Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
FLEMMING LASSEN, FÅTÖLJER, ETT PAR. 1900-talets mitt.
FLEMMING LASSEN, FÅTÖLJER, ETT PAR. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MIDVINTERMÖRKRET BÖRJAR, NATTEN STANNAR".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MIDVINTERMÖRKRET BÖRJAR, NATTEN STANNAR".
Klubbat pris 
65 005 EUR
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
OUTI IKKALA, KOMPOSITION.
OUTI IKKALA, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KUUTTI LAVONEN, "REGINA CELI".
KUUTTI LAVONEN, "REGINA CELI".
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LEENA LUOSTARINEN, "DEN RÖDA ÖKNEN".
LEENA LUOSTARINEN, "DEN RÖDA ÖKNEN".
Klubbat pris 
47 200 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PENTTI TULLA, "TESTBILD".
PENTTI TULLA, "TESTBILD".
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RENHJORD FÖRE STORMEN.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RENHJORD FÖRE STORMEN.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KAJ STENVALL, "VÄRDEN OCH HANS OMEDELBARA NÄRVARO".
KAJ STENVALL, "VÄRDEN OCH HANS OMEDELBARA NÄRVARO".
Klubbat pris 
9 600 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ANITRA LUCANDER, VY.
ANITRA LUCANDER, VY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
MATTA, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
7 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, SKEPNAD.
BENGT LINDSTRÖM, SKEPNAD.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION MED GULT.
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION MED GULT.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FLORENCE KNOLL, BORD  405. 1955-1968.
FLORENCE KNOLL, BORD 405. 1955-1968.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
600 EUR
KALERVO PALSA, INTERIÖR.
KALERVO PALSA, INTERIÖR.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
4 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
EINARI WEHMAS, "STADSBILD".
EINARI WEHMAS, "STADSBILD".
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FLEMMING LASSEN, SOFFA, 1900-talets mitt.
FLEMMING LASSEN, SOFFA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
9 400 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, "DIMENSIONELL FUNKTION".
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, "DIMENSIONELL FUNKTION".
Klubbat pris 
17 400 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAJ FRANCK, BRÄNNVINSSCHATULL. Napakymppi.
KAJ FRANCK, BRÄNNVINSSCHATULL. Napakymppi.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
Klubbat pris 
40 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets senare hälft.
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GLASSKULPTUR. Signerad Tapio Wirkkala Iittala 3587.
TAPIO WIRKKALA, GLASSKULPTUR. Signerad Tapio Wirkkala Iittala 3587.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ANITRA LUCANDER, RYTTARE.
ANITRA LUCANDER, RYTTARE.
Klubbat pris 
5 920 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Ur serien Corpus Domini. Arabia, 1953.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Ur serien Corpus Domini. Arabia, 1953.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
Klubbat pris 
975 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ELLEN THESLEFF, MODELL.
ELLEN THESLEFF, MODELL.
Klubbat pris 
948 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
Klubbat pris 
8 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.  Hotell Marski, 1961.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Hotell Marski, 1961.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MAX SALMI, "SKÅDESPELERSKAN".
MAX SALMI, "SKÅDESPELERSKAN".
Klubbat pris 
1 410 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
SAM VANNI, "HJUL".
SAM VANNI, "HJUL".
Klubbat pris 
4 401 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Klubbat pris 
4 860 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
1 860 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JIRI KOLÁR, "MEMORIA CLARA".
JIRI KOLÁR, "MEMORIA CLARA".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, LÄSANDE FLICKA.
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, LÄSANDE FLICKA.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAPIO JUNNO, "MOTLJUS".
TAPIO JUNNO, "MOTLJUS".
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ELVI MAARNI, METANDE POJKAR.
ELVI MAARNI, METANDE POJKAR.
Klubbat pris 
3 545 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
TAPIO JUNNO, "FÅGELFÖNSTER".
TAPIO JUNNO, "FÅGELFÖNSTER".
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Sign. Karhula 22 IX 37.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Sign. Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris 
17 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
645 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BRUNO CECCOBELLI, "LUCE SU PLANCIA".
BRUNO CECCOBELLI, "LUCE SU PLANCIA".
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "DALRIPANS DAGBOK".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "DALRIPANS DAGBOK".
Klubbat pris 
23 500 EUR
Utropspris
25 000 - 35 000 EUR
TAISTO AHTOLA, "KVINNOKRAFT".
TAISTO AHTOLA, "KVINNOKRAFT".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
4 810 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -57.
TAPIO WIRKKALA, VAS. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -57.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, modell 2063. Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, modell 2063. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
OLE KANDELIN, "VÄNTAN".
OLE KANDELIN, "VÄNTAN".
Klubbat pris 
3 405 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
RAIMO UTRIAINEN, UR SERIEN "I LAGER".
RAIMO UTRIAINEN, UR SERIEN "I LAGER".
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Iittala, 1950-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Iittala, 1950-talets mitt.
Klubbat pris 
7 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
JAAKKO SIEVÄNEN, "TOM ATELJÉINTERIÖR I".
JAAKKO SIEVÄNEN, "TOM ATELJÉINTERIÖR I".
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
681 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, BY I SÖDERN.
CHRISTINA SNELLMAN, BY I SÖDERN.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

665. Elsa Thoresen, "Brinnande jord".
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
Budhistorik
180 000
 
SEK
ditt bud
175 000
 
SEK
ditt bud
170 000
 
SEK
ditt bud
165 000
 
SEK
ditt bud
160 000
 
SEK
ditt bud
155 000
 
SEK
ditt bud
150 000
 
SEK
ditt bud
145 000
 
SEK
ditt bud
140 000
 
SEK
ditt bud
135 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
180 000 SEK