Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Klassiska

 
317 föremål
EDVIN LYDÉN, VINTERDAG.
EDVIN LYDÉN, VINTERDAG.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
OKÄND KONSTNÄR, KRISTUS.
OKÄND KONSTNÄR, KRISTUS.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ERIK ABRAHAMSSON, MÅNSKEN ÖVER HAVET.
ERIK ABRAHAMSSON, MÅNSKEN ÖVER HAVET.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
DORA WAHLROOS, PORTRÄTT AV DAM.
DORA WAHLROOS, PORTRÄTT AV DAM.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
EUGEN TAUBE, AFTONRODNAD.
EUGEN TAUBE, AFTONRODNAD.
Klubbat pris
910 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
RING, briljantslipade diamanter, 18K vitguld. Bulgari "Parentesi".
RING, briljantslipade diamanter, 18K vitguld. Bulgari "Parentesi".
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
IVAN ANDREEVICH PELEVIN, SOVANDE BARN.
IVAN ANDREEVICH PELEVIN, SOVANDE BARN.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ANTTI FAVÉN, VINTERLANDSKAP.
ANTTI FAVÉN, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris
1 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LAURI LEPPÄNEN, EINO LEINO.
LAURI LEPPÄNEN, EINO LEINO.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ETT PAR BIEDERMEIER STOLAR, Ryssland ca 1820-30-tal.
ETT PAR BIEDERMEIER STOLAR, Ryssland ca 1820-30-tal.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
VITOLD BIALYNITSKI-BIRULLA, HÖSTFÄRGER.
VITOLD BIALYNITSKI-BIRULLA, HÖSTFÄRGER.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KARTA, "Sveciae Regnum", Giovanni Botero, ca 1596/97.
KARTA, "Sveciae Regnum", Giovanni Botero, ca 1596/97.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MATTA, Bijar 1900-talets slut.
MATTA, Bijar 1900-talets slut.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
900 - 1 000 EUR
SYBORD, empire, 1800-talets första hälft.
SYBORD, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
WOLDEMAR TOPPELIUS, SOLNEDGÅNG VID KUSTEN.
WOLDEMAR TOPPELIUS, SOLNEDGÅNG VID KUSTEN.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SOCKERSKÅL MED LOCK, silver, A.G. Roos, Åbo 1822.
SOCKERSKÅL MED LOCK, silver, A.G. Roos, Åbo 1822.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TYKO SALLINEN, SJÄLVPORTRÄTT.
TYKO SALLINEN, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BUFFÉ/SIDEBOARD, empire, Ryssland, 1800-talets första hälft.
BUFFÉ/SIDEBOARD, empire, Ryssland, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALEXANDRE NIKOLAEVITCH VOLKOV ROUSSOFF, VID NILFLODEN.
ALEXANDRE NIKOLAEVITCH VOLKOV ROUSSOFF, VID NILFLODEN.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MIKKO OINONEN, BRÄNNINGAR.
MIKKO OINONEN, BRÄNNINGAR.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ELDSKÄRM, Ryssland ca 1820-30, gotisk.
ELDSKÄRM, Ryssland ca 1820-30, gotisk.
Klubbat pris
690 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
THORSTEN WAENERBERG, SKUMMANDE FORS.
THORSTEN WAENERBERG, SKUMMANDE FORS.
Klubbat pris
730 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FRITZ JAKOBSSON, "JESSICA".
FRITZ JAKOBSSON, "JESSICA".
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SILVERSKÅL, Emile Delair Paris 1882-1920, vikt 972 g.
SILVERSKÅL, Emile Delair Paris 1882-1920, vikt 972 g.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
IKON, tempera på pannå, Ryssland 1800-talets slut.
IKON, tempera på pannå, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris
642 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ARMRING, 18K guld, lapis lazuli. Ilias Lalaounis, Grekland.
ARMRING, 18K guld, lapis lazuli. Ilias Lalaounis, Grekland.
Klubbat pris
1 251 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
NIKOLAI LEHTO, OBSERVATORIEBACKEN.
NIKOLAI LEHTO, OBSERVATORIEBACKEN.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YTTERFODER, majolika, Arabia ca 1911.
YTTERFODER, majolika, Arabia ca 1911.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SIDEBOARD, England 1800-talets första hälft.
SIDEBOARD, England 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
WILHELM BEHM, GRÖNSKANDE LANDSKAP.
WILHELM BEHM, GRÖNSKANDE LANDSKAP.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ETT PAR RYSKA KARMSTOLAR, 1800-talets mitt.
ETT PAR RYSKA KARMSTOLAR, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter, 14K guld.
ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter, 14K guld.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SPELBORD, troligen Italien 1800-talets början.
SPELBORD, troligen Italien 1800-talets början.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HÄNGE, infattat mynt 20K guld, Bysantinska riket.
HÄNGE, infattat mynt 20K guld, Bysantinska riket.
Klubbat pris
710 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TERRIN, keramik, Iris ca 1900, Alfred Wilhelm Finch.
TERRIN, keramik, Iris ca 1900, Alfred Wilhelm Finch.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SVENSK BAROCKSPEGEL, 1700-talets början.
SVENSK BAROCKSPEGEL, 1700-talets början.
Klubbat pris
501 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
COLLIER, 14K guld.
COLLIER, 14K guld.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GOLVURNA, porslin, Imari Japan, 1700-tal.
GOLVURNA, porslin, Imari Japan, 1700-tal.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MATTA, Shiraz, semiantik 207x292 cm.
MATTA, Shiraz, semiantik 207x292 cm.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
SILVERBRICKA, Österike-Ungern ca 1900, vikt 609 g.
SILVERBRICKA, Österike-Ungern ca 1900, vikt 609 g.
Klubbat pris
761 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
KRUKA MED FAT, IRIS, Alfred W. Finch ca 1900.
KRUKA MED FAT, IRIS, Alfred W. Finch ca 1900.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
SILVERBRICKA, Moskva 1893, Ovtchinnikov. Vikt 669 g.
SILVERBRICKA, Moskva 1893, Ovtchinnikov. Vikt 669 g.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GLASPOKAL, 1700-talets slut, troligtvis Finland.
GLASPOKAL, 1700-talets slut, troligtvis Finland.
Klubbat pris
564 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ELLEN THESLEFF, TÄNKARE.
ELLEN THESLEFF, TÄNKARE.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RING, miniatyrmålning, 18K guld. 1700-talet.
RING, miniatyrmålning, 18K guld. 1700-talet.
Klubbat pris
841 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
HALSSMYCKE, 18K guld, pärla.
HALSSMYCKE, 18K guld, pärla.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PIEDESTALER, ETT PAR, Sverige 1800-talets slut.
PIEDESTALER, ETT PAR, Sverige 1800-talets slut.
Klubbat pris
660 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FOTOGRAFI I RAM, signerad.
FOTOGRAFI I RAM, signerad.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SOCKERSKÅLMED LOCK, silver, Ryssland, Moskva 1875.
SOCKERSKÅLMED LOCK, silver, Ryssland, Moskva 1875.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
STOL, nyklassicism, Frankrike 1700-tal.
STOL, nyklassicism, Frankrike 1700-tal.
Klubbat pris
562 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
RING, 18K guld. Cartier " Love".
RING, 18K guld. Cartier " Love".
Klubbat pris
729 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
SKRIVBORD, Ryssland ca 1850.
SKRIVBORD, Ryssland ca 1850.
Klubbat pris
870 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
BORD, mahognyfaner, Queen Anne, England 1700-tal.
BORD, mahognyfaner, Queen Anne, England 1700-tal.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
SALONGSBORD, mahogny, Ryssland 1830-tal.
SALONGSBORD, mahogny, Ryssland 1830-tal.
Klubbat pris
353 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
KINESISK PORSLINSKRUKA, 1700-tal.
KINESISK PORSLINSKRUKA, 1700-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
MATTA, Bachtiari antik.
MATTA, Bachtiari antik.
Klubbat pris
265 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TENNSTOP, Vasa 1786, Mårten Hammarström.
TENNSTOP, Vasa 1786, Mårten Hammarström.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RING, 18K guld. Cartier "Love".
RING, 18K guld. Cartier "Love".
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RING, 18K guld. Cartier 1990.
RING, 18K guld. Cartier 1990.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KARTA, kopparstick, "Plan des castels Cronslot, A 1750".
KARTA, kopparstick, "Plan des castels Cronslot, A 1750".
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PIEDESTAL, Mahognyfanerad, tidigt 1900-tal.
PIEDESTAL, Mahognyfanerad, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALBERT EDELFELT, "RUOKOLAKSGUMMA (ELLI JÄPPINEN)".
ALBERT EDELFELT, "RUOKOLAKSGUMMA (ELLI JÄPPINEN)".
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BORD, Louis seize stil, 1800-talets slut.
BORD, Louis seize stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR