Kan inte nå servern

Important Spring Sale 601

 
918 föremål
370. Johan Peter Molin Efter, "Bältespännarna".
370. Johan Peter Molin Efter, "Bältespännarna".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
132. Johan Pettersson Berg, tekanna, silver, Norrköping 1760, rokoko.
132. Johan Pettersson Berg, tekanna, silver, Norrköping 1760, rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
371. Johan Tirén, Tvekamp i snön.
371. Johan Tirén, Tvekamp i snön.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
438A. John Bauer, "Herdegossen".
438A. John Bauer, "Herdegossen".
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
165. John Le Sage och Georg Hunter I, tallrikar 12 st, silver, London 1731 och 1762.
165. John Le Sage och Georg Hunter I, tallrikar 12 st, silver, London 1731 och 1762.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
159. John Ruslen möjligen, dryckeskanna, silver, London 1680.
159. John Ruslen möjligen, dryckeskanna, silver, London 1680.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
286. John Sten, "Landskap".
286. John Sten, "Landskap".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
104. Jonas Bohlin, skåp, "Slottsbacken", Källemo ca 1987.
104. Jonas Bohlin, skåp, "Slottsbacken", Källemo ca 1987.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
387. Julia Beck, Stjärnklar natt, Normandie.
387. Julia Beck, Stjärnklar natt, Normandie.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
566. KAFFEKANNA, silver. Japan, tidigt 1900-tal.
566. KAFFEKANNA, silver. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
57. KARMSTOL. Gustaviansk 1700-talets slut. Gripsholmsmodell.
57. KARMSTOL. Gustaviansk 1700-talets slut. Gripsholmsmodell.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
59. KARMSTOLAR S.K. SULLASTOLAR, ett par, sengustavianska 1790-tal.
59. KARMSTOLAR S.K. SULLASTOLAR, ett par, sengustavianska 1790-tal.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
539. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
539. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
269. KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal.
269. KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
679. KENDI, kraakporslin. Mingdynasti, Wanli (1572-1620).
679. KENDI, kraakporslin. Mingdynasti, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
9. KONSOLBORD, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
9. KONSOLBORD, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
48. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
48. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
47. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
47. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
591. KOPP samt FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
591. KOPP samt FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
691. KOPP, porslin. Transition, 1600-tal.
691. KOPP, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
469. KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
469. KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
488. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
488. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
487. KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).
487. KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
479. KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
479. KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
439. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
439. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
457. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
457. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
458. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
458. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
448. KRUKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
448. KRUKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
611. KRUKOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
611. KRUKOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
896. KURZ, armbandsur, 14,4 x 14,4 mm.
896. KURZ, armbandsur, 14,4 x 14,4 mm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
279. Karl Nordström, "Månuppgång i Bellevueparken".
279. Karl Nordström, "Månuppgång i Bellevueparken".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
118. Kåsa, ostämplad, silver, Sverige 1600-tal.
118. Kåsa, ostämplad, silver, Sverige 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
80. LJUSKRONA, för sex ljus, omkring år 1800, möjligen Ryssland.
80. LJUSKRONA, för sex ljus, omkring år 1800, möjligen Ryssland.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
78. LJUSKRONA, för sex ljus, rokoko, 1700-talets andra hälft.
78. LJUSKRONA, för sex ljus, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
208. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock.
208. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
89. LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Anders Hedenbom, Örebro 1734.
89. LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Anders Hedenbom, Örebro 1734.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
901. LORNJETT, med gammal-, åttkant- och baguetteslipade diamanter.
901. LORNJETT, med gammal-, åttkant- och baguetteslipade diamanter.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
195. Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko.
195. Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
287. Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Lådspegel, dubbelsidig.
287. Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Lådspegel, dubbelsidig.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
302. Lorens Pasch d ä Hans krets, Skrivande herre i rosa banyan.
302. Lorens Pasch d ä Hans krets, Skrivande herre i rosa banyan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
867. MANSCHETTKNAPPAR, med cabochonslipade safirer.
867. MANSCHETTKNAPPAR, med cabochonslipade safirer.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
329. MARMADUKE CRADOCK, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
329. MARMADUKE CRADOCK, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
731. MASK, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal, troligen 16/1700-tal.
731. MASK, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal, troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
785. MASK, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
785. MASK, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
769. MASKER, två stycken, trä. Troligen Indien, omkring 1900.
769. MASKER, två stycken, trä. Troligen Indien, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
22. MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.
22. MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
544. MATTA, antik Kina/Khotan, ca 164,5 x 105,5 cm.
544. MATTA, antik Kina/Khotan, ca 164,5 x 105,5 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
545. MATTA, antik Ningxia, ca 137 x 67,5 cm, Kina sen Qing.
545. MATTA, antik Ningxia, ca 137 x 67,5 cm, Kina sen Qing.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK