Art & Antiques Helsingfors F186

42 föremål
SKÅL, silver, Christian Velch, St:Petersburg 1820-tal.
Klubbat pris
730 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
SKULPTUR, porslin, Popov, Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BÅLSKÅL OCH SLEV, rubinglas, Ryssland 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
IKON, Ryssland, 1800-talets tredje kvartal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
Klubbat pris
1 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BRICKA, silver, Henrik Tallberg, St:Petersburg 1827,
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BÄGARE, silver och niello, Okänd guldsmed AK, Moskva 1841.
Klubbat pris
1 102 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
VAS, slipat glas och silver, 15 Artellen Moskva 1915-17,
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 600 - 2 000 EUR
NÅLFAT, emaljerat silver, Henrik Wigström, St.Petersburg 1890-tal.
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets slut.
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
SKEDAR 6 st , silver och emalj, Moskva ca 1900, guldsmed E.O.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
SOCKERSKÅL, silver, Moskva 1816, Ivan Zaitsev.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
IKON, Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BRÖDKORG, silver, St:Petersburg 1828?, Anton Iwersen.
Klubbat pris
1 572 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TALRIKAR 6 ST, porslin, Kejserliga porslinsfabriken. Nikolai II ca 1910.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
KÅSA, silver och emalj, Moskva 1908-17, Maria Semenova.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MINNESSKÅL,  K. Fabergé, som stöd för soldaterna i kriget 1914.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
IKON, Ryssland 1700-talets slut.
Klubbat pris
7 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KANDELABER, Ryssland 1800-talets början.
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BÄGARE, silver, Moskva 1769, Krishev Fedor.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
LJUSSTAKAR, ETT PAR, empire, Ryssland, 1800-talets början.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
SKÅL, silver, Carl Savary, St:Petersburg 1830.
Klubbat pris
970 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KARAFF, silver och glas, Morozov, St:Petersburg ca 1900.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MUGG, silver, P.Muller, St:Petersburg 1830.
Klubbat pris
840 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SPELBORD, rokoko, Ryssland 1700-talets mitt.
Klubbat pris
5 710 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SKRIVBORD MED UPPSATS, Ryssland 1810-30.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
FABERGÉ CIGARETTETUI, mässing 1914-1915.
Klubbat pris
3 850 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KAFFESERVIS 4 DELAR, silver, Vasily Agafonov Moskva  1908-17.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR