Vintage Lighting

Lampor har idag blivit ett inredningsföremål som får stort fokus i moderna inredningar och hemmiljöer. Armaturer i olika former har fått ett större syfte som statussymbol och accentueras ofta i samtida miljöer samtidigt som den skapar en harmonisk och behaglig miljö. I temaauktionen Vintage Lighting hittar du lekfulla keramiklampor, eleganta takkronor med kupor i handblåst glas, stilrena bordslampor i skinande mässing, golvlampor i lackerat stål och många kända modeller av svenska formgivare som Hans-Agne Jakobsson, Gunnar Cyrén, Holger Johansson och Carl Fagerlund likväl som internationella formgivare som Gaetano Sciolari, Philippe Starck och Achille Castiglioni. Botanisera bland lampor formgivna under 1900-talets olika skeden, lika modern då som nu.

63 föremål
ANGELO BROTTO, bordslampa, "Barnaba", 1960-tal.
Klubbat pris
5 401 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKKRONOR, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GOLVLAMPA, mässing, 503 V.M.I, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA Möller armatur Eskilstuna 1970-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, ENCO, 1960/70-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VERNER PANTON, "Fun lamp".
VERNER PANTON, "Fun lamp".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MURANO, taklampa, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 608 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERGBOMS, bordslampor , ett par, 1960-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERGBOMS, bordslampor, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
9 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERGBOMS, bordslampor, ett par, 1960-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERGBOMS, bordslampor ett par, modell B 08, 1960-tal.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
1 701 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa, "Bumling" Ateljé Lyktan Åhus.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖHLMARKS LAMPFABRIK, bordslampa, 1930-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS PEHRSON, "Bumling" golvlampa, Ateljé Lyktan, Åhus.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR CYRÉN, ljuskrona, Orrefors, 1960-tal.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 5 stycken, 1920-30-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gaetano Sciolari, ljuskrona, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

97. Rolex, GMT-Master II, "Pepsi", ca 2000.
Utropspris
95 000 - 105 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
115 000

ditt bud
Fair warning
110 000

ditt bud
Fair warning
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
Aktuellt bud:
115 000 SEK