Important Winter Sale 669

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1031Skrivschatull, lack. Japan, Meiji (1868-1912).3 500 SEK
1032Penselbad och bältesspänne, nefrit. Qingdynastin.8 500 SEK
1033Vas med lock, nefrit. Kina, 1900-tal.6 000 SEK
1034Figurin, lergods. Handynastin (220 f.Kr-206 e.Kr).5 000 SEK
1035Figuriner, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.5 000 SEK
1036Skål, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
1037Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1038Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1039Vas, porslin. Transition, 1600-tal.8 000 SEK
1040Penselställ, porslin. Bitong. Qingdynastin, tidig Kangxi (1662-1722).480 000 SEK
1041Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
1042Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1043Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1044Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1045Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).24 000 SEK
1046Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1047Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.Återrop
1048Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).11 000 SEK
1049Vas, dehua. Qingdynastin.12 000 SEK
1050Figurin, blanc de chine. Qingdynastin.Återrop
1051Fat, porslin. Qingdynastin med Chenghuas märke.Återrop
1052Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.6 500 SEK
1053Tallrikar, två stycken, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1054Garnityr, sex delar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1055Bålskål, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
1056Fat, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.16 000 SEK
1057Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.Återrop
1058Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.24 000 SEK
1059Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1060Fat, 10 stycken (8+2), porslin. Sen Qingdynasti.15 000 SEK
1061Altarvaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.Återrop
1062Urnor med lock, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.8 500 SEK
1063Vas, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.Återrop
1064Vaser, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal.Återrop
1065Urnor med lock, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.Återrop
1066Vas, porslin. Republik, 1900-tal.36 000 SEK
1067Vas med lock, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.7 500 SEK
1068Praktvas, porslin. Kina, 1900-tal.28 000 SEK
1069Vas, porslin. Kina, 1900-tal.165 000 SEK
1070Vas, porslin. Kina, 1900-tal.220 000 SEK
1071Målningar, två stycken, akvarell och tusch på papper, sen Qingdynasti.40 000 SEK
1072Okänd konstnär, rullmålning, färg och tusch på siden lagt på papper.22 000 SEK
1073Målningar/albumblad, tre stycken, blandteknik. Moghul, Indien, 1800-tal resp tidigt 1900-tal.22 000 SEK
1074Matta, silke och metalltråd. sen Qingdynastin/ tidigt 1900-tal.50 000 SEK
1075Krage, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.5 500 SEK
1076Pall/ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.4 500 SEK
1077Budai, brons. Mingdynastin (1368-1644).30 000 SEK
1078Toiletteset, fem delar, silver. Japan, Asahi, tidigt 1900-tal.9 500 SEK
1079Oxe med kärra, lergods. Tangdynastin (618-907).Återrop
1080Ämbetsmannainsignia, kesi, monterad i bricka, sen Qingdynasti.6 000 SEK
1081Tantrisk gudom samt offerskål, mässing. Tibet, omkring 1900.Återrop
1082Vikskärm, s.k. Byobu, Japan, tidigt 1900-tal. Okänd konstnär, möjligen signerad Sakuho.34 000 SEK
1083Rustning, Japan, Do-maru, Edo.50 000 SEK
1084Skålar 13 tycken samt lock, 10 stycken, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).2 000 SEK
1085Skålar, fem stycken, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).1 800 SEK
1086Skål, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke och period (1662-1722).60 000 SEK
1087Sigill, två stycken, soapstone och porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.30 000 SEK
1088Fat, två stycken, krukor, fyra stycken samt vattendroppar, keramik. 1300-/1600-tal, för den sydostasiatiska marknaden.13 000 SEK
1089Kruka, lergods. Handynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).9 000 SEK
1090Skål, keramik. Korea, Goryeo, 1100/1200-tal.48 000 SEK
1091Skål, keramik. Korea, Goryeo, 1100/1200-tal.Återrop
1092Skålar, två stycken. Korea, Goryeodynastin, 1200-tal.5 000 SEK
1093Skålar, två stycken, keramik. Korea, Goryeodynastin, 11/1200-tal.3 000 SEK
1094Vaser, två stycken, porslin. Korea, Joseon.3 000 SEK
1095Kruka med lock, porslin. Mingdynastin, Jiajing (1522-1566).11 000 SEK
1096Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).19 000 SEK
1097Fat, porslin. Mingdynastin, Jiajing (1521–1566).3 000 SEK
1098Ask med lock / skrivställ, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.8 500 SEK
1099Kruka, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.9 500 SEK
1100Kruka med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644).30 000 SEK
1101Skål samt fat, porslin. Mingdynastin, Jiajing (1522-1566).5 000 SEK
1102Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).2 600 SEK
1103Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).5 000 SEK
1104Kanna och fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).16 000 SEK
1105Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).14 000 SEK
1106Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).Återrop
1107Kruka samt ask med lock, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).5 500 SEK
1108Skål, porslin, 1600-tal.48 000 SEK
1109Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).10 000 SEK
1110Skål samt fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).8 500 SEK
1111Skålar, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).9 500 SEK
1112Fat, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke.6 000 SEK
1113Penselställ samt fat, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-talets mitt.17 000 SEK
1114Rökelsekar, porslin. Transition, 1600-tal.20 000 SEK
1115Skål, porslin. Tianqi/Chongzhen 1620/30-tal.12 000 SEK
1116Kruka med lock samt fat, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-talets mitt.26 000 SEK
1117Fat och stemcup, porslin. Transition, 1600-tal.19 000 SEK
1118Vas, porslin. Transition, 1600-tal.12 000 SEK
1119Väggvas, porslin. Transition, 1600-tal.50 000 SEK
1120Fat, porslin. 1600-tal. Tianqi/Chongzhen, 1600-talets mitt.13 000 SEK
1121Fat, porslin samt tekruka, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-talets mitt.7 000 SEK
1122Rökelsekar, porslin. Transition, 1600-tal.6 500 SEK
1123Sleevevas, porslin. Transition, 1600-tal.6 000 SEK
1124Vas, porslin. Transition, 1630/40-tal.26 000 SEK
1125Vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
1126Vas med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 500 SEK
1127Vaser, två stycken samt kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1128Miniatyrer, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
1129Roleauvas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
1130Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).22 000 SEK