MODERN + DESIGN F179

539 föremål
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
1 305 EUR
Utropspris
1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Stämplad Orno. 1950-tal.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
1 200 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
1 200 EUR
PER STENIUS, LANDSKAP.
PER STENIUS, LANDSKAP.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
1 200 EUR
TIMO SARPANEVA, RITNING. Sign. -89 med dedikation.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Bryk. Sent 1970-tal.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 200 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris
991 EUR
Utropspris
1 200 EUR
KARI JUVA, VADARE.
KARI JUVA, VADARE.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 EUR
GUNNEL NYMAN, SKÅL. Riihimäen Lasi Oy, 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 200 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
Utropspris
1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS. Isberg. Sign. Tapio Wirkkala 3825.
Klubbat pris
1 251 EUR
Utropspris
1 300 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, PALL, TALE. Asko. 1950-tal.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 400 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
1 400 EUR
LEA KAUPPI, "FRUKOST I PARADISET".
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
1 500 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ.
Klubbat pris
719 EUR
Utropspris
1 500 EUR
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
1 500 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM. Arabia. Tidigt 1940-tal.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940-tal.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ALVAR AALTO, STOLAR, 8 ST. NR 66, design 1933.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ALPO JAAKOLA, KOMPOSITION.
ALPO JAAKOLA, KOMPOSITION.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 500 EUR
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PERTTU NÄSÄNEN, "MÅLNING NR II, FÄLT & STÖRNING".
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris
1 860 EUR
Utropspris
1 500 EUR
KAUKO LEHTINEN, KOMPOSITION.
KAUKO LEHTINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris
1 810 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
1 500 EUR
SERVERINGSVAGN 900, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Stämplad Idman.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 500 EUR
KARI JUVA, "MUSA OCH PEGASOS".
Klubbat pris
1 951 EUR
Utropspris
1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, TAKLAMPA. Idman.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman, 1940-/50-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
1 500 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJER, ETT PAR.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 500 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, DÖRRKLÄDE.
Utropspris
1 500 EUR
TUOMAS RENVALL, ABSTRAKT.
TUOMAS RENVALL, ABSTRAKT.
Utropspris
1 500 EUR
ALPO JAAKOLA, "HÖST (LEILA)".
ALPO JAAKOLA, "HÖST (LEILA)".
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, LJUSSTAKAR, 4 ST. Sign. TW. Silver 830.
Klubbat pris
2 110 EUR
Utropspris
1 700 EUR
Klubbat pris
1 670 EUR
Utropspris
1 800 EUR
GEORGES VON SWETLIK, VARIATION PÅ JUNGFRUTEMAT.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, 14K guld. Lapponia.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman. 1940/50-tal.
Klubbat pris
2 550 EUR
Utropspris
1 800 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 800 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris
1 361 EUR
Utropspris
1 800 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillvekare Idman, 1940-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 800 EUR
RAFAEL WARDI, "TRÄD-SOMMAR".
RAFAEL WARDI, "TRÄD-SOMMAR".
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
1 800 EUR