Kan inte nå servern

Helsinki Design + Contemporary Art F203

 
257 föremål
Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
33 200 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.
ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.
Klubbat pris 
44 900 EUR
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
Tapio Wirkkala, skulptur, signerad TW. Tidigt 1970-tal.
Tapio Wirkkala, skulptur, signerad TW. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
7 400 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Björn Weckström, Armband "Opus 381", 18K guld. Lapponia 1969.
Björn Weckström, Armband "Opus 381", 18K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
11 000 EUR
Utropspris
7 500 - 8 500 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris 
6 900 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, bordslampa, modell A704, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, bordslampa, modell A704, Valaistustyö.
Klubbat pris 
6 100 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris 
6 600 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, keramik, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, keramik, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
7 100 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
5 600 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
Klubbat pris 
4 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
6 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
6 550 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Leo Torikainen, Collier, 18K guld. Pirkan Kulta, Tammerfors 1963.
Leo Torikainen, Collier, 18K guld. Pirkan Kulta, Tammerfors 1963.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Asko International, 1960-tal.
EERO AARNIO, "Åskbollen", Asko International, 1960-tal.
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Osmo Rauhala,"Svalor".
Osmo Rauhala,"Svalor".
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
5 650 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Sergei Ossovsky,  "Sommar".
Sergei Ossovsky, "Sommar".
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Matti Kujasalo, "Utan titel".
Matti Kujasalo, "Utan titel".
Klubbat pris 
6 405 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, golvlampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
ILMARI TAPIOVAARA, golvlampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
5 202 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Ilari Hautamäki, "From the earth".
Ilari Hautamäki, "From the earth".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Topi Ruotsalainen, "All play and no work".
Topi Ruotsalainen, "All play and no work".
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
14 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Matti Kujasalo,  Utan titel.
Matti Kujasalo, Utan titel.
Klubbat pris 
5 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
FÅTÖLJER, ett par, tidigt 1900-tal.
FÅTÖLJER, ett par, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 005 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Juri Saarikoski, Utan titel.
Juri Saarikoski, Utan titel.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
RITVA PUOTILA, rya, för Finska handarbetets vänner. Ca 188x125 cm.
RITVA PUOTILA, rya, för Finska handarbetets vänner. Ca 188x125 cm.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj,  "Karusell", Haimi 1960-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-tal.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 400 - 2 600 EUR
Miikka Vaskola, Utan titel.
Miikka Vaskola, Utan titel.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GOLVLAMPA, "Miracle", Bakalowits & Sohne, Österrike 1960-tal.
GOLVLAMPA, "Miracle", Bakalowits & Sohne, Österrike 1960-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Jouko Lehtola, "Sunset".
Jouko Lehtola, "Sunset".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9053, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9053, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia.
Klubbat pris 
4 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
4 450 EUR
Utropspris
2 000 - 2 400 EUR
HELI HUOTALA, "ALLT HAR SIN TID II".
HELI HUOTALA, "ALLT HAR SIN TID II".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Ismo Hyvärinen, "Tung".
Ismo Hyvärinen, "Tung".
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
Björn Weckström, Armband "Kaskad", 14K guld. Lapponia 1969.
Björn Weckström, Armband "Kaskad", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Heli Huotala, "How winter kills".
Heli Huotala, "How winter kills".
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
Björn Weckström, Halsband "Nugget ", 14K guld. Lapponia 1997.
Björn Weckström, Halsband "Nugget ", 14K guld. Lapponia 1997.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Kristian Krokfors, "Grön kulle".
Kristian Krokfors, "Grön kulle".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
AXEL SALTO, skål, signerad Salto, Royal Copenhagen.
AXEL SALTO, skål, signerad Salto, Royal Copenhagen.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Paul Osipow, Utan titel.
Paul Osipow, Utan titel.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.
HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.
Klubbat pris 
7 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Anne Tompuri, "Maisema".
Anne Tompuri, "Maisema".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Kristian Krokfors, "Tre tält".
Kristian Krokfors, "Tre tält".
Klubbat pris 
1 120 EUR
Utropspris
1 400 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3031, specialutgåva, signerad Alvar Aalto 13/1986.
ALVAR AALTO, vas, 3031, specialutgåva, signerad Alvar Aalto 13/1986.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, signerad Timo Sarpaneva 3568.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, signerad Timo Sarpaneva 3568.
Klubbat pris 
5 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ELIEL SAARINEN, vägglampa, för Statens Järnvägar, Finland  1920-tal.
ELIEL SAARINEN, vägglampa, för Statens Järnvägar, Finland 1920-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

569. Olle Olsson-Hagalund, "Två vita moln".
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
280 000
 
SEK
ditt bud
270 000
 
SEK
ditt bud
260 000
 
SEK
ditt bud
250 000
 
SEK
ditt bud
240 000
 
SEK
ditt bud
230 000
 
SEK
ditt bud
220 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
280 000 SEK