On trend – designföremål för ett modernt hem!

245 föremål
STOLAR, ett par, Italien, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Italien, 2000-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOAKIM FINN, taklampa Belid 1900/2000-tal Danmark.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, bordsunderrede, firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
555 SEK
Utropspris
1 500 SEK
REY URBAN, fat, sterlingsilver, Stockholm, 1985.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CLAUS BONDERUP, "Semipendel", 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
661 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna.
Klubbat pris
705 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar 3 st Skultuna.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERTHA HILLFON, skulptur, huckle, Sverige.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NIELS GAMMELGAARD, fåtölj, "Oti",  IKEA.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 1950-tal.
KARMSTOLAR, 4 st, 1950-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SOFFA, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, flintgods, jugend, troligen Rörstrand, omkring 1900.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ANNA-LISA THOMSON, bordslampa, lergods, Upsala Ekeby.
Klubbat pris
1 301 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Myran", Fritz Hansen.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, sidobord,"Annika",  Dux, 1900-tal.
Klubbat pris
1 428 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg Studio, 1965.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VICO MAGISTRETTI, stolar 2 st Italien 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PATRICK JOUIN, hyllor, tre stycken, "Optic", 2000-tal.
Klubbat pris
1 555 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, ljusstakar, ett par, Kultakeskus.
Klubbat pris
165 EUR
Utropspris
200 EUR
BORD, 2 snarlika, varav ett Fiam, Italien.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 6 st, Frankrike, 1960-tal,
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALVAR AALTO, soffbord, "Y805B", modell formgiven 1946.
Klubbat pris
2 003 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 020 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 203 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VERNER PANTON, golvlampa, "Pantella", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA 108", för Vitra.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUSTAV AXEL BERG, pallar, ett par, 1930/40-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ACHILLE CASTIGLIONI, taklampa, "Diabolo", Flos, 2000-tal.
Klubbat pris
3 005 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 075 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, funkis, 1930-tal.
SKRIVBORD, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JONAS BOHLIN, taklampa, unik för Rolfs Kök, omkring 1990.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, Glasmäster, Markaryd, 1950/60-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK