Helsinki Design Sale F197

Auktion: 31 maj - 13 juni, online.
Läs mer om auktionen här >

160 föremål
TAPIO WIRKKALA, VAS, "Isberg", signerad Tapio Wirkkala 3825.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris
4 750 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAULA HÄIVÄOJA, ARMSMYCKE, silver. Helsingfors 1967.
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Silermåne", silver. Kultakeskus.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
SAARA HOPEA, RING, silver. Ossian Hopea, Borgå 1963.
Klubbat pris
310 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
SAARA HOPEA, RING, silver. Ossian Hopea, Borgå 1961.
Klubbat pris
432 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
EVA GYLDÉN, CAMEER, 3 st, signerade, 1950-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BERTEL GARDBERG, ARMRING, silver, kvarts. Ekenäs, 1977.
Klubbat pris
390 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SOFFA, "Anja", Oy Paul Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
6 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, askopp, Valaistustyö.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, fat, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAULA HÄIVÄOJA, RING, silver. Helsingfors 1970.
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, X-BEN BORD för Keravan Puuteollisuus, 1940-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LE CORBUSIER, fåtöljer 4 st, modell LC 1, 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 470 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO,  golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAISTO KAASINEN, skulptur, stengods, signerad Kaasinen Arabia.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK,VAS, stengods, "Hus", signerad Bryk.
Klubbat pris
430 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A40, Valaistustyö.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR