Kan inte nå servern

Helsinki Spring Sale F196

Auktion: 17 april - 5 maj, online.
Visning: 26 april -3 maj på Mastgatan 4-6 i Helsingfors. Vardagar kl. 10 - 18, lö-sö kl. 11-16.
Undantag i öppettider: 30.04 kl. 10 - 15, 01.05 stängt.
Läs mer om auktionen här >

 
253 föremål
UKRI MERIKANTO, "MOTVIND".
UKRI MERIKANTO, "MOTVIND".
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
25 200 EUR
Utropspris
11 000 - 15 000 EUR
VASILI TIMOFEEV, FLICKA OCH GUMMAN.
VASILI TIMOFEEV, FLICKA OCH GUMMAN.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KIMMO KAIVANTO, "LUONNONPERSPEKTIIVIN SIVUKUVA".
KIMMO KAIVANTO, "LUONNONPERSPEKTIIVIN SIVUKUVA".
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
INGRID RUIN, SKÅDESPELAREN BERG.
INGRID RUIN, SKÅDESPELAREN BERG.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.
Klubbat pris 
3 110 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BROSCH, fasettslipade safirer, gammalslipade diamanter, 14K vitguld.
BROSCH, fasettslipade safirer, gammalslipade diamanter, 14K vitguld.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, EN FLICKA MED FLÄTOR.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, EN FLICKA MED FLÄTOR.
Klubbat pris 
8 000 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP".
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
H.AHTELA, BLÅ LANDSKAP.
H.AHTELA, BLÅ LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BERNDT LINDHOLM, KUSTLANDSKAP.
BERNDT LINDHOLM, KUSTLANDSKAP.
Klubbat pris 
12 800 EUR
Utropspris
16 000 - 20 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, vägglampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 300 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
RAFAEL WARDI, GUL KOMPOSITION.
RAFAEL WARDI, GUL KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
3 305 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TOLV BÄGARE, silver, Morosov S:t Peterburg 1894.
TOLV BÄGARE, silver, Morosov S:t Peterburg 1894.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, "NAPOLEON OCH JOSEPHINE".
JUHANI LINNOVAARA, "NAPOLEON OCH JOSEPHINE".
Klubbat pris 
7 500 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN".
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN".
Klubbat pris 
751 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL,GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL,GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
25 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
UNTO PUSA, "EN SANN HISTORIA".
UNTO PUSA, "EN SANN HISTORIA".
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
OTTO MÄKILÄ, SURRESLISTISK LANDSKAP.
OTTO MÄKILÄ, SURRESLISTISK LANDSKAP.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
JORMA HAUTALA, "ATLANTIS".
JORMA HAUTALA, "ATLANTIS".
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAUL FISCHER, MAN PÅ STRANDEN.
PAUL FISCHER, MAN PÅ STRANDEN.
Klubbat pris 
6 600 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MARIA WIIK, "KERSTIN".
MARIA WIIK, "KERSTIN".
Klubbat pris 
9 000 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, FLICKA MED FLÄTOR.
HELENE SCHJERFBECK, FLICKA MED FLÄTOR.
Klubbat pris 
65 400 EUR
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
BROSCH, mikromosaik, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1858.
BROSCH, mikromosaik, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1858.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
MATTA, Täbriz, figural, semiantik, 213x136 cm.
MATTA, Täbriz, figural, semiantik, 213x136 cm.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1964.
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1964.
Klubbat pris 
3 450 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
HANNU VÄISÄNEN, UTAN TITEL.
HANNU VÄISÄNEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LASSE OLLINKARI, fåtöljer, ett par, 1948.
LASSE OLLINKARI, fåtöljer, ett par, 1948.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ANITA SNELLMAN, VID BORDET.
ANITA SNELLMAN, VID BORDET.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
NANNY STILL, vas, "Smycke", signerad Nanny Still Riihimäen  Lasi Oy.
NANNY STILL, vas, "Smycke", signerad Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HÅKAN BRUNBERG, FLICKA MED HATT.
HÅKAN BRUNBERG, FLICKA MED HATT.
Återrop
Utropspris
900 - 1 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LOKATTER.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LOKATTER.
Klubbat pris 
90 200 EUR
Utropspris
80 000 - 100 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "GERONIMO".
OLLI LYYTIKÄINEN, "GERONIMO".
Klubbat pris 
5 205 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skulptur, stengods, stämpelsignering KS.
KYLLIKKI SALMENHAARA, skulptur, stengods, stämpelsignering KS.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KAFFEKANNA, silver. Carl Johan Westrell, Lovisa 1784.
KAFFEKANNA, silver. Carl Johan Westrell, Lovisa 1784.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
RAFAEL WARDI, DAM VID FÖNSTER.
RAFAEL WARDI, DAM VID FÖNSTER.
Klubbat pris 
5 050 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ELVI MAARNI, TILLSAMMANS.
ELVI MAARNI, TILLSAMMANS.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
H.AHTELA, "ENSAMHET".
H.AHTELA, "ENSAMHET".
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, teckning, signerad och daterad november 1872.
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, teckning, signerad och daterad november 1872.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
JETONG, emalj, 14K (56)guld. Ryssland, sent 1800-tal.
JETONG, emalj, 14K (56)guld. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
VLADIMIR KOPTEFF, "CONSTRUKTION 50".
VLADIMIR KOPTEFF, "CONSTRUKTION 50".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Lansett 1", signerad Timo Sarpaneva, Iittala.
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Lansett 1", signerad Timo Sarpaneva, Iittala.
Klubbat pris 
21 200 EUR
Utropspris
20 000 - 22 000 EUR
UNTO PUSA, "DESIRÉE".
UNTO PUSA, "DESIRÉE".
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MIKKO OINONEN, BLOMMOR.
MIKKO OINONEN, BLOMMOR.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN MED PIPA".
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN MED PIPA".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RAFAEL WARDI, VID BORDET.
RAFAEL WARDI, VID BORDET.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, pallar, 4 st, modell X602, Artek 1970-tal.
ALVAR AALTO, pallar, 4 st, modell X602, Artek 1970-tal.
Klubbat pris 
1 851 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
Klubbat pris 
12 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ARMBAND, fasettslipade akvamariner, platina.
ARMBAND, fasettslipade akvamariner, platina.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, olja på duk, signerad och daterad 1919.
LENNART SEGERSTRÅLE, olja på duk, signerad och daterad 1919.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, PORTRÄTT AV RÖDHÅRIG KVINNA.
VEIKKO MARTTINEN, PORTRÄTT AV RÖDHÅRIG KVINNA.
Klubbat pris 
2 710 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KIMMO PYYKKÖ, SKULPTUR.
KIMMO PYYKKÖ, SKULPTUR.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HANNA FROSTERUS-SEGERSTRÅLE, "EN LITEN PATIENT".
HANNA FROSTERUS-SEGERSTRÅLE, "EN LITEN PATIENT".
Klubbat pris 
60 400 EUR
Utropspris
40 000 - 45 000 EUR
SIGURD WETTENHOVI-ASPA, PORTRÄTT AV SIBELUS.
SIGURD WETTENHOVI-ASPA, PORTRÄTT AV SIBELUS.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR