Duka med stil

Vintageföremål för en personlig dukning

955 föremål
KAROTT, porslin, Kanton, Kina, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÄNK / SIDEBOARD, omkring år 1900.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARMSTOL, 6 st stämpelmärkta; Ligna, 1900-tal.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOJAN MED LOCK, porslin, Kina sen Qing.
Klubbat pris
15 001 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA/VOJLOCK, old Tibet, ca 114 x 119-138,5 cm.
Klubbat pris
11 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris
10 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PAOLO PIVA, soffbord, "Alanda", B & B Italien.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARMSTOLAR 7 st snarlika, 1900-talets mitt/andra hälft.
Klubbat pris
5 301 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULLA PARKDAL, MATTA, rölakan, ca 249,5 x 170 cm, signerad UP.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS  Kina 1900-tal porslin.
VAS Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
12 888 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
7 458 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 6 st olika, Thonettyp, 1900-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAZZA, sten, sent 1700-tal.
TAZZA, sten, sent 1700-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT SAMT SKÅLFAT, tenn, 2 st, 1700-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KORGSTOL 1900-tal.
KORGSTOL 1900-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOJAN, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
6 606 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, 1700-tal.
Klubbat pris
1 990 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLASSERVIS, 34 delar, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, slätväv, 300 x 260 cm.
MATTA, slätväv, 300 x 260 cm.
Klubbat pris
5 305 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LANTERNA / SKEPPSLYKTA, C.M Hammar, Göteborg, 1900-tal.
Klubbat pris
2 210 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, MG AB, Uppsala, 1962.
Klubbat pris
2 406 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DALAHÄST, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
17 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BESTICK 10+10, silver Moskva 1896 Ryssland.
Klubbat pris
425 EUR
Utropspris
300 EUR
BOCKBORD, allmoge, Alfta, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
22 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATBORD modern tillverkning.
MATBORD modern tillverkning.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DUKAR, 4 st, linnedamast, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DÄCKSTOL, "Classic Garden".
DÄCKSTOL, "Classic Garden".
Klubbat pris
3 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, rotting, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRYDDSET, 4 delar, silver, Birmingham, England, 1919-51.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLASSERVIS, 100 delar, "Prince" Kosta Boda.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBLER, 2+1 st, 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KUDDAR, 6 st, modern tillverkning av äldre mattor.
Klubbat pris
2 070 SEK
Utropspris
3 000 SEK
THOMAS ERIKSSON, bord, ”Bermuda”, Asplund,
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CAFÈSTOLAR, 2+2+2, 1900-tal.
CAFÈSTOLAR, 2+2+2, 1900-tal.
Klubbat pris
1 701 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, 13 st, porslin, Kina, Qianlong 1736-95.
Klubbat pris
6 666 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOL, Barock, 1700-tal.
STOL, Barock, 1700-tal.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, rotting, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABER MED SKÅL, tenn, CG Hallberg, 1930.
Klubbat pris
2 375 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 515 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GIO PONTI, korgfåtölj, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
COASTERS, 12 st, silver, GAB, Stockholm 1967.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.
Klubbat pris
2 420 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, kelim, 290 x 196 cm.
MATTA, kelim, 290 x 196 cm.
Klubbat pris
3 760 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, Asien, 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, ett par, porslin, Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 8 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, gustavianska, sent 1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JONAS BOHLIN, taklampa, unik för Rolfs Kök, omkring 1990.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, ett par, Thonet, omkring 1900.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, Finland, 1880.
Klubbat pris
2 420 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Thonet-stil 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARAFFER, 2 stycken, glas, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin, Genroku, Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PRAKTFAT, porslin. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLAR, 4 st, lergods, Gefle, 1800-tal.
Klubbat pris
2 644 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, Grythyttan, ett par, 2000-tal.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 211 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, 1700-tal.
Klubbat pris
2 399 SEK
Utropspris
2 000 SEK
URNOR MED LOCK, ett par, glas 17/1800-tal.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CAFÈSTOLAR, 4 st, Thonet-typ.
CAFÈSTOLAR, 4 st, Thonet-typ.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK