Skandinaviskt svalt

143 föremål
GINO SARFATTI, taklampa, modell 2097-30, Flos, Italien.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PAAVO TYNELL, skål, mässing.
PAAVO TYNELL, skål, mässing.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, ett par, mässing, Skultuna.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KG BEJEMARK, skulptur, brons, signerad KGB.
Klubbat pris
6 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, glas, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par 1930-tal.
VÄGGLAMPOR, ett par 1930-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, alabaster, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
REY URBAN, fat, sterlingsilver, Stockholm, 1982, 346 gram.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Kosta Elarmatur, 1960-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BEN AF SCHULTEN, Golvlampa, BS 812, Artek.
Klubbat pris
395 EUR
Utropspris
300 EUR
POVL DINESEN, bordslampa, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
300 EUR
CARL EINAR BORGSTRÖM, vas Ystad-metall, signerad.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HELENA TYNELL, takplafond, Glashütte Limburg, Tyskland.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, 7 stycken, stengods, "Wallåkra".
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, TAKLAMPA, Firma Svenskt Tenn, modell 2560.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK HÖGLUND, kandelaber, smide och glas, Boda.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA / SOFFBORD, Foscarini, Italien, 2000-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Orrefors, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUGO ELMQVIST, vas brons signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods. Rörstrand.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRONOBERGS BELYSNING, golvlampa, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms G-106.
GOLVLAMPA, Bergboms G-106.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HARALD SALOMON, skulptur, stengods, Rörstrand, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, nysilver, 28 st, punschbägare.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK