Selected Classics Helsinki F195

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1BYRÅ, rokoko, Italien, 1700-talets senare hälft.2 400 EUR
2BYRÅ, av Friedrich Kruus (mästare i Stockholm 1746-1765). Rokoko.Återrop
3BYRÅ, rokoko, 1700-tal.1 900 EUR
4SEKRETÄR, sengustaviansk.Återrop
5STOLAR, 8 st och 2 st, biedermeier, 1800-talets mitt.2 000 EUR
6SOFFA, biedermeier, 1800-tal.500 EUR
7GUSTAVIANSKT SPELBORD.400 EUR
8TOILETTBORD, rokoko, Stockholmsarbete, i Johan Conrad Ecksteins art.1 100 EUR
9SPELBORD, rokoko, 1700-tal.550 EUR
10BORD, biedermeier, 1800-talet.300 EUR
11FÄLLBORD, 1800-talets första hälft.Återrop
12SPEGEL, Sverige, rokoko 1770-tal.600 EUR
13SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut.700 EUR
14SPEGEL, empire, början av 1800-talet.1 500 EUR
15TAKKRONA, 1800-talets mitt.1 800 EUR
16AMPEL, empire, 1800-talets första hälft.2 650 EUR
17VÄGGKANDELABRAR ETT PAR.400 EUR
18BORDSLYSTER.Återrop
19LJUSSTAKAR, ETT PAR, brännförgyllda mässing.400 EUR
20LJUSSTAKAR, ett par, brännförgylld mässing, tidigt 1800-tal.Återrop
21LJUSSTAKAR ETT PAR, tenn Daniel Rising Åbo 1791.400 EUR
22LJUSSTAKAR ETT PAR, tenn, Johan Gustaf Almqvist, Åbo 1817.600 EUR
23SVENSKA TENNLJUSSTAKAR, ETT PAR.Återrop
24FAT, Bengt Christian Ståhlström, Åbo 1700.350 EUR
25BRÄNNVINSFLASKA.200 EUR
27TAZZA, förgylld mässing och agat, 1800-talets andra hälft.700 EUR
28CASOLETT.1 000 EUR
29VINKYLARE, England, 1700-tal.1 000 EUR
30KARTA, Orbis Terrarum Nova et Accuratissima Tabula, Nicolaes Visscher I, 1600-tal.1 500 EUR
31KARTA, "Passcharta öfer Nra delen af Östersjön, Ålandshaf med Sdm delen af Bottenhafwet". Stockholm 1790.1 000 EUR
32KARTA, "Haemisphaerium Stellatum Australe Aequali Sphaerarum Proportione", Petrus Schenk 1710.Återrop
33KARTA, "Tabula Anemographica", Mathias Seutter 1700-tal.Återrop
34SIGISMUND VON HERBERSTAIN, Comentari della Moscovia, Venezia, 1550.1 800 EUR
35BREVPRESS, mikromosaik, Italien, 1800-talets senare hälft.Återrop
36MÉLANIE DE COMOLERA, DOSA MED MINIATYRMÅLNING.Återrop
37KABINETTSKRIN MED KLOCKA, troligen Wien, 1800-talets andra hälft.7 000 EUR
38BUDAI, brons, Qing dynastin, 1600/1700-tal.1 500 EUR
39Alzer 55 Damier Ebéne Resväska.Återrop
40BORDSUR, silver, emalj och lapis lazuli, troligen Hermann Böhm, Wien, Österrike, 1800-talets senare hälft.1 800 EUR
41GIGARETTETUI, 18K guld, emalj. Lacloche Freres, Paris, Franrike 1930-tal.Återrop
42ETUI, 18K guld, svart emalj. Frankrike.Återrop
43CARTIER, ETUI, 18K rött- och gult guld. Cartier London 1936.5 500 EUR
44CIGARETTETUI, 18K guld. Georg Buchert, Helsingfors 1944.Återrop
45MAKE-UP VÄSKA, vitmetall, 18K guld, rosenslipade diamanter. Van Cleef & Arpels, Paris 1930-tal.Återrop
46CARTIER, ETUI, silver, 18K guld. Cartier 1940-tal.1 200 EUR
47ETUI, silver, 18K guld, onyx. Alfred Dunhill, Paris 1940-tal.Återrop
48CARTIER, ETUI, silver och 18k guld. Cartier, London 1936.1 200 EUR
49SERVERINGSFAT, silver, Johann Hues, Hamburg, 1700-talets slut.1 700 EUR
50BÄGARE, silver, Stephan Westerstråle, Stockholm 1794.Återrop
51BÄGARE, silver, Johan Andersson Starin (1723-1756), Stockholm 1746.Återrop
52POKAL, silver, Gustaf Henning, Stockholm, 1700-talets mitt.Återrop
53BRICKA, silver, Wien 1812, otydlig mästarstämpel.Återrop
54KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Anita Sarlin, Koruteollisuus Tillander Oy, Helsingfors 1951.1 000 EUR
55KAFFEKANNA, silver, av Petter Eneroth, Stockholm, Gustaviansk.Återrop
56BRÖDKORG, silver, Balticum, 1800-talets första hälft.700 EUR
57BRÖDKORG, silver, Roland Melin, Helsingfors 1852.800 EUR
58BRÖDKORG, silver, Roland Mellin, Helsingfors 1842.Återrop
59SÅSSKÅL, silver, Sazikov, St. Petersburg 1880.850 EUR
60BESTICKUPPSÄTTNING, 89 delar, silver, i schatull "Helsingfors", Oskar Lindroos, Helsingfors 1917-1925.2 500 EUR
61VÄVD TAPET, Flandern 1700-tal.1 100 EUR
62MATTA, Nain. Circa 209x201 cm.400 EUR
63MATTA, Nain. Ca 273x161 cm.Återrop
64MATTA, Isfahan, antik, 674x357 cm.5 000 EUR
65MATTA, silk Ghom, signerad, 150x102 cm.Återrop
66MATTA, silke Ghom, signerad, 164x102 cm.Återrop
67UTMÄRKELSETECKEN, Sankt Annaorden, 1. klass, guld (56) och emalj, Ryssland, 1908-1917.2 000 EUR
68KRASCHAN, Alexander Nevskijorden, silver, och emalj, Ryssland 1896-1908.Återrop
69UTMÄRKELSETECKEN, Sankt Annaorden, 3. klass, guld (56) och emalj, Ryssland, 1800-talets slut.750 EUR
70GULDSABEL, av Sankt Annas och Sankt Georgsorden, Ryssland, modell 1913 för infanteriet.Återrop
71HEDERSSABEL, så kallad guldsabel, Ryssland, för kavalleriet, modell 1827, 1860-tal.Återrop
72PALLASCH, gåvosvärd, Preussen/Ryssland, för Chevaliergardet, 1800-talets slut.Återrop
73OFFICERSSVÄRD, Ryssland, modell 1909 för infanteriet.1 600 EUR
74SLAGLÅSGEVÄR, Ryssland, modell 1847 för dragoner.1 400 EUR
75KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland, empire 1800-talets början.800 EUR
76STOLAR, ett par, senempire, Ryssland, 1800-talets första hälft.600 EUR
77KARTA, KRIM. Carte de la Mer d´Azof et d´une partie de la Mer Noire...400 EUR
78ENCYCLOPEDISK ORDBOK (ENTSIKLOPEDITSESKI SLOVAR), 84 delar.1 200 EUR
79MATSEDEL FÖR ALEXANDER IIIs KRÖNING.800 EUR
80IKON, Ryssland tidigt 1900-tal.Återrop
81IKON, Ryssland tidigt 1900-tal.4 600 EUR
82KAFFESERVIS 6 DELAR, porslin, "tête-à-tête", Kuznetsov Dulevo fabriken 1891-1917.2 800 EUR
83FLASKA, glas, Ryssland, tidigt 1800-tal.1 000 EUR
84POKAL, glas, Ryssland 1800-talets början.750 EUR
85SMÖRSKÅL, silver och glas, Carl Gustav Ekqvist, Sankt Petersburg, 1850-tal, Ryssland.1 300 EUR
86CIGARRETTETUI, silver (88) och emalj, Ovchinnikov, Moskva 1887, Ryssland.1 100 EUR
87CIGARRETTETUI, silver, guld och emalj, Khlebnikov, Moskva, cirka 1910.2 000 EUR
88CIGARRETTETUI, silver. Albrecht Kirill, St Petersburg 1874-1898.400 EUR
89SOCKERSKÅL, silver, Nichols & Plinke, Sankt Petersburg 1860, Ryssland.550 EUR
90SOCKERSKÅL, silver, Carl Anton Carlborg, Åbo 1823.Återrop
91SOCKERSKRIN, silver, stämplad J.B, kontrollmästare Ivan Vonifatiyevich Yevstigneyev, Sankt Petersburg 1880.1 700 EUR
92TE- OCH KAFFESERVIS, 5 delar, silver, Carl Johann Tegelsten, Sankt Petersburg 1841-44.4 000 EUR
93TEGLASHÅLLARE, silver, troligen Pavel Ivanovich Egorov, Moskva 1880.550 EUR
94SAMOVAR, silver, Johan Ferdinand Olsonius, Gratchev, Sankt Petersburg 1882.12 000 EUR
95STOP, silver, delvis förgyllt, Moskva 1862, oidentifierad guldsmed C.B.C.2 200 EUR
96VINKANNA, silver, Adrian Ivanov, Moskva ca 1900.1 300 EUR
97BRÖDKORG, silver, Moskva 1871, guldsmed М.Ш.1 700 EUR
98SYLTSKED, förgyllt silver, Alexander B. Lyubavin, Sankt Petersburg, 1910-tal, Ryssland.Återrop
99RESESAMOVAR.1 600 EUR
100LJUSSTAKE, Ryssland 1800-talets början.600 EUR
101FIGURIN, porslin, kejserliga porslinsfabriken St:Petersburg, Nikolai II:s tid 1911.4 200 EUR