Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

1441 föremål
820C. Björn Wessman, "Portal XIII" samt "Portal II".
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1293. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1320. Bojan, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
3. Bokskåp, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
2. Bokskåp, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
56. Bord med porfyrskiva, Älvdalen, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
39. Bord, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. Bord, Stockholmsarbete sent 1700-tal, Sengustavianskt.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1218. Bord, två stycken, hardwood. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
184. Bordslampa, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
185. Bordslampa, Frankrike, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
537. Bordslampa, porslin. "Sèvres", Frankrike, omkring 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
143. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
148. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
146. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
149. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
145. Bordspendyl, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
151. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
152. Bordspendyl, Parisarbete, 1820-tal, Charles X.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. Bordsur, England, ca 1820-tal, Nygotik.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
910. Boris Svechnikoff, "Vårkväll, skymning".
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
197. Brevpress, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1029. Bricka, lack. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1271. Bricka, porslin. Sen Mingdynasti, Tianqi/Chongzhen.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1264. Bricka, silver, Singfat, Shanghai, China Trade.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
776. Bror Lindh, Höstträd.
776. Bror Lindh, Höstträd.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
926. Bror Lindh, Röda bär i vinterlandskap.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
777. Bror Lindh, Solig vinterdag.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
608. Brosch silver och 14K guld med en ametistblomma.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
557. Brosch silver och 14K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
983. Bruno Liljefors, Drev med jakthundar.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
683. Bruno Liljefors, Fällande änder.
Klubbat pris
230 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
846. Bruno Liljefors, Fällande örnar mot vinterhare.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
850. Bruno Liljefors, Jägare med skjuten räv.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
845. Bruno Liljefors, Rapphöna med ungar.
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
851. Bruno Liljefors, Rapphöns i snö.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
685. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
848A. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris
Utropspris
800 000 - 1 200 000 SEK
974A. Bruno Liljefors, Räv med and.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
847. Bruno Liljefors, Räv och hundar.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
818. Bruno Liljefors, Sträckande ejdrar.
Klubbat pris
800 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
682. Bruno Liljefors, Stövare på rävjakt.
Klubbat pris
520 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
848. Bruno Liljefors, Vintermotiv med orrhöna.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
242. Bröllopsgryta, Hellefors styckebruk, daterad 1807.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1077. Budai, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1253. Buddha Vairocana, brons. östra Java, 900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1241. Buddha brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1254. Buddha med halo, brons. Burma, 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1255. Buddha, brons. Shan-staterna, Burma, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1256. Buddhistisk munk, trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
560. Bulgari collier "Monete" 18K guld med ett mynt från antiken.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1200. Buzi/Ämbetsmannainsignia, kesi, Qingdynastin, 1820/30-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
24. Byrå, Frankrike, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
9. Byrå, Mälardalen, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
18. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
21. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK