Moderna 581

654 föremål
618. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 254 x 206,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
602. MATTA. "Scholanders matta". Flossa. 218,5 x 124 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
657. MATTA. "Solregn". Tät rya. 209,5 x 113 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
615. MATTA. "Sommarmattan". Rölakan. 349,5 x 259,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
624. MATTA. "Timglas". Rölakan. 238,5 x 267,5 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
614. MATTA. "Vit botten". Rölakan. 352 x 250,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
613. MATTA. "Vit botten". Rölakan. 482 x 301 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
620. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 296 x 206 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
625. MATTA. "Vitsippa". Rölakan. 188,5 x 139,5 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
604. MATTA. "Ängarna". Flossa. 249 x 183,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
601. MATTA. Flossa. 305 x 194 cm. Sverige/Finland 1920-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
609. MATTA. Reliefflossa. 194 x 117,5 cm. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
610. MATTA. Reliefflossa. 329,5 x 197 cm. Signerad IHK.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
634. MATTA. Rölakan. 213 x 163,5 cm. Signerad KB KLH.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
641. MATTA. Rölakan. 215,5 x 124,5 cm. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
640. MATTA. Rölakan. 222 x 165,5 cm. Signerad JLH IMV.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
638. MATTA. Rölakan. 231 x 153,5 cm. Signerad a tergo AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
646. MATTA. Rölakan. 240 x 171 cm. cm. Signerad GHV.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
636. MATTA. Rölakan. 240,5 x 148 cm. Signerad a tergo Agda Österberg.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
622. MATTA. Rölakan. 244,5 x 167,5 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
642. MATTA. Rölakan. 248 x 181,5 cm. Signerad Vbn och AMH.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
645. MATTA. Rölakan. 251 x 181 cm. Signerad KLH ID.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
635. MATTA. Rölakan. 277 x 199 cm. Signerad IV.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
628. MATTA. Rölakan. 293,5 x 189 cm. Otydlig signatur. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
623. MATTA. Rölakan. 298 x 210 cm. Signerad SH.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
627. MATTA. Rölakan. 305 x 203,5 cm.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
648. MATTA. Rölakan. 314 x 201 cm. Signerad BHL. Sverige 1960-1970-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
649. MATTA. Rölakan. 337,5 x 256,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1970.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
116. Madeleine Pyk, Hos frisören.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
117. Madeleine Pyk, Stadsbild med figurer och djur.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
145. Marc Chagall, "Ecuyère sur cheval ailé".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
153. Marc Chagall, "Entre printemps et été".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
148. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
156. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
147. Marc Chagall, "Le piège".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
146. Marc Chagall, "Le verger" (The orchard), ur: "Dahpnis et Chloé".
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
224. Marc Chagall, "Nu a dramont".
Klubbat pris
2 350 000 SEK
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
152. Marc Chagall, "Petit paysans II".
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
155. Marc Chagall, "Quai des Celestins".
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
149. Marc Chagall, "Roméo et Juliette".
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
154. Marc Chagall, "Soleil d'hiver".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
144. Marc Chagall, (Efter), "Aleko".
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
150. Marc Chagall, Ur: "Le Cirque".
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
233. Maria Helena Vieira da Silva, "Le Piano" (Musique ancienne).
Klubbat pris
880 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
222. Maurice de Vlaminck, Franskt landskap.
Klubbat pris
480 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
161. Max Ernst, "L'Oiseau caramel".
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
160. Max Ernst, "Oiseaux souterraines".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
223. Max Ernst, "Poésie des Fleurs" (Fleurs coquillages).
Klubbat pris
900 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 300 000 SEK
159. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
83. Max Walter Svanberg, Figurkomposition.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
41. NILS NILSSON, signerad NN, duk, utförd 1936.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
415. NILS NISBEL, ljuskrona, Sigtuna 1998, sterling.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
67. Nils von Dardel, "Lucienne".
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
8. Nils von Dardel, "Turisten på Teneriffa".
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
487. OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, 1920-30-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
505. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
543. OKÄND FORMGIVARE, stubbestol, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
495. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, 1920-30-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
517. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
549. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
550. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
551. OKÄND FORMGIVARE, väggarmaturer, 4 st, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
411. OLLE OHLSSON, dosa, Stockholm, 1978, 18 k. Nr 3/10,
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
548. ORREFORS, spegel, 1940-50-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
568. OTTO SCHULZ, bord, Boet, sannolikt, 1940-50-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
560. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par "Schulz", Jio Möbler, Jönköping.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
564. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. OTTO WRETLING, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
416. OWE JOHANSSON, skålfat, Lund (Hven) 1993, sterling.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
137. Olle Bærtling, "Bipax".
137. Olle Bærtling, "Bipax".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
136. Olle Bærtling, "DENY", ur: "Les triangles de Baertling".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
139. Olle Bærtling, "Irux".
139. Olle Bærtling, "Irux".
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
114. Olle Bærtling, "KIAR".
114. Olle Bærtling, "KIAR".
Klubbat pris
460 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
138. Olle Bærtling, "Ripari".
138. Olle Bærtling, "Ripari".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
112. Olle Bærtling, "Tari".
112. Olle Bærtling, "Tari".
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
113. Olle Bærtling, "Wyra".
113. Olle Bærtling, "Wyra".
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
5. Olle Olsson-Hagalund, "Dam med katt".
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK