Skandinaviskt svalt

358 föremål
HELENA TYNELL, takplafond, Glashütte Limburg, Tyskland.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal.
Klubbat pris
4 920 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GINO SARFATTI, taklampa, modell 2097-30, Flos, Italien.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JONAS BOHLIN, skåp, 2 st,  "Cell", formgivna 1999.
Klubbat pris
4 252 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par, "Jetson".
Klubbat pris
7 199 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VAS, glas, Jugend, Loetz-stil, 1900-talets början.
Klubbat pris
120 EUR
Utropspris
200 EUR
GUNNAR NYLUND, ytterfoder, 8 stycken, porslin, Rörstrand.
Klubbat pris
2 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1928.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, bord Artek Finland 2000-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDOBORD, ett par, Svensk Möbelindustri SMI, 1960-tal.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt.
MATBORD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BAR, palisander. Dyrlund, Danmark 1970-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
4 500 SEK
SOFFBORD, Jason, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOBAKSBURK, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1929.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOVE ARBÉN. STOLAR, 4 st. Lammhults Möbler "Aron".
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD "Pont", Lignet Roset 2000-tal.
Klubbat pris
305 EUR
Utropspris
300 EUR
ROGER PERSSON, bord/matbord, "Bespoke", Swedese 2010.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÄNK, Bjärnums möbelfabrik, 1960-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PAAVO TYNELL, skål, mässing.
PAAVO TYNELL, skål, mässing.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSLAMPA, Frank Bentler, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS J WEGNER, soffa modell modell 236,
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, ett par, 1940-/50-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARNE JACOBSEN, bord, "Cirkulär / B825,", Fritz Hansen.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATS THESELIUS, soffa "Ruben".
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BEN AF SCHULTEN, Golvlampa, BS 812, Artek.
Klubbat pris
395 EUR
Utropspris
300 EUR
ERIK HÖGLUND, kandelaber, smide och glas, Boda.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POUL KJAERHOLM, soffbord PK61 Fritz Hansen 1989.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SERVERINGSVAGN, IKEA, 1970/80-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NILS STRINNING, bokhylla, "String", 2000-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, keramik. Jugend, Höganäs, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 109 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, nysilver, 28 st, punschbägare.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WIKTOR BERNDT, taklampa, Swedish Crystal, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHN BONÉ, soffbord, Danmark. 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STÅBORD, "Oas", Lundbergs Möbler, 2000-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods. Rörstrand.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NIELS GAMMELGAARD, soffa "Moment" för IKEA.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HARALD SALOMON, skulptur, stengods, Rörstrand, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK