätad sadelgjord, armlän i tvinnad rotting.

    Slutpris 30 EUR
    Utropspris
    150 EUR
    ALVAR AALTO,  BORD, modell 90A, Artek, 1900-talets slut.

    Svart linoleum och lackad björk. Diameter 100 cm. Höjd 56 cm.

    Slutpris 365 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, KARMSTOLAR, 2 st, modell 45, Artek 1990-talets slut.

    Slutpris 160 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, PALLAR, 3 st, E60, Artek, 1990-tal.

    Lackerad björk med svart linoleum sits. Sitthöjd 44 cm. Stapelbara.

    Slutpris 340 EUR
    Utropspris
    150 EUR
    ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt. Ca 170x350 cm.

    Lackerade fururibbor, ihoprullbar.

    Slutpris 1 150 EUR
    Utropspris
    400 EUR

    Slutpris 260 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    Halvmåneformad, L-ben i lackad björk, vit laminatskiva. Bredd 120 cm, djup 60 cm, höjd 71 cm.

    Slutpris 240 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    Slutpris 320 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    Slutpris 330 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    AINO AALTO, bord, modell 910, Artek 1990-tal.

    Längd 78 cm. Bredd 82 cm. Höjd 53 cm.

    Slutpris 495 EUR
    Utropspris
    500 EUR

    Slutpris 300 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, STOLAR, 2 st, modell 69, Artek, 1900-talets slut.

    Lackad björk samt björkfaner, rund sits med gråblå textilklädsel.

    Slutpris 171 EUR
    Utropspris
    150 EUR
    ALVAR AALTO, KARMSTOL modell 46, Artek.

    Stomme i böjd, lackad björk. Stoppad ylleklädsel, sits med resårer, armlänen delvis klädda med tvinnad rotting. Sitthöjd 40 cm, djup 63 cm, tot. höjd 84 cm.

    Slutpris 260 EUR
    Utropspris
    150 EUR
    ALVAR AALTO, BORD 81B, Artek, 1900-talets slut.

    Vit laminat och lackad björk. Längd 120, bredd 75 cm, höjd 72 cm.

    Slutpris 240 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO PALLAR, 4 st, E60, Artek, 1990-tal.

    Slutpris 460 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, KARMSTOLAR, ett par, modell 45, Artek, 1900-talets slut.

    Stommen lackad björk, sits samt rygg i flätad sadelgjord, armlän i tvinnad rotting. Tillverkarens stämpel.

    Slutpris 250 EUR
    Utropspris
    300 EUR
    ALVAR AALTO, KARMSTOLAR, 4 st, modell 45, Artek 1990-talets slut.

    Slutpris 465 EUR
    Utropspris
    400 EUR

    Slutpris 250 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    Slutpris 240 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 900, Artek 1960-tal.

    Stommen i klarlackad björk. Vita kakelplattor samt rottingkorg. Vita hjul. Längd 90 cm, bredd 65 cm, höjd 60 cm.

    Slutpris 840 EUR
    Utropspris
    600 EUR

    Vit laminat och lackad björk. Längd 120, bredd 75 cm, höjd 72 cm. Tillverkarens etikett.

    Slutpris 280 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    Slutpris 240 EUR
    Utropspris
    300 EUR

    Slutpris 268 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    MAIRE GULLICHSEN, bordslampa, "M5 10", för Artek 1990-tal.

    Foten av klart glas. Skärmen av veckat papper. Total höjd 62 cm.

    Slutpris 360 EUR
    Utropspris
    150 EUR
    ALVAR AALTO, BORD, modell 90A, Artek, 1900-talets andra hälft.

    Lackad björk. Diameter 100 cm. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 56 cm.

    Slutpris 205 EUR
    Utropspris
    200 EUR

    Stommen i lackad björk, sits i flätad sadelgjord. Med löstagbara sittdynor. Bredd 60 cm, total höjd 87 cm.

    Slutpris 430 EUR
    Utropspris
    500 EUR
    ALVAR AALTO, KARMSTOLAR E45, ett par, Artek, 1900-talets slut.

    Stommen lackad björk, sits samt rygg med textilklädsel, armlän i tvinnad rotting. Bredd 61 cm, sitthöjd 43 cm, total höjd 78 cm.

    Slutpris 407 EUR
    Utropspris
    200 EUR
    SPEGEL, Artek 1900-talets slut.

    Vit ram. Mått 122x51 cm.

    Slutpris 220 EUR
    Utropspris
    150 EUR
    ALVAR AALTO, BORD 86, Artek, 2000-tal.

    Lackad björk. Längd 210, bredd 100 cm, höjd 74 cm. Bär tillverkarens etikett.

    Slutpris 1 040 EUR
    Utropspris
    300 EUR