Vårens Klassiska 556

1455 föremål
1012. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1013. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1014. LJUSKRONA för tolv ljus. Ryssland, omkring år 1900.
Klubbat pris
88 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1015. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1016. LJUSRING, för fyra ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1017. AMPEL, för åtta ljus. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1018. AMPEL, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1019. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1020. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1021. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1022. KANDELABRAR för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1025. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike 1820/30-tal. Senempire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1026. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. Senempire-stil.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1030. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1031. KANDELABER, för två ljus. Troligen sengotiskt nederländskt arbete.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1032. ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1033. LJUSSTAKE. Barock.
1033. LJUSSTAKE. Barock.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1034. LJUSSTAKE. Barock.
1034. LJUSSTAKE. Barock.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1035. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
25 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1036. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1037. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1038. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1039. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1040. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1041. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1042. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1043. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1044. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1045. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1046. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1047. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1048. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1049. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1050. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1051. LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1052. LJUSSTAKAR, ett par, av Henri Picard, Paris 1800-tal. Barockstil.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1054. LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1055. LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1786. Gustavianska.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1056. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1057. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou, Gävle 1791. Gustavianska.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1059. GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1060. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1061. KONSOLUR, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803). Rokoko.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1067. VÄGGPENDYL, av Anders Hultman (urmakare i Örebro ca 1793-1810). Sengustaviansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1068. BIBLIOTEKSUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1069. BORDSUR. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris
54 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1070. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1072. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1075. BORDSUR. Frankrike, sent 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1076. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1077. BORDSPENDYL, av Faisant (urmakare i Paris nämnd 1806 och 1820).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1079. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1081. BORDSPENDYL, av Becher. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1082. BORDSPENDYL, av Popon. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1083. HEDERSVÄRJA. Karl XIV Johan, ca 1830.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1084. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Martin Artedius, Norrköping 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1085. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Nicolaus och Nils Eric Justelius, Eksjö 1819.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1086. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1087. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1088. SMÖRASKAR MED LOCK OCH FAT, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1089. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1091. URNOR, två stycken snarlika. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1092. URNA. Louis XVI.
1092. URNA. Louis XVI.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1093. URNA, av Ferdinand Barbedienne (1810-92).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1095. ETAGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1096. BORDSPLATEAU, tre delar. 1700-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1097. BORDSSPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1098. SMYCKESTÄLL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1099. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1100. BYST. 1500/1600-tal.
1100. BYST. 1500/1600-tal.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1101. BYST. 1500/1600-tal.
1101. BYST. 1500/1600-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1102. BYST. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1103. KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1104. SKULPTURER, fyra stycken. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1106. VINKYLARE. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1107. FAT. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1108. KISTA, sannolikt skråkista. Karolinsk barock omkring år 1700.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1110. SIGILLSTAMP, för väpnaren Nils Bese. Sverige omkring år 1500.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1111. SIGILL I DOSA. Josef II. Österrike 1780-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK