Eclectic Auktion S197

53 föremål
28. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
41. SIDEBOARD, regencystil,  England, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
53. PALL, Singer, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
96. STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
97. BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk.
Klubbat pris
16 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
98. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
112. TOILETTSPEGEL, orientalisk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
134. KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
165. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
166. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
167. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
173. DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
220. KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
221. TABURETTER ett par, provinsarbeten ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
222. KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
223. KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
224. KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
227. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 SEK
240. BORD, Gustaviansk stil, ca år 1900.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
241. SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
244. SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
251. BANKETTER, ett par. 1800-talets första hälft, Karl Johan.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
252. KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
253. KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
265. BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
266. KARMSTOL, 1700-tal. Barock.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
273. SPELBORD, rokoko. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
308. SKÅP. Sverige, omkring år 1900.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
309. PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
310. KARMSTOLAR, ett par. Régencestil, omkring år 1900.
Klubbat pris
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
328. BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
334. BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
345. PALL, mahogny ca 1900.
345. PALL, mahogny ca 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
394. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
398. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
424. TRÅGSOFFA, rokokostil ca år 1900.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
426. Taburetter, ett par. ca år 1900. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
429. KISTA, moriskstil. 1800-talets senare del.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
430. SOFFA, empire. 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
431. SCHÄSLONG, regency stil. 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
433. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
465. GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
523. SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
532. KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
533. STOLAR, 6 st. S. k Göteborgsmodell, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
534. STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
535. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
605. SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK