Important Winter Sale 613

166 föremål
13. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
14. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
54. BYRÅ, Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
145. VÄGGPENDYL, av Causard, Paris, 1770/80-tal, Louis XV.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
68. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
117. LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
2. SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
116. LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
23. KLAFFBORD, ett par, av Gottlieb Iwersson 1803, sengustavianska.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
15. KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
5. SKRIVBORD, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
113. LJUSKRONA, för nio ljus, fransk rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
36. MATSALSBORD, Georg III, 1700-talets slut.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
67. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1770/80-tal, gustavianska.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
12. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
55. BYRÅ, Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
161. VINKYLARE, ett par, England, 1825-40.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
18. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
35. MATSALSBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
89. STOLAR, tolv stycken, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
55 000 - 65 000 SEK
97. SPEGEL, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
121. KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Wien, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 85 000 SEK
95. SPEGEL, barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
150. BORDSPENDYL, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
41. BYRÅ, av Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777), rokoko.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
44. JÖNS EFVERBERGS MÄSTERSTYCKE, Stockholm 1775, byrå, gustaviansk.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK