Kan inte nå servern

Important Spring Sale 617

 
1155 föremål
70. SKÅP, Hagaskolan, Lockne socken, Jämtland, daterat 1804.
70. SKÅP, Hagaskolan, Lockne socken, Jämtland, daterat 1804.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
432. Herman af Sillén, Fiskeskuta på stormigt hav.
432. Herman af Sillén, Fiskeskuta på stormigt hav.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
445. Maurits Cornelis Escher, "Babels torn" ("Turm von Babel").
445. Maurits Cornelis Escher, "Babels torn" ("Turm von Babel").
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
404. Gustaf Fjaestad, Höst vid gärdesgården.
404. Gustaf Fjaestad, Höst vid gärdesgården.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
334. Gunnar Berndtson, Elegant dam i rosa.
334. Gunnar Berndtson, Elegant dam i rosa.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
536. FERDINAND BOL, hans krets. Parketterad pannå 109 x 91,5 cm.
536. FERDINAND BOL, hans krets. Parketterad pannå 109 x 91,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
992. Ring med en navettslipad diamant ca 2.75 ct kvalitet ca K vs.
992. Ring med en navettslipad diamant ca 2.75 ct kvalitet ca K vs.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
416. Philip Richard Morris, "Arrival of spring".
416. Philip Richard Morris, "Arrival of spring".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1102. Ring med en gammalslipad diamant ca 2.25 ct kvalitet ca I/J si2.
1102. Ring med en gammalslipad diamant ca 2.25 ct kvalitet ca I/J si2.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
376. Lars Lerin, Utan titel.
376. Lars Lerin, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
343. JENNY NYSTRÖM, signerad Jenny Nyström och daterad 1922.
343. JENNY NYSTRÖM, signerad Jenny Nyström och daterad 1922.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
585. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
585. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
95 000 - 100 000 SEK
584. VAS, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).
584. VAS, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
85 000 - 100 000 SEK
174. Peter Ohlijn, kaffekanna, silver Karlskrona 1780. Rokoko.
174. Peter Ohlijn, kaffekanna, silver Karlskrona 1780. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
457. Carl Milles, "Vingarna" ("Gosse med örn").
457. Carl Milles, "Vingarna" ("Gosse med örn").
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
529. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Sankta Katarina av Alexandria.
529. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Sankta Katarina av Alexandria.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
365. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
365. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
500. Johan Krouthén, Hästar.
500. Johan Krouthén, Hästar.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
415. Herbert Schmalz, "Topsy".
415. Herbert Schmalz, "Topsy".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
454. Sten Ericson, "Bianca".
454. Sten Ericson, "Bianca".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
397. Giambettino Cignaroli Hans krets, Josef och Potifars hustru.
397. Giambettino Cignaroli Hans krets, Josef och Potifars hustru.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
378. Lars Lerin, Utan titel.
378. Lars Lerin, Utan titel.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
449. Owe Zerge, Modellakt.
449. Owe Zerge, Modellakt.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
666. TEMPELHUNDAR, ett par, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
666. TEMPELHUNDAR, ett par, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
734. VIKSKÄRMAR, ett par, sexdelade. Japan, Edo, 1800-tal.
734. VIKSKÄRMAR, ett par, sexdelade. Japan, Edo, 1800-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
336. John Bauer, "-Nej se, sån tomtefar, och sånt skägg han har! sade pojken".
336. John Bauer, "-Nej se, sån tomtefar, och sånt skägg han har! sade pojken".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
377. Gerhard Nordström, Monets trädgårdar.
377. Gerhard Nordström, Monets trädgårdar.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
98. LJUSKRONA, för 18 ljus, empire, 1830-tal.
98. LJUSKRONA, för 18 ljus, empire, 1830-tal.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
1140. Armband platina med gammal- och åttkantslipade diamanter.
1140. Armband platina med gammal- och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
331. Jenny Nyström, Vänskapsporträtt.
331. Jenny Nyström, Vänskapsporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
475. Nils Möllerberg, "Morgon".
475. Nils Möllerberg, "Morgon".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
394. Louis Michel van Loo, Förnäm flicka i rokokokarmstol.
394. Louis Michel van Loo, Förnäm flicka i rokokokarmstol.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
453. Peder Mork Mönsted, Gatuscen från Tivoli.
453. Peder Mork Mönsted, Gatuscen från Tivoli.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
273. MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 391 x 322 cm.
273. MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 391 x 322 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1028. A Tillander ring platina med en fasettslipad safir ca 4.25 ct.
1028. A Tillander ring platina med en fasettslipad safir ca 4.25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
566. Jacob Felländer, "The Second Over That City", 2009.
566. Jacob Felländer, "The Second Over That City", 2009.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
570. VASER med LOCK, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
570. VASER med LOCK, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1071. En stjärnbrosch med gammalslipade diamanter.
1071. En stjärnbrosch med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
979. Hängsmycke med en pärla, lapis lazuli och rosenslipade diamanter.
979. Hängsmycke med en pärla, lapis lazuli och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
481. Pehr Hilleström, Gosse yxar till en stock.
481. Pehr Hilleström, Gosse yxar till en stock.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
88. ÖVERSTYCKE, Frankrike, 1600-talets slut, barock.
88. ÖVERSTYCKE, Frankrike, 1600-talets slut, barock.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
386. Pehr Hilleström, "Wingåkers-boer".
386. Pehr Hilleström, "Wingåkers-boer".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
26. STOLAR, åtta stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
26. STOLAR, åtta stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
576. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
576. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
492. Helmer Osslund, Tallar vid kusten.
492. Helmer Osslund, Tallar vid kusten.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
556. Johan Philip Lemke (Lembke) Tillskriven, Karl XII går över Düna 1701.
556. Johan Philip Lemke (Lembke) Tillskriven, Karl XII går över Düna 1701.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
242. Guidon, Gide & Blondet, dosa, guld och emalj,  Genève 1801-1804.
242. Guidon, Gide & Blondet, dosa, guld och emalj, Genève 1801-1804.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
42. BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
42. BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
548. AERT DE GELDER, tillskriven. Uppfodrad duk 50 x 38 cm.
548. AERT DE GELDER, tillskriven. Uppfodrad duk 50 x 38 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1015. Collier med runda briljantslipade diamanter.
1015. Collier med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
580. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
580. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
408. Per Ekström, "Landskap från Seine".
408. Per Ekström, "Landskap från Seine".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
530. Jacobo Bassano Hans krets, Konungarnas tillbedjan.
530. Jacobo Bassano Hans krets, Konungarnas tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
532. FRANSK KONSTNÄR, 1700-TAL, Marknadsscen.
532. FRANSK KONSTNÄR, 1700-TAL, Marknadsscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
452. Hugo Birger, Parkmotiv från Spanien.
452. Hugo Birger, Parkmotiv från Spanien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
490. Carl Oscar Borg, Landskap med bro.
490. Carl Oscar Borg, Landskap med bro.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
333. Alfred Wahlberg, "Partie de Stockholm (Clair de Lune)".
333. Alfred Wahlberg, "Partie de Stockholm (Clair de Lune)".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
357. Anders Zorn, "Valsen" ("La Valse").
357. Anders Zorn, "Valsen" ("La Valse").
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
402. Hans am Ende, "Winter".
402. Hans am Ende, "Winter".
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK