Important Spring Sale 601

918 föremål
239. MATTA, semiantik Ghom, ca 335 x 217 cm.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
240. MATTA, semiantik Heris, ca 589 x 345,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
241. MATTA, semiantik Isfahan part silk, ca 309 x 206,5 cm.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
102. MIKROMOSAIK, efter Rafaels sk Conestabile Madonna, Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
661. MINIATYRER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
134. Magnus Myhrman, tekanna, silver, Åmål 1777, rokoko.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
384. Marcus Larsson, Sjöstycke med fisksump.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
434. Martin Mijtens d.ä Hans krets, Herr- och damporträtt.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
437. Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Hedvig Lovisa Horn af Björneborg (1655-1715).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
109. Mats Theselius, fåtölj "el Rey", Källemo efter 1999.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
111. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
110. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
106. Mats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
366. Melchior de Hondecoeter Hans art, Tuppfäktning.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
327. Melchior de Hondecoeter Hans art, Vilda fåglar i parklandskap.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
364. Mikael Dahl Tillskriven, Herre i röd justaucorps med guldgaloner.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
222. Morozov, etui, guld 56, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
534. MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), utan titel, med sigill.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 50 000 SEK
748. MÅLNING, av Jiang Yun (1847-1919), signerad och daterad 1904.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527. MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
759. MÅLNING, gouache på papper. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
760. MÅLNING, gouache på papper. Indien, omkring 1900.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
763. MÅLNING, pigment på papper. Indien, Orissa, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
766. MÅLNING, på duk. Indien, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
762. MÅLNINGAR på duk, två stycken, Indien, Orissa, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
322. Nils Kreuger, "En klunga hästar".
Klubbat pris
Utropspris
450 000 - 500 000 SEK
358. Nils Kreuger, "Från Holländska kusten".
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
325. Nils Kreuger, "Skymning".
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
333. Nils Möllerberg, "Morgon".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
389. Nils Möllerberg, "Sigyn".
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
569. OLJEMÅLNING, Kina, Faktorierna i Kanton omkring 1850.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
374. Olaf Wieghorst, "Old Homestead - Utter Ranch Washington".
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
429. Olof Arenius, Ulrika Eleonora Ribbing af Zernava (1723-1787).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
126. Olof Fernlöf, chokladkanna, silver, Göteborg 1728, senbarock.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
127. Olof Fernlöf, tekanna, silver, Göteborg 1734, senbarock.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
177. Oluf Jörgensen, remmare, silver, (verksam i Bergen 1650-1700).
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
50 000 - 65 000 SEK
221. Ovchinnikov, IKON, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
546. PANEL, lack och pärlemor. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
510. PARTI, fem delar. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
773. PASILYSCHAL, ylle. Kashmir, Indien, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355. PAUL FISCHER, olja på duk, signerad Paul Fischer.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
593. PENSEBLAD, agat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
584. PENSELBAD, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
663. PENSELBAD, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
662. PENSELVAS, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
660. PENSELVAS, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
512. PENSELVAS, brons. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
351. PG Thelander, "Man under kruka".
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
538. PIEDESTALER, ett par, hardwood. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
481. PILGRIMSFLASKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
480. PILGRIMSFLASKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
736. PLAKETT, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
676. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
730. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
675. PLAKETTER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
674. PLAKETTER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
43. POTTSKÅP, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
562. PRAKTFAT, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
677. PRAKTFAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
444. PRAKTSKÅL, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
715. PRAKTVAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
659. PRAKTVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK