Lilla Bukowskis S190

108 items
20. SPEGEL. Sengustaviansk.
20. SPEGEL. Sengustaviansk.
Hammer price
21 000 SEK
10 000 - 15 000 SEK
22. SPEGEL. Johan Petter Holmberg, Stockholm 1825. Empire.
Hammer price
7 800 SEK
4 000 - 5 000 SEK
26. SPEGEL. Empire, 1800-talets första hälft.
Hammer price
7 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
32. VÄGGPENDYL. Sengustaviansk.
Hammer price
6 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
52. LJUSSTAKAR, ett par. Empirestil, 1800-tal.
Hammer price
7 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
53. BORDSLAMPA. Louis XVI-stil.
Hammer price
11 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
69. BRÖDKORG. 1800-tal.
69. BRÖDKORG. 1800-tal.
Hammer price
6 000 SEK
800 - 1 000 SEK
70. SPEGEL. L.M. Thim (verksam i Stockholm 1810-14(17)). Empire.
Hammer price
11 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
86. BORDSLAMPA, s.k. lampe bouillotte, för tre ljus. Empirestil.
Hammer price
3 000 SEK
3 000 - 4 000 SEK
107. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price
23 000 SEK
12 000 - 15 000 SEK
112. GOLVUR. Jan Gobels, Amsterdam, 1700-tal.
Hammer price
25 000 SEK
10 000 - 15 000 SEK
124. BRASSKÄRM. Jugend.
124. BRASSKÄRM. Jugend.
Hammer price
10 200 SEK
4 000 - 5 000 SEK
129. VÄGGRELIEF. Troligtvis Estland 1700-tal.
Hammer price
7 000 SEK
3 000 - 4 000 SEK
134. LJUSKRONA, för tolv ljus. Nyrokoko.
Hammer price
11 000 SEK
15 000 - 20 000 SEK
202. LJUSSTAKAR, ett par. Empirestil.
Hammer price
5 500 SEK
3 000 - 4 000 SEK
219. SMYCKESKRIN. Nyrokoko.
219. SMYCKESKRIN. Nyrokoko.
Hammer price
3 800 SEK
1 000 - 1 500 SEK
230. FIGURER, ett par, teak.
Kay Bojesen, Danmark 1950-tal.
230. FIGURER, ett par, teak. Kay Bojesen, Danmark 1950-tal.
Hammer price
4 200 SEK
1 000 - 1 500 SEK
255. KITTEL, koppar, 18-1900-tal.
Hammer price
2 800 SEK
1 500 SEK
271. GRINDAR, ett par. S.k. "solgrindar". 1900-talets första hälft.
Hammer price
Unsold
4 000 - 5 000 SEK
274. SKÄRM. 1800-talets andra hälft.
Hammer price
4 400 SEK
2 000 - 3 000 SEK
275. VÄGGPENDYL. Sengustaviansk.
Hammer price
9 000 SEK
12 000 - 15 000 SEK
288. PORTRÄTTMEDALJONGER, två stycken, Patinerad brons och marmor.
Hammer price
14 500 SEK
8 000 - 10 000 SEK
289. RESEUR. H. Spahlinger 1895.
Hammer price
4 000 SEK
4 000 - 6 000 SEK
308. Kittel, koppar.
308. Kittel, koppar.
Hammer price
2 200 SEK
2 000 - 2 500 SEK
320. BORDSSKULPTUR, patinerad metall. Giambolognas art.
Hammer price
Unsold
5 000 - 6 000 SEK
328. LÄSLAMPA. Nyrokoko.
328. LÄSLAMPA. Nyrokoko.
Hammer price
2 600 SEK
3 000 - 4 000 SEK
329. BORDSPENDYL. Empirestil.
329. BORDSPENDYL. Empirestil.
Hammer price
25 000 SEK
5 000 - 6 000 SEK
330. BORDSPENDYL. Empirestil.
330. BORDSPENDYL. Empirestil.
Hammer price
7 500 SEK
4 000 - 5 000 SEK
331. SKÅLAR MED LOCK, ett par. Empirestil.
Hammer price
3 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
346. GOLVUR. England 1700/1800-tal.
Hammer price
36 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
402. A Gustavian-style four light chandelier.
Hammer price
Unsold
6 000 - 8 000 SEK
422. LJUSKRONA, för 18 ljus. Oscariansk.
Hammer price
36 000 SEK
25 000 - 30 000 SEK
480. SKÅLFAT. Daterad 1754, troligen Tyskland. Rokoko.
Hammer price
2 000 SEK
4 000 - 5 000 SEK
482. BAROMETER. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price
15 000 SEK
20 000 - 25 000 SEK
483. PÄRM OCH INSTRUMENTETUI. 1700-tal.
Hammer price
4 200 SEK
2 000 - 3 000 SEK
484. SPEGEL. Gustaviansk.
484. SPEGEL. Gustaviansk.
Hammer price
14 500 SEK
10 000 - 12 000 SEK
494. LAMPFOT. Senempire.
494. LAMPFOT. Senempire.
Hammer price
5 800 SEK
6 000 - 8 000 SEK
498. SPEGEL. Gustaviansk.
498. SPEGEL. Gustaviansk.
Hammer price
9 200 SEK
8 000 - 10 000 SEK
501. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk stil.
Hammer price
12 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
560. SPEGEL. 1700-tal. Prechts art.
Hammer price
37 000 SEK
15 000 - 20 000 SEK
570. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price
11 500 SEK
8 000 - 10 000 SEK
572. LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokokostil.
Hammer price
28 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
573. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokokostil.
Hammer price
14 500 SEK
8 000 - 10 000 SEK
576. SPEGEL. Gustaviansk.
576. SPEGEL. Gustaviansk.
Hammer price
23 000 SEK
15 000 - 20 000 SEK
602. SKRIVPULPET. Senbarock.
602. SKRIVPULPET. Senbarock.
Hammer price
Unsold
8 000 - 10 000 SEK
603. AMPEL, för åtta ljus. Empire.
Hammer price
8 800 SEK
10 000 - 12 000 SEK
616. AMPEL, för tre ljus. Nyrokoko.
Hammer price
2 000 SEK
4 000 - 5 000 SEK
656. VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800).
Hammer price
9 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
693. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustaviansk stil.
Hammer price
4 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
695. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Hammer price
7 000 SEK
7 000 - 9 000 SEK
697. SALTKAR, ett par.
697. SALTKAR, ett par.
Hammer price
Unsold
2 000 - 3 000 SEK
715. BORDSPENDYL. Österrike. Senempire.
Hammer price
7 200 SEK
6 000 - 8 000 SEK
729. SPEGEL, av Anders Nordström (verksam i Jönköping 1761-1775(79)). Rokoko.
Hammer price
5 000 SEK
5 000 - 6 000 SEK
737. LJUSSTAKAR, ett par, förg brons. Empire.
Hammer price
15 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
746. DUBBELKAROTT  på ställning, pläter. England.
Hammer price
1 000 SEK
2 000 SEK
788. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XVI-stil, delvis äldre delar.
Hammer price
5 600 SEK
8 000 - 10 000 SEK
Hammer price
15 000 SEK
20 000 - 30 000 SEK
867. TAKARMATUR, G A Berg, Stockholm 1930-tal.
Hammer price
1 300 SEK
1 500 - 2 000 SEK
873. BORDSPENDYL. Fransk senempire.
Hammer price
19 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
889. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk.
Hammer price
18 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
890. SPEGEL. Sengustaviansk.
890. SPEGEL. Sengustaviansk.
Hammer price
10 500 SEK
6 000 - 8 000 SEK
893. VÄGGPENDYL. Johan Fredrik Cedergren, Stockholm 1818.
Hammer price
19 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
898. AMPEL, för sju ljus. Louis XV-stil.
Hammer price
12 500 SEK
10 000 - 12 000 SEK
905. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784).
Hammer price
8 000 SEK
10 000 - 15 000 SEK
941. Ikon.
941. Ikon.
Hammer price
4 600 SEK
4 000 - 6 000 SEK
948. SPEGEL. Gustaviansk.
948. SPEGEL. Gustaviansk.
Hammer price
8 000 SEK
4 000 - 6 000 SEK
949. FIGURINER, ett par.
949. FIGURINER, ett par.
Hammer price
4 800 SEK
2 000 - 3 000 SEK
995. Åra, "Liv", Jonas Bohlin 1997 Gran/läder.
Hammer price
4 600 SEK
1 500 - 2 000 SEK
1020. LYKTA, för ett ljus. Gustaviansk stil.
Hammer price
9 000 SEK
15 000 - 18 000 SEK
1021. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Hammer price
12 500 SEK
6 000 - 8 000 SEK
Hammer price
31 000 SEK
20 000 - 25 000 SEK
1024. LAMPFÖTTER, ett par. 1830/1840-tal.
Hammer price
8 500 SEK
10 000 - 12 000 SEK
1025. NICKEDOCKA/VISITKORTSHÅLLARE, 1700/1800-tal.
Hammer price
7 800 SEK
8 000 - 10 000 SEK
1042. KAROTTER MED LOCK, ett par, nysilver. Nyrokoko.
Hammer price
3 000 SEK
3 000 - 4 000 SEK
1043. TOILETTESPEGEL, J.W.Muhr, Gävle, sign. (1779-1827).
Hammer price
6 000 SEK
4 000 - 5 000 SEK
1044. RIDICULER, 2 st, omkring 1900.
Hammer price
500 SEK
800 SEK
1046. KAROTT MED LOCK, nysilver. Nyrokoko.
Hammer price
500 SEK
1 000 - 1 500 SEK
1047. KAROTT MED LOCK, nysilver.
Hammer price
1 200 SEK
1 000 - 1 500 SEK
1048. SERVERINGSKUPA, nysilver.
Hammer price
1 200 SEK
1 000 - 1 500 SEK
1049. FAT, nysilver.
1049. FAT, nysilver.
Hammer price
500 SEK
1 000 - 1 500 SEK
1050. SKÅL, nysilver. Nyrokoko.
Hammer price
Unsold
1 000 - 1 500 SEK
1053. AFTONVÄSKOR, 2 st, 1900-talets första hälft.
Hammer price
500 SEK
500 SEK
1062. SKÄRP, sent 1800-tal.
1062. SKÄRP, sent 1800-tal.
Hammer price
900 SEK
500 SEK
1087. FÖRVARINGSPÄRM, delvis 1700-tal.
Hammer price
1 500 SEK
2 000 - 3 000 SEK
1114. MORTEL MED STÖT, daterad 1751. Samt TÅNG.
Hammer price
2 600 SEK
2 000 - 3 000 SEK
1119. HIMMELSGLOB, George Frederick Cruchley. England, 1800-tal.
Hammer price
5 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
1163. SCHATULL, ek. 1700-tal.
1163. SCHATULL, ek. 1700-tal.
Hammer price
2 000 SEK
1 000 - 1 500 SEK
1166. KRUCIFIX. 1800-talets slut.
Hammer price
Unsold
2 000 - 3 000 SEK
1167. KRUCIFIX. 1800-talets slut.
Hammer price
Unsold
2 000 - 3 000 SEK
1172. VÄGGLAMPA, formgiven av Paolo Rizzato för Arteluce, Italien.
Hammer price
5 500 SEK
2 000 - 3 000 SEK
1174. GOLVLAMPA, 1950-tal.
1174. GOLVLAMPA, 1950-tal.
Hammer price
2 500 SEK
1 500 - 2 000 SEK
1175. KOLONN, mahogny. Directoirestil, 1800-tal.
Hammer price
6 600 SEK
4 000 - 5 000 SEK
1180. BREVPRESS, trä,  möjl Ryssland 1800-tal.
Hammer price
700 SEK
1 500 SEK
1182. SYSKRIN, trä, renässans-stil.
Hammer price
4 600 SEK
800 - 1 000 SEK
1184. DOSA och ELDSTÅL, 1800-talets första hälft.
Hammer price
1 600 SEK
800 - 1 000 SEK