Design + Art Helsinki F182

108 föremål
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Notsoe FK.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
SAARA HOPEA, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1952.
Klubbat pris
261 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
SAARA HOPEA, KRISTALLVAS. Notsjö, 1950-tal.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
OIVA TOIKKA, POMPOM LJUSSTAKE. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
808 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
Klubbat pris
4 850 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, FAT. Sign. Tapio Wirkkala Iittala. 1950-tal.
Klubbat pris
960 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
10 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
Klubbat pris
950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
Klubbat pris
5 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, "Calla" signerad G. Nyman, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
2 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. "Piennar", sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AIMO OKKOLIN, SKÅL. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
666 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy,  Karhula. 1936/37.
Klubbat pris
11 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
GÖRAN HONGELL, SKÅL. Sign. G. Hongell-Karkula 1941.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Klubbat pris
7 700 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
HARRI KOSKINEN, KONSTGLAS. Sign. Iittala 2012, K. Koskinen.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ANU PENTTINEN, VAS. Magnitude. Sign. Anu Penttinen, 2005.
Klubbat pris
790 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KAJ FRANCK, TRE SYLTBURKAR. Notsjö, 1960.
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAJ FRANCK, SAFTSERVIS. Kanna och sex glas i korg. Notsjö, 1950-tal.
Klubbat pris
780 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. -55.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR