Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
303BÄRTALLRIKAR, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).6 500 SEK
304SKÅLFAT, två stycken, porslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).7 000 SEK
305FAT, tre stycken, porslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).9 000 SEK
306FAT, porslin. Mingdynastin Wanli (1573-1619).Återrop
307URNA, porslin. Transition 1600-tal.20 000 SEK
308BOJAN med LOCK, porslin. Transition 1600-tal.60 000 SEK
309VAS, porslin, Transition 1600-tal.32 000 SEK
310FLASKA, porslin, Transition 1600-tal.13 000 SEK
311URNA med LOCK, porslin. Transition 1600-tal.12 000 SEK
312SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.Återrop
313RULLMÅLNING, fåglar och blommor, Qingdynastin, 1700-tal, signerad Lan Ling.140 000 SEK
314RULLMÅLNING, landskap i Wen Zhengmings stil (1470-1559), Qingdynastin, troligen 17/1800-tal.120 000 SEK
315MÅLNING med KALLIGRAFI, Qingdynastin, troligen 1700-tal, efter äldre original. Fågel Fenix.24 000 SEK
318RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, . Troligen av kvinnlig konstnär (Yinhu från Tongjin), Qingdynastin (1644-1912).30 000 SEK
319RULLMÅLNING, landskap målat i Song-stil, Qingdynastin, troligen 17/1800-tal.70 000 SEK
320RULLMÅLNING, landskap i Tang Yins (1470-1524) efterföljd, Qingdynastin, troligen 17/1800-tal.115 000 SEK
321RULLMÅLNING, kopia efter Jiao Bingzhen (1689-1726), Qingdynastin, 1800-tal.65 000 SEK
322RULLMÅLNING, Ma Yuans (ca 1160-1225) efterföljd, Qingdynastin, 17/1800-tal.50 000 SEK
323RULLMÅLNING, Wang Huis (1632-1717) efterföljd, Qingdynastin, 1800-tal.65 000 SEK
324MÅLNINGAR, två stycken, tusch och färg på papper. Qing dynastin, troligen 1600-tal.Återrop
325MÅLNING, figurscen med Shoulao, Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
326RULLMÅLNING, anfadersporträtt, sen Qingdynastin/tidig Republik.Återrop
327KEJSERLIGT EDIKT, Qianlong, daterat 1771 och från tiden.130 000 SEK
328KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.70 000 SEK
329FÄRGLITOGRAFI, "Les voiliers", 1952, av Zao Wou-ki (Zao Wuji, 1921-2013), signerad med blyerts 12/90.38 000 SEK
330FÄRGLITOGRAFI, "L.XII", 1963-64, av Zao Wou-ki (Zao Wuji, 1921-2013), signerad med blyerts 88/125.32 000 SEK
331FÄRGAKVATINT, utan titel, 1974 av Zao Wou-ki (Zhao Wuji, 1921-2013), signerad med blyerts 16/100.34 000 SEK
332TUSCH och AKVARELL, Walasse Ting (1920-2010), kvinna och blommor.30 000 SEK
333RULLMÅLNING, signerad, "Landskap i Hebei-provinsen", av Liu Baojie (1963-).5 000 SEK
334MÅLNING, flod och bergslandskap av Gu Daming (1960-), signerad.Återrop
335MÅLNING och KALLIGRAFI, räkor av Deng Yuejin (Deng Baiyuejin, 1958-), signerad.Återrop
336MÅLNING och KALLIGRAFI, bersglandskap i dimma av Yuan Fawang, signerad.4 500 SEK
337MÅLNING, bambu av An Qi (1966-), signerad.4 500 SEK
338BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.18 000 SEK
339BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.15 000 SEK
340BOK. S. Kojima, Yamamoto Photographic Studio, "View and Custom of North China, British Concession Tien Tsin, 1909.3 000 SEK
341Utamaro, TRÄSNITT tre stycken, Utamaro (1753-1806).2 000 SEK
342ALBUM, Shunga, 12 kolorerade bilder, Utagawa Kunisadas skola, 1800-tal.6 000 SEK
343RULLMÅLNING, Shunga, "Kimono Sleeve", Japan, troligen tidigt 1900-tal.Återrop
344OLJEMÅLNING, motiv från de Ostinidska faktorierna i Kanton, okänd konstnär, Kina, 1700-tal.100 000 SEK
345OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qingdynastin 1700-tal.15 000 SEK
346MÅLNING, olja på papper, Qingdynastin 1800-tal.Återrop
347GLASMÅLNING. Qingdynastin Qianlong (1736-95).115 000 SEK
348GLASMÅLNING. Qingdynastin, omkring 1800.9 500 SEK
349GOUACHER,14 stycken. Qingdynastin sent 1800-tal.16 000 SEK
350PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1700-tal.55 000 SEK
351PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1800-tal.Återrop
352PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1800-tal.Återrop
353BORD, hardwood, Qingdynastin troligen 1700-tal.8 000 SEK
354PALL, lack, Qingdynastin troligen 1700-tal.4 500 SEK
355BORD, hardwood och porslin, Qingdynastin 1800-tal.34 000 SEK
356ASK med LOCK, lack. Qingdynastin troligen 1800-tal.7 000 SEK
357ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1644-1912).5 000 SEK
358DOKUMENTSKÅP, Kina, Qingdynastin 1800-tal.Återrop
359VIKSKÄRM sex delar. Kina, sen Qingdynastin (1644-1912).16 000 SEK
360SKÄRM, svart lack, Qingdynastin (1644-1912).Återrop
361TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal.30 000 SEK
362SKULPTUR, förgyllt trä. Mingdynastin.12 000 SEK
363TESKRIN, lack och tenn, Qingdynastin 1800-tal.7 000 SEK
364ASK med LOCK, trä med dekor av nefrit. Sen Qingdynasti.12 000 SEK
365ASK med LOCK, jade och koppar. Kina, tidigt 1900-tal.28 000 SEK
366MEDALJER, två stycken, emalj och förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.42 000 SEK
367STÄLL, silver och emalj. Kina, 1900-talets början.Återrop
368BESTICK, 12+11, silver, Wang Chung, Hongkong, Kina, 1800-talets slut.8 000 SEK
369BRICKA, silver, Luen-Wo, Shanghai, 1900-talets början.24 000 SEK
370TUSCHASKAR, 3 st, försilvrad koppar, Kina omkring år 1900.3 000 SEK
371FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.11 000 SEK
372FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.7 500 SEK
373FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.8 000 SEK
374FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.6 500 SEK
375ASK med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, Canton, 1700-tal.3 000 SEK
376ASK med LOCK samt INSATS, emalj på koppar. Qingdynastin troligen sent 1700-tal.16 000 SEK
377VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).320 000 SEK
378ASK med LOCK, cloisonne, Qingdynastin 1800-tal.28 000 SEK
379VAS, cloisonné. Republik (1912-49).9 000 SEK
380SNUSDOSA, porlin. Qingdynastin, 1700-tal.1 600 SEK
381MINIATYRVAS, porslin, Qingdynastin. Med Yongzhengs sex karaktärers märke.2 000 SEK
382SNUSFLASKOR, två stycken, Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
383SNUSFLASKA, agat, Qingdynasti.3 000 SEK
384SKÅL, Pekinglas. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
385BODHISATTVA, marmor, Tang-stil, troligen 1700-tal.Återrop
386SKULPTUR, sten. Kina.6 000 SEK
387FOHUNDAR på SOCKEL, ett par, sten. Sen Qingdynasti / tidigt 1900-tal.24 000 SEK
388FRAGMENT, marmor. Tangstil, omkring 1900.8 000 SEK
389FIGURIN, soapstone. Qingdynastin (1644-1912).50 000 SEK
390BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
391SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1800-tal.12 000 SEK
392KANNON, lergods, Japan, Edo (1603-1868).Återrop
393ASK med LOCK, järn samt invändigt förilvrad. Japan 1800-tal.3 000 SEK
394INRO, två stycken samt ASK, lack. Japan Meiji (1868-1912).Återrop
395SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, med Guangxus sex karaktärers märke och period.Återrop
396SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908).12 000 SEK
398VAS, porslin, sen Qingdynasti.42 000 SEK
401VAS, porslin, sen Qingdynasti/Republik. Med Qianlongs sigillmärke.12 000 SEK
402TULPANVASER med LOCK, ett par, porslin, sen Qingdynasti.20 000 SEK
403PILGRIMSFLASKA, porslin. Qingdynastin 1800-tal.Återrop
404KOPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti. Med Qianlongs sigillmärke.13 000 SEK
405SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Jiaqings sigillmärke.Återrop
406SKÅLAR, åtta stycken, porslin, sen Qingdynasti.Återrop
407VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).5 000 SEK