Important Spring Sale 617

166 föremål
70. SKÅP, Hagaskolan, Lockne socken, Jämtland, daterat 1804.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
98. LJUSKRONA, för 18 ljus, empire, 1830-tal.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
88. ÖVERSTYCKE, Frankrike, 1600-talets slut, barock.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
42. BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
127. GOLVUR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
136. BORDSPENDYL, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
39. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
135. BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
153. BORDSSKULPTURER, ett par, 1700-tal, troligen Italien.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1. KARMSTOL, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
166A. ALBERT EINSTEIN (1879-1955), två brev daterade 1938.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
71. Wooton Desk, USA, 1800-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
163. HÄSTSKULPTUR, Sverige, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
147. URNA med LOCK, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
99. LYKTA, för fyra ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
131. BORDSUR, av Petter Ernst, Stockholm 1753-54, senbarock.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
64. SKRIVBORD, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
79. SPEGEL, Nordtyskland, 1700-talets första hälft, senbarock.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
149. URNOR, ett par, Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
109. KANDELABRAR, för två ljus, ett par, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
22. STOLAR, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
78. SPEGEL, i Carl Hårlemans art, rokoko, omkring år 1760.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
103. KANDELABRAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
85. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
27. BARNSTOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
138. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
116. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
161. SKULPTURER, öldelfiner, omkring år 1800.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
145. URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
148. URNA, Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
165. FONTÄNSKULPTUR, efter antiken, omkring år 1900.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
58. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
154. BORDSSKULPTURER, ett par, Frankrike, omkring 1825.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
96. APPLIQUER, för tre ljus, ett par, senempire, 1820-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK