Kan inte nå servern

Important Winter Sale 629

 
1070 föremål
531. Cyriacus Bril, Skogslandskap med vildsvinsjakt.
531. Cyriacus Bril, Skogslandskap med vildsvinsjakt.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
210. Nils Dahl, matskedar 6 st, silver, Linköping 1760.
210. Nils Dahl, matskedar 6 st, silver, Linköping 1760.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
421. Gottfrid Kallstenius, "Aftonstjärnan".
421. Gottfrid Kallstenius, "Aftonstjärnan".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
217. Bestickuppsättning, 165 delar, silver, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1842.
217. Bestickuppsättning, 165 delar, silver, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1842.
Klubbat pris 
31 500 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
522. Axel Jungstedt, En invitation.
522. Axel Jungstedt, En invitation.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
145. SKÖLDEBREV, för adliga ätten von Löwenheim, nr 1408.
145. SKÖLDEBREV, för adliga ätten von Löwenheim, nr 1408.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
333. Carl Milles, "Den flygande hästen".
333. Carl Milles, "Den flygande hästen".
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
705. Kesivävnad, siden och guldtråd. Sen Qingdynasti (1644-1912).
705. Kesivävnad, siden och guldtråd. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
290. Spetsglas, graverat vapen för Lütkeman, 1700-tal.
290. Spetsglas, graverat vapen för Lütkeman, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
722. Skålar, ett par, porslin. Japan, 1900-tal, Kutani.
722. Skålar, ett par, porslin. Japan, 1900-tal, Kutani.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
657. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
657. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545. Julius Le Blanc Stewart, Vallmofält med vilande modell.
545. Julius Le Blanc Stewart, Vallmofält med vilande modell.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
92. SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
92. SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
541. Christian Eckardt, Parkscen från Dyrehaven i Köpenhamn.
541. Christian Eckardt, Parkscen från Dyrehaven i Köpenhamn.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
384. Wilhelm Smith, Vinterkväll på Drottninggatan.
384. Wilhelm Smith, Vinterkväll på Drottninggatan.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
143. TRÄDGÅRDSURNOR ett par, Sverige, sannolikt 1920-tal.
143. TRÄDGÅRDSURNOR ett par, Sverige, sannolikt 1920-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
640. Vas, porsin. Qingdynastin, 1700-tal.
640. Vas, porsin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
822. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
822. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
833. Skålfat, ett par, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxus märke.
833. Skålfat, ett par, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxus märke.
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
841. Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1664), med hallmärke.
841. Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1664), med hallmärke.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
635. Vas, porslin. Republik med Guangxus märke.
635. Vas, porslin. Republik med Guangxus märke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
434. Johann Christian Brand, Landskap med figurer vid bäck.
434. Johann Christian Brand, Landskap med figurer vid bäck.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
575. Joachim Beuckelaer Hans art, Allegorisk figurscen.
575. Joachim Beuckelaer Hans art, Allegorisk figurscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
74. AMPEL, för åtta ljus, Sverige, 1800-tal, Empire.
74. AMPEL, för åtta ljus, Sverige, 1800-tal, Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
647. Inro, sexdelad, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
647. Inro, sexdelad, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
301. Urna, fajans. Marieberg, 1700-tal.
301. Urna, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
452. Lea Ahlborn, Självporträtt arbetande vid ljussken.
452. Lea Ahlborn, Självporträtt arbetande vid ljussken.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
966. Lapponia armband "Lapplands stenar" 18K guld design Björn Weckström.
966. Lapponia armband "Lapplands stenar" 18K guld design Björn Weckström.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
556. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kajmotiv.
556. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kajmotiv.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
223. Grachev, bestickuppsättning 106 delar, silver, S:t Petersburg 1908-1917.
223. Grachev, bestickuppsättning 106 delar, silver, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
610. Kryddburk, porslin. Troligen sen Mingdynasti.
610. Kryddburk, porslin. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
886. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
886. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
457. Fredric Westin, ”Målarekonsten och Musiken”.
457. Fredric Westin, ”Målarekonsten och Musiken”.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
511. Francina Margaretha van Huysum Hennes krets, Blomsterstilleben (2).
511. Francina Margaretha van Huysum Hennes krets, Blomsterstilleben (2).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
448. Man med broderad rock.
448. Man med broderad rock.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
514. Monogramisten C. DH, Stílleben med frukter och vit papegoja.
514. Monogramisten C. DH, Stílleben med frukter och vit papegoja.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
460. Joshua Reynolds Hans ateljé, Självporträtt.
460. Joshua Reynolds Hans ateljé, Självporträtt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
477. Yttersta domen.
477. Yttersta domen.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
439. Elias Sehlstedt, Vy från tullhuset i Sandhamn.
439. Elias Sehlstedt, Vy från tullhuset i Sandhamn.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
465. Carl Wilhelmson, "Inkomna fiskebåtar".
465. Carl Wilhelmson, "Inkomna fiskebåtar".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
201. Petter Åkerman, luktdosa, silver, Stockholm 1760. Rokoko.
201. Petter Åkerman, luktdosa, silver, Stockholm 1760. Rokoko.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
494. Carl Larsson, "Sven Lamm".
494. Carl Larsson, "Sven Lamm".
Klubbat pris 
760 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
491. Jan van Kessel I Hans krets, Allegori över kriget.
491. Jan van Kessel I Hans krets, Allegori över kriget.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
572. Jan Miel Tillskriven, Sällskap vid flodkanten.
572. Jan Miel Tillskriven, Sällskap vid flodkanten.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
565. Edouard Cortes, La Porte St Martin.
565. Edouard Cortes, La Porte St Martin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
566. Edouard Cortes, Boulevard de la Madeleine, Paris.
566. Edouard Cortes, Boulevard de la Madeleine, Paris.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
88. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
88. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
549. Edwin Lord Weeks, "Native Tailors".
549. Edwin Lord Weeks, "Native Tailors".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
546. Frederick Hall, Engelsk kustvy.
546. Frederick Hall, Engelsk kustvy.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
330. Pierre Bonnard, "Cheval marin".
330. Pierre Bonnard, "Cheval marin".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
420. Gottfrid Kallstenius, Skärgårdslandskap med tallar.
420. Gottfrid Kallstenius, Skärgårdslandskap med tallar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
578. "Den dansande Faunen från Pompeji".
578. "Den dansande Faunen från Pompeji".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
594. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
594. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
390 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
658. Bläckhållare, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
658. Bläckhållare, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
727. Vattendroppare, keramik. Korea, 1200-tal.
727. Vattendroppare, keramik. Korea, 1200-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
750. Skulptur, lergods. Tangdynastin (618-907).
750. Skulptur, lergods. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
832. Fohundar, ett par, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
832. Fohundar, ett par, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
872. Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
872. Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
122. LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
122. LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
552. Carl Johansson, Kustmotiv från Teneriffa.
552. Carl Johansson, Kustmotiv från Teneriffa.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
438. Gustaf Rydberg, "Vinterstycke, solnedgång".
438. Gustaf Rydberg, "Vinterstycke, solnedgång".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
877. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
877. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
414. Louis Lang, Kvinna med parasoll i sommarlandskap.
414. Louis Lang, Kvinna med parasoll i sommarlandskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
326. Axel Lindman, Vinterlandskap.
326. Axel Lindman, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK