Duka med stil

Vintageföremål för en personlig dukning

955 föremål
BOCKBORD, allmoge, Alfta, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
22 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GLASSERVIS,  55 delar, "Odelberg Junior", Kosta.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ELIS BERGH, glasservis 46 delar "Elvira Madigan" Kosta.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
DALAHÄST, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
17 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PAOLO PIVA, soffbord, "Alanda", B & B Italien.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOJAN MED LOCK, porslin, Kina sen Qing.
Klubbat pris
15 001 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim orientalisk, ca 482 x 343 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
PABLO PICASSO, vas "Chouetton", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
Klubbat pris
14 560 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARMSTOL, 6 st stämpelmärkta; Ligna, 1900-tal.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS  Kina 1900-tal porslin.
VAS Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
12 888 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 16/1700-tal. Olja på duk.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA/VOJLOCK, old Tibet, ca 114 x 119-138,5 cm.
Klubbat pris
11 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAROTT, porslin, Kanton, Kina, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris
10 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÄNK / SIDEBOARD, omkring år 1900.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FAT, porslin, Genroku, Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PIET HEIN, kandelaber "Ursa Major", Danmark, Formgiven 1953.
Klubbat pris
10 050 SEK
Utropspris
8 000 SEK
THOMAS ERIKSSON, bord, ”Bermuda”, Asplund,
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKULPTURER, ett par, stenmassa, 1900-tal.
Klubbat pris
9 205 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TAZZA, sten, sent 1700-tal.
TAZZA, sten, sent 1700-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ATELIER BORGILA, bricka, sterlingsilver, Stockholm 1946.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SKÅLFAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644). Swatow.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STOL, Barock, 1700-tal.
STOL, Barock, 1700-tal.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand. 1960-tal.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFE OCH TESERVIS 5 dlr silver 800/1000.
Klubbat pris
7 651 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GLASSERVIS, 100 delar, "Prince" Kosta Boda.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
7 458 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 301 x 263 cm.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
BESTICKSERVIS, 43 delar, silver, "Olga". GAB, 1900-tal.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 303 x 248 cm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, bambuimiterande metall, samtida.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR, 13 st, porslin, Kina, Qianlong 1736-95.
Klubbat pris
6 666 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOJAN, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
6 606 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Kelim orientalisk, ca 293 x 200 cm.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATBORD modern tillverkning.
MATBORD modern tillverkning.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULLA PARKDAL, MATTA, rölakan, ca 249,5 x 170 cm, signerad UP.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALTKAR, ett par, silver, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK