Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1479. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1479. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1225. KANNA, keramik, Song dynastin (960-1279).
1225. KANNA, keramik, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1435. BÅLSKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1726-95).
1435. BÅLSKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1726-95).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
349. Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.
349. Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1541. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1541. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
790. OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.
790. OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1182. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 134,5 cm.
1182. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
824. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.
824. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
762. BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.
762. BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
167. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
167. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1564. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1564. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1543. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1543. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
147. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
147. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
79. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
79. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1558. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1558. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
89. Hjalmar Sandberg, Motiv från Vichy.
89. Hjalmar Sandberg, Motiv från Vichy.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1644. VAS, keramik. Sung/Yuan dynastin.
1644. VAS, keramik. Sung/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1670. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
1670. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1422. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin.
1422. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1612. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Qianlongs sigillmärke.
1612. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1401. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1401. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1678. VAS, porslin. Kina, Qing dynastin.
1678. VAS, porslin. Kina, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1640. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
1640. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1253. VAS med HÄNKEL, brons. Troligen Ming dynastin.
1253. VAS med HÄNKEL, brons. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
254. Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".
254. Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1164. SEMIANTIK ISFAHAN. 225,5 x 154 cm.
1164. SEMIANTIK ISFAHAN. 225,5 x 154 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1178. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 208,5 x 128 cm.
1178. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 208,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
129. Anders Zorn, "Tre systrar".
129. Anders Zorn, "Tre systrar".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
132. Anders Zorn, "Hårbandet".
132. Anders Zorn, "Hårbandet".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
664. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
664. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
535. VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Empire.
535. VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
600. TAZZOR, ett par. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
600. TAZZOR, ett par. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1505. FAT, porslin. Troligen sen Qing dynasti, med Qianlogs sigillmärke.
1505. FAT, porslin. Troligen sen Qing dynasti, med Qianlogs sigillmärke.
Klubbat pris 
49 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
711. GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799.
711. GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
748. SMÖRTINA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1827.
748. SMÖRTINA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1827.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
750. KONFITYRSTÄLL, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1831.
750. KONFITYRSTÄLL, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1831.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
788. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1839.
788. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1839.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
373. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The card player".
373. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The card player".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1271. FIGURIN, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.
1271. FIGURIN, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
840. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1930-tal.
840. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1930-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1032. RING, prinsess- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
1032. RING, prinsess- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
158. Ruth Milles, Holländsk flicka med blombukett.
158. Ruth Milles, Holländsk flicka med blombukett.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
427. KONSOLBORD, 1700-talets senare del. Sengustavianskt.
427. KONSOLBORD, 1700-talets senare del. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
474. TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
474. TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
587. BRICKA, ca år 1800. Sengustaviansk.
587. BRICKA, ca år 1800. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
414. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
414. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
589. STAV FÖR TAMBURMAJOR, av Pehr Swanander, Alingsås 1784.
589. STAV FÖR TAMBURMAJOR, av Pehr Swanander, Alingsås 1784.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
691. TERRIN, stämplar saknas, Östeuropa 1700-talets mitt.
691. TERRIN, stämplar saknas, Östeuropa 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
681. PRESENTERFAT, av Heinrich Eickhoff, Hamburg -1698-1700. Barock.
681. PRESENTERFAT, av Heinrich Eickhoff, Hamburg -1698-1700. Barock.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1652. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1652. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1653. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
1653. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1052. RING, åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, med rubiner.
1052. RING, åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, med rubiner.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1165. SEMIANTIK ISFAHAN. 204,5 x 140 cm.
1165. SEMIANTIK ISFAHAN. 204,5 x 140 cm.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1691. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1691. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1105. ARMBANDSUR, Cartier, 'Santos', guld och stål.
1105. ARMBANDSUR, Cartier, 'Santos', guld och stål.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1488. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1488. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1230. VAS med LOCK, lergods. Yuan dynastin (1271-1368).
1230. VAS med LOCK, lergods. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1609. PILGRIMSKRUS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1609. PILGRIMSKRUS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1442. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1442. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1214. SEMIANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271,5 x 157 cm.
1214. SEMIANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271,5 x 157 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
102. Oskar Bergman, Badmotiv från Sandhamn.
102. Oskar Bergman, Badmotiv från Sandhamn.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
567. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
567. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
566. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
566. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
159. Christian Eriksson, "Elof".
159. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1310. PENSELSTÄLL, trä, Qing dynastin.
1310. PENSELSTÄLL, trä, Qing dynastin.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
679. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
679. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
466. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
466. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1594. SERVIS, 32 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1594. SERVIS, 32 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1116. FICKUR. Buckingham, London, tidigt 1700-tal.
1116. FICKUR. Buckingham, London, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
115. Emma Toll, Blomsterstilleben med violer.
115. Emma Toll, Blomsterstilleben med violer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1272. BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti.
1272. BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

962. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxis märke och period (1662-1722).
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
80 000
 
SEK
ditt bud
75 000
 
SEK
ditt bud
70 000
 
SEK
ditt bud
65 000
 
SEK
ditt bud
60 000
 
SEK
ditt bud
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
48 000
 
SEK
ditt bud
46 000
 
SEK
ditt bud
46
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
80 000 SEK