Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1785. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1785. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1775. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
1775. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1784. GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.
1784. GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1376. GUANYIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
1376. GUANYIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1776. GUANYIN, patinerad brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
1776. GUANYIN, patinerad brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1375. GUDOM, förgylld brons. Troligen Sui/Tang dynastin.
1375. GUDOM, förgylld brons. Troligen Sui/Tang dynastin.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
64. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss och daterad 1914.
64. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss och daterad 1914.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
63. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.
63. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
59. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.
59. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
67. GUNNAR WIDFORSS. Signerad Widforss och daterad 1919. Akvarell.
67. GUNNAR WIDFORSS. Signerad Widforss och daterad 1919. Akvarell.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
192. GUSTAVE (GUSTAF) ALBERT, olja på duk, signerad Albert.
192. GUSTAVE (GUSTAF) ALBERT, olja på duk, signerad Albert.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
70. Georg Pauli, "Romerskt bad".
70. Georg Pauli, "Romerskt bad".
Klubbat pris
1 000 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
328. Georg van der Mijn, Europa och tjuren.
328. Georg van der Mijn, Europa och tjuren.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
15. Gerda Tirén, I den gustavianska soffan.
15. Gerda Tirén, I den gustavianska soffan.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
269. Giavanni Nicolas Servandoni, Capriccio med figurer.
269. Giavanni Nicolas Servandoni, Capriccio med figurer.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
292. Giovanni Battista Lampi Hans krets, Allegorisk kvinnoporträtt.
292. Giovanni Battista Lampi Hans krets, Allegorisk kvinnoporträtt.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
284. Giovanni Ghisolfi Tillskriven, Capriccio med ruiner och figurstaffage.
284. Giovanni Ghisolfi Tillskriven, Capriccio med ruiner och figurstaffage.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
333. Giovanni Paolo Panini Hans krets, Carpricco med figurer och ruiner.
333. Giovanni Paolo Panini Hans krets, Carpricco med figurer och ruiner.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
60. Gunnar Widforss, "At Palm Springs".
60. Gunnar Widforss, "At Palm Springs".
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
58. Gunnar Widforss, "Bright Angel Landing. Zion National Park, Utah".
58. Gunnar Widforss, "Bright Angel Landing. Zion National Park, Utah".
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
61. Gunnar Widforss, "From the 17 Mile drive, Carmel".
61. Gunnar Widforss, "From the 17 Mile drive, Carmel".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
62. Gunnar Widforss, "Grand Canyon".
62. Gunnar Widforss, "Grand Canyon".
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
65. Gunnar Widforss, "Trees".
65. Gunnar Widforss, "Trees".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
69. Gunnar Widforss, "Vieille Ville, Menton".
69. Gunnar Widforss, "Vieille Ville, Menton".
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
102. Gunnar Widforss, "Östhammar".
102. Gunnar Widforss, "Östhammar".
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
66. Gunnar Widforss, Nordafrikansk vy.
66. Gunnar Widforss, Nordafrikansk vy.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
68. Gunnar Widforss, Tunisisk moské.
68. Gunnar Widforss, Tunisisk moské.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
12. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med frusen sjö.
12. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med frusen sjö.
Klubbat pris
420 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
383. Gustaf Fredrik Nycander, "Karl XIV Johan" (1763-1844).
383. Gustaf Fredrik Nycander, "Karl XIV Johan" (1763-1844).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
937. Gustaf Möllenborg Stockholm 1874. Bestickuppsättning, 148 delar.
937. Gustaf Möllenborg Stockholm 1874. Bestickuppsättning, 148 delar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
32. Gustaf Rydberg, "Vinterlandskap".
32. Gustaf Rydberg, "Vinterlandskap".
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
247. Gustaf Wilhelm Palm, "Romerska Campagnan".
247. Gustaf Wilhelm Palm, "Romerska Campagnan".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
246. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Klostergården i Palermo".
246. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Klostergården i Palermo".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
248. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue från Villa Conti vid Rom".
248. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue från Villa Conti vid Rom".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
184. H. Whittaker Reveille, Jaktsällskap.
184. H. Whittaker Reveille, Jaktsällskap.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1797. HANDSPEGEL, emaljarbete och elfenben. Kina, 1900-talets början.
1797. HANDSPEGEL, emaljarbete och elfenben. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
295. HOLLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, ej signerad, 1600-TAL.
295. HOLLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, ej signerad, 1600-TAL.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
13. Hanna Hirsch-Pauli, Stilla sommarafton.
13. Hanna Hirsch-Pauli, Stilla sommarafton.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
161. Hans Fredrik Gude, Vid kusten.
161. Hans Fredrik Gude, Vid kusten.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
173. Helene Schjerfbeck, "Madonna de la Charité".
173. Helene Schjerfbeck, "Madonna de la Charité".
Klubbat pris
4 400 000 SEK
Utropspris
3 500 000 - 4 000 000 SEK
104. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
104. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
202. Helene Schjerfbeck, Min mor.
202. Helene Schjerfbeck, Min mor.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
90 000 - 120 000 SEK
177. Helene Schjerfbeck, UNG FLICKA.
177. Helene Schjerfbeck, UNG FLICKA.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
1 000 000 - 1 300 000 SEK
391. Helfigursporträtt av Konung Karl XII av Sverige (1682-1718).
391. Helfigursporträtt av Konung Karl XII av Sverige (1682-1718).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
103. Helmer Osslund, "Fjällsjö".
103. Helmer Osslund, "Fjällsjö".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
8. Helmer Osslund, Vårlandskap med snödrivor.
8. Helmer Osslund, Vårlandskap med snödrivor.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
254. Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).
254. Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
90. Herman af Sillén, "Franska pansarfregatter".
90. Herman af Sillén, "Franska pansarfregatter".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
384. Herre med rysk orden.
384. Herre med rysk orden.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
16. Hugo Birger, Motiv från Alhambra.
16. Hugo Birger, Motiv från Alhambra.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
128. Hugo Elmqvist, "Flicka från Ile de Batz".
128. Hugo Elmqvist, "Flicka från Ile de Batz".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. Hugo Salmson, Gosse som samlar risknippen.
27. Hugo Salmson, Gosse som samlar risknippen.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
26. Hugo Salmson, Svärmeri i parklandskap.
26. Hugo Salmson, Svärmeri i parklandskap.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
171. Hugo Simberg, "Motiv från Bretagne".
171. Hugo Simberg, "Motiv från Bretagne".
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
957. HÄNGE, emalj, omkring 1900.
957. HÄNGE, emalj, omkring 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
943. HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 7 ct, med grå pärla.
943. HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 7 ct, med grå pärla.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
978. HÄNGE, gammalslipade diamanter, omkring år 1900.
978. HÄNGE, gammalslipade diamanter, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
959. HÄNGE, granat 4,49 ct, safirer och orientaliska pärlor, emalj.
959. HÄNGE, granat 4,49 ct, safirer och orientaliska pärlor, emalj.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 42 000 SEK
1129. HÄNGE, orientaliska pärlor samt rubiner.
1129. HÄNGE, orientaliska pärlor samt rubiner.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1209. HÄNGE, två cabochonslipade stjärnsafirer, Ceylon.
1209. HÄNGE, två cabochonslipade stjärnsafirer, Ceylon.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
749. IKON, av Alexander Munchin, Moskva 1886. Gudsmodern med Kristus.
749. IKON, av Alexander Munchin, Moskva 1886. Gudsmodern med Kristus.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1815. INRO, fem stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1815. INRO, fem stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
335. ITALIENSK SKOLA 1600/1700, Uppfodrad duk. Ej sign.
335. ITALIENSK SKOLA 1600/1700, Uppfodrad duk. Ej sign.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1221. IWC - Automatic. Automatisk. Guld/läderband.  1950-tal. 34mm.
1221. IWC - Automatic. Automatisk. Guld/läderband. 1950-tal. 34mm.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
79. Ivan Aguéli, "Blommor i vas".
79. Ivan Aguéli, "Blommor i vas".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
48A. Ivar Arosenius, "Världens medelpunkt".
48A. Ivar Arosenius, "Världens medelpunkt".
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1764. JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
1764. JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
23. JOHAN KROUTHÉN, olja på duk, signerad och daterad -87.
23. JOHAN KROUTHÉN, olja på duk, signerad och daterad -87.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
326. JOSEPH RHODES, Olja på uppfodrad duk, sign och dateerad 1826.
326. JOSEPH RHODES, Olja på uppfodrad duk, sign och dateerad 1826.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
785. JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.
785. JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
393. Jacob Axel Gillberg, Blomsterflickan Nydia.
393. Jacob Axel Gillberg, Blomsterflickan Nydia.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
303. Jacob Grimmer Hans efterföljd, Landskap med figurer och byggnader.
303. Jacob Grimmer Hans efterföljd, Landskap med figurer och byggnader.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
81. Jacob Hägg, "Inloppet till Kyrkviken".
81. Jacob Hägg, "Inloppet till Kyrkviken".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
71. Jacob Hägg, Solnedgång över Stockholms inlopp.
71. Jacob Hägg, Solnedgång över Stockholms inlopp.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
305. Jacob Jordaens Hans krets, Den flöjtspelande familjen.
305. Jacob Jordaens Hans krets, Den flöjtspelande familjen.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK