Vårens Klassiska 574

118 föremål
509. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad, 1700-talets början. Senbarock.
Klubbat pris
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
511. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
56 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
513. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
515. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
516. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
518. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
519. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
520. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
521. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
522. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
524. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
526. TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
527. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
528. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
529. LJUSKRONA, för nio ljus. Tyskland, omkring år 1800.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
531. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
532. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
533. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
534. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
535. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
536. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
537. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
538. LJUSKRONA, för fyra ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
539. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
540. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senbarockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris
68 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
542. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
543. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
548. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Louis XVI, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
553. CASSOLETTER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
555. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
556. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
557. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
558. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
559. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
560. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
562. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
563. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
564. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
566. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
570. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
572. LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
573. GOLVUR. England, 1600-talets slut.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
574. GOLVUR. England, omkring år 1700.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
575. VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766-69). Rokoko.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
577. RESEUR, av Xaver Liebherr, verksam 1740-67 i Immenstadt, Sydtyskland.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
578. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
579. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
580. BORDSPENDYL. Stockholmsarbete, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
582. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
583. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
584. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
586. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Nyrokoko.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
587. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
588. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
589. BORDSPLATEAU.  Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
590. BORDSUPPSATS. Senempire, 1800-talets början.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
591. BORDSSKULPTURER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
592. BYSTER, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
593. PLAKETT. Föreställande Karl XIV Johan. Empire.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
594. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
595. SMÖRASK MED LOCK. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
597. KNIVAR, 12 stycken. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
598. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
599. BURK MED LOCK. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. PRYDNADSURNOR, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
603. KANNA, troligen Tyskland. 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
604. VATTENKANNA PÅ RECHAUD. Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
606. BRICKA. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
607. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges, 1600-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
608. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
609. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK