Important Spring Sale 617

166 föremål
163. HÄSTSKULPTUR, Sverige, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
147. URNA med LOCK, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
32. SOFFA, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
99. LYKTA, för fyra ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
131. BORDSUR, av Petter Ernst, Stockholm 1753-54, senbarock.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
118. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
66. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
71. Wooton Desk, USA, 1800-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1. KARMSTOL, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
166A. ALBERT EINSTEIN (1879-1955), två brev daterade 1938.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
153. BORDSSKULPTURER, ett par, 1700-tal, troligen Italien.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
124. LJUSSTAKAR, fyra stycken, Ryssland, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
127. GOLVUR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
136. BORDSPENDYL, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
39. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
135. BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
88. ÖVERSTYCKE, Frankrike, 1600-talets slut, barock.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
26. STOLAR, åtta stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
42. BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
98. LJUSKRONA, för 18 ljus, empire, 1830-tal.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
70. SKÅP, Hagaskolan, Lockne socken, Jämtland, daterat 1804.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK