Höstens Klassiska 565

127 föremål
530. VÄGGPENDYL, av André Hessén. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
574. TERRIN MED LOCK. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
590. BYST, 1630/40-tal. Från palatset Makalös.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
492. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
578. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
500. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
82 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
546. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
491. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
575. BORDSPLATEAU, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
494. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
495. LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
537. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris
225 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
563. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
509. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
562. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
560. PRAKTURNOR, två mycket snarlika. Älvdalen, cirka 1830. Karl Johan.
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
559. JORD- OCH HIMMELSGLOB, av Anders Åkerman 1762.
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK