Moderna 587

606 föremål
568. MATTA. "Vitsippa". Rölakan. 236,5 x 164,5 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
437. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2181.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
423. Josef Frank, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
366. Birger Haglund, skål, Stockholm 1999, sterling.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
269. Eva Englund, skål, graal, Orrefors 1975.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
384. Kristian Nilsson, collier, Stockholm 1984,
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
382. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1944, sterling.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
443. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 590.
Klubbat pris
10 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
421. Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
291. Wilhelm Kåge, vas, Gustavsberg 1939.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
599. MATTA. Rölakan. 281 x 194,5 cm. Signerad L (?).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
255. Simon Gate, vas, Orrefors 1954.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
390. SABINO, takarmatur, Paris, Art Déco, 1920-30-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
541. MATTA. Flossa. 179 x 124,5 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
331. Åke Holm, ÅKE HOLM, soffbord, Höganäs 1950-60-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
450. NORDISKA KOMPANIET, bord, tillskrivet Axel Einar Hjorth,  Stockholm 1930.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
569. MATTA. "Timglas". Rölakan. 203 x 137 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
328. Åke Holm, skulptur, Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
338. ANTON MICHELSEN & ROYAL COPENHAGEN, vas, Köpenhamn 1908, jugend.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
283. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
330. Åke Holm, soffbord, Höganäs 1950-60-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
322. Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs Studio 1967.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
347. Georg Jensen, skålfat,  "Magnolia/Blossom", Köpenhamn, 1918,
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
307. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsberg Studio 1971 och 1957.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. MATTA. "Turkos ryan". Rya. 201 x 103,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
585. MATTA. Rölakan. 203,5 x 139,5 cm. Signerad B Grahn.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
391. OKÄND FORMGIVARE, takplafond, sannolikt Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
393. Nils Fougstedt, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
472. Axel Einar Hjorth, taburett, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
583. MATTA. Rölakan. 266,5 x 176 cm. Signerad SH.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
349. Georg Jensen, bägare, 4 st, Köpenhamn 1977-1996, sterling,
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
582. MATTA. "Capella, gul". Rölakan. 301 x 194 cm. Signerad CM.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
584. MATTA. Rölakan. 242 x 170 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. Olof Hult, "Snäckurnan", ett par, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
581. MATTA. Rölakan. 259,5 x 161,5 cm. Signerad AGS.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
266. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Gondoljären", Orrefors 1970.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
249. Karl Lindeberg, vas, Kosta, jugend.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
281. EMILE GALLÉ vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
466. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
446. OKÄND FORMGIVARE, bankett, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
280. Kjell Engman, skulptur, glas, Kosta Boda 1993.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. Hildur Haggård, tebord, Sverige, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
378. Wiwen Nilsson, armring, Lund 1940, sterling med två onyxplattor.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
501. Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
420. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 960.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
181. Joan Miró, "Sans le soleil".
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
183. Joan Miró, Ur: "Le marteau sans maître".
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
560. MATTA. "Ljusa bårdmattan". Rölakan. 220,5 x 126 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
272. Eva Englund, vas, graal, Orrefors 1990.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
200. Roberto Matta, Utan titel.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
553. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 212 x 140,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
485. HJALMAR JACKSON, barskåp, Sverige ca 1935-40.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
335. Hans Hedberg, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
392. UNO ÅHRÉN, möjligen, bergère, Gemla ca 1923.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
199. Antoni Tàpies, "Peca de Roba".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
117. Lage Lindell, Utan titel.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
425. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
504. Bruno Mathsson, vilstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1950-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
119. Lage Lindell, Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
241. Richard Mortensen, Komposition.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
580. MATTA. Rölakan. 240 x 170 cm. Signerad GB.J.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
128. Lage Lindell, Utan titel.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
125. Lage Lindell, Utan titel.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
556. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 251 x 155,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
592. MATTA. Rölakan. 220,5 x 160 cm. Sverige 1950-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
264. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1956.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
578. MATTA. Rölakan. 245,5 x 171 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
579. MATTA. Rölakan. 252 x 186,5 cm. Signerad AGS.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
433. Josef Frank, couch, Firma Svenskt Tenn, modell 775.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
154. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
265. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1950.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
333. Hertha Hillfon, skulptur, Sverige, sannolikt 1980-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
296. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs Studio 1959.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
465. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
320. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs Studio ca 1956.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK