Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1219Heuer (TAG-Heuer) - Carrera 1964. Automatisk. Kronograf. Guld/läderband. Cert och Box. 35mm. 1997/1998.24 000 SEK
1220Patek Philippe. Automatisk. Guld/Guld. Ref. 3445/6. 35mm.65 000 SEK
1221IWC - Automatic. Automatisk. Guld/läderband. 1950-tal. 34mm.5 500 SEK
1222Jaeger-LeCultre - Memovox. Manuell. Stål/läderband. 1950-tal. 34 mm. Boett no. 393471.7 000 SEK
1223Rolex - Cellini. Manuell. Guld/läderband. 31x26mm. Ca 1980/90-tal. Boettnr. 4322620. Ref. 4135.10 000 SEK
1224IWC - Grand Square. Automatisk. Stål/läderband. 34x34mm Ca 1970. Boett nr 2057913. Ref. 1871. 34x34mm.4 500 SEK
1225Stoppur. Heuer - Super Autavia. Manuell. Stål. Sent 60-tal. Plattan 58 mm x 58 mm. Uret 56 mm. ref. 25972.18 000 SEK
1226Stoppur. Omega - Stoppur. Boett nr. 3260484, Ref. MG6301. 53mm. 1978.1 500 SEK
1227RESEUR, Movado. Trekalendersur. Guld/läderetui. Boett nr. 1249. Ref 208M.Återrop
1228Patek Philippe - Golden Ellipse. Guld. 22 mm x 27 mm.50 000 SEK
1229ARMBANDSUR, herr, Patek Philippe, Calatrava, refnr 3411, manuell, cal 27SC, 18k guld, 1960-tal.Återrop
1230Jaeger-LeCultre - Memovox. Manuell. Guld. 1950/60-tal. 34mm Boett nr. 591205 p.14 000 SEK
1231Cartier - Must de Cartier. Förgyllt silver. Boett nr. 00200500 ref. 1851. 24mm.5 500 SEK
1232Rolex - Datejust. Automatisk. Guld/guld. Briljantring. 26 mm.70 000 SEK
1233Chopard - Genève. Guld. Manuell. 1960-tal. 19 x 25mm.Återrop
1234Venta. Manuell. Vitguld. Diamanter ring. Fungerar ej.3 000 SEK
1235Jaeger-LeCoultre. Guld. Automatisk. Boett nr 869869. 28,5 x 28,5mm.8 000 SEK
1236Spindelur. Antoine Melly. Guld. Emalj, orientaliska pärlor. Frankrike sent 1700-tal. Totalvikt 137g, 54mm.14 000 SEK
1237Spindelur. Gudin. Paris, sent 1700-tal. 39mm.5 500 SEK
1238SPINDELUR, J Hovenschiöld, Stockholm, 18k guld.Återrop
1239Spindelur. Vegneur - Genève 1800-tal, rosenstenar. 48mm.6 500 SEK
1240Spindelur. Anton Finn. Bemålad emalj, Wien 1800-talets mitt. 55mm.6 500 SEK
1241OMEGA, bordsur, "8 jours", Art Déco, 1940-tal.8 000 SEK
1242FRACKUR. Paul Ditisheim - Solvil. 18k guld, 1930-tal. Totalvikt 62,8g. 47mm.Återrop
1243Frackur Patek Philippe & Cie. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 51g, kedja 11 g. 41mm.20 000 SEK
1244Frackur. IWC. Manuell. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 45g, kedjan 30g. 45 mm.16 000 SEK
1245Frackur. Baume & Mercier. Guld. Manuell. totalvikt 43g, 37mm.5 000 SEK
1246HERRFICKUR MED KLOCKKEDJA, guld bla 18K, manuell, International Watch Co, Schaffhausen. Kedjans vikt 24 gram.Återrop
1247Frackur. van Cleef & Arpels. Ädelmetall. 1920-tal. Etui. Totalvikt 41g. 41mm.Återrop
1248BRODERAD TAVLA. Sverige 1778. 17,5 x 23 cm. Samtida bronserad ram 21,3 x 27 cm.11 000 SEK
1249VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 298,5 x 508 cm. Frankrike 1700-talets början.170 000 SEK
1250VÄVD TAPET, gobelängteknik. 284 x 295 cm. Flandern omkring 1700.30 000 SEK
1251KORAN. Konstantinopel 1716. Höjd 15,5 x 11,5 cm.26 000 SEK
1252ZARFS, 12 st, silver med porslinskoppar. Osmanska riket, 1800-talets slut. Höjd 4,5 cm, med kopparna 6,5 cm.20 000 SEK
1253ROCK, broderad. Kina omkring 1900. Höjd 133 cm.9 500 SEK
1254ANTIK ANATOLISK KELIM. 174 x 134 cm.17 000 SEK
1255SEMIANTIK/OLD BAOTOU. 132 x 65,5 cm.Återrop
1256SEMIANTIK BEIJING. Art Deco. 292 x 211,5 cm.30 000 SEK
1257SEMIANTIK CHODOR CHUVAL. 78 x 118,5 cm.16 000 SEK
1258SEMIANTIK DJOSHAGAN. 347,5 x 189 cm.5 000 SEK
1259SEMIANTIK DJOZAN. 203,5 x 127 cm.6 000 SEK
1260SEMIANTIK GHOM. 327 x 216 cm.9 000 SEK
1261SEMIANTIK GHOM. 205 x 138 cm.12 000 SEK
1262ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.85 000 SEK
1263ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.12 000 SEK
1264SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 345 x 234,5 m.75 000 SEK
1265SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL PART SILK. 236 x 154,5 cm (en kortsida med 1 cm slätväv, en med 2 cm slätväv.).44 000 SEK
1266SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 205 x 143,5 cm.30 000 SEK
1267SEMIANTIK ISFAHAN. 200 x 138,5 cm.6 000 SEK
1268MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm.Återrop
1269SEMIANTIK ISFAHAN. 214 x 140,5 cm.6 000 SEK
1270SEMIANTIK ISFAHAN. 214,5 x 140,5 cm.6 000 SEK
1271OLD ISFAHAN. 243 x 152,5 cm.13 000 SEK
1272SEMIANTIK KASHGAI GALLERI. 340,5 x 111,5 cm.16 000 SEK
1273ANTIK KAUKASISK/PERSISK KELIM. 302,5 x 164,5 cm.Återrop
1274SEMIANTIK SILKE KAYSERI SANNOLIKT. 171 x 128,5 samt 1,5 cm slätväv på varje kortsida.26 000 SEK
1275ANTIK/SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 205,5 x 135 cm.75 000 SEK
1276SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM FIGURAL. 198 x 135 cm.26 000 SEK
1277SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 291 x 228,5 cm.34 000 SEK
1278ANTIK/SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 229 x 137 cm.26 000 SEK
1279SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 127,5 cm.34 000 SEK
1280SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 65,5 x 56,5 cm.Återrop
1281SEMIANTIK KESHAN FIGURAL S.K. MOTACHEM SANNOLIKT. 80,5 x 58 cm.13 000 SEK
1282SEMIANTIK SILKE KESHAN. 317 x 209,5 cm.70 000 SEK
1283SEMIANTIK SILKE KESHAN. 196,5 x 134,5 cm.26 500 SEK
1284SEMIANTIK SILKE KESHAN. 204,5 x 130 cm.16 000 SEK
1285SEMIANTIK SILKE KESHAN. 208,5 x 136 cm.18 000 SEK
1286SEMIANTIK SILKE KESHAN. 204,5 x 131,5 cm.12 000 SEK
1287SEMIANTIK KESHAN. 285,5 x 193,5 cm.Återrop
1288SEMIANTIK KESHAN. 204 x 132 cm.10 000 SEK
1289SEMIANTIK KESHAN. 198,5 x 135,5 cm.10 000 SEK
1290SEMIANTIK KESHAN. 197,5 x 133 cm.9 500 SEK
1291SEMIANTIK KESHAN, möjligen Dabir. 205,5 x 131,5 cm.9 500 SEK
1292SEMIANTIK KESHAN. 203,5 x 134 cm.Återrop
1293SEMIANTIK KESHAN. 203 x 136 cm.4 500 SEK
1294SEMIANTIK/OLD KESHAN. 202 x 134 cm.8 000 SEK
1295SEMIANTIK KINA FIGURAL. 350 x 276 cm.22 000 SEK
1296SEMIANTIK KINA FIGURAL. 228 x 156 cm.17 000 SEK
1297SILKE KINA. 64,5 x 135 cm.8 000 SEK
1298ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.Återrop
1299ANTIK KIRMAN, möjligen Hosin Kermani/FERAGHAN - SULTANABAD/BACHTIARI/INDISK. 394 x 293 cm.120 000 SEK
1300ANTIK KIRMAN LAVER. 211,5 x 132,5 cm.16 000 SEK
1301ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 220,5 x 140 cm.7 000 SEK
1302SEMIANTIK KIRMAN. 394,5 x 274,5 cm.Återrop
1303SEMIANTIK KIRMAN. 378 x 280 cm.12 000 SEK
1304ANTIK MAHAL. 511,5 x 382,5 cm.185 000 SEK
1305ANTIK/SEMIANTIK MAHAL, s.k. Ziegler Mahal. 472,5 x 371 cm.100 000 SEK
1306OLD MESHED. 481 x 338 cm (plus långsidorna med 2,5 cm slätväv på varje sida, kortsidorna med ca 7,5 cm slätväv på varje sida med kufiska inskriptioner och inskription.46 000 SEK
1307SEMIANTIK NAIN TODESHK. 219 x 141,5 cm.11 000 SEK
1308SEMIANTIK/OLD NAIN. 442,5 x 306,5 cm (samt 1 cm slätväv på varje sida).55 000 SEK
1309OLD NAIN. 239 x 161,5 cm.Återrop
1310ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 62 x 67,5 cm.4 500 SEK
1311ANTIK NINGXIA TRONSTOLSMATTA. 79 x 80 cm.6 500 SEK
1312SEMIANTIK/OLD SAMAN (BACHTIARI-OMRÅDET). 403,5 x 305 cm.40 000 SEK
1313SEMIANTIK SAROUK. 303 x 268,5 cm.Återrop
1314SEMIANTIK SAROUK/MISHAN MALAJIR. 183,5 x 124 cm.14 000 SEK
1315SEMIANTIK SAROUK sannolikt. 230 x 132,5 cm.7 000 SEK
1316ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN-MOGAN. 189 x 123 cm.16 000 SEK
1316AANTIK SMYRNA, Turkiet. 569 x 424 cm.Återrop
1317SEMIANTIK TEHERAN PART SILK. 361 x 239 - 243,5 cm.30 000 SEK