Rolf Schmitz Collection H056

57 föremål
221. GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
222. GALLERKORG, fajans. Rörstrand, 1761.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
223. GALLERKORG, fajans. Sannolikt Marieberg, efter 1766.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
224. FIGURINER, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
225. FIGURINER, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
226. FIGURIN, porslin. Meissen, 1750-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
228. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
229. FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
230. FIGURIN, två stycken, porslin. Meissen, jägare, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
231. FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
232. SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, 1740/50-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
234. SALTKAR, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
236. FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
237. FIGURIN, porslin. Meissen.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
238. FIGURIN, porslin. Tyskland, 17/1800-tal. Omärkt.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
239. FIGURINER, två stycken. Efter Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
240. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
241. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
242. FIGURIN, porslin. Meissen, 1890-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
243. FIGURIN, porslin. Meissen, 1890-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
244. SKULPTUR, porslin. Meissen, 1890-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
245. FIGURIN, porslin. Meissen, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
246. VASER, ett par, porslin. Meissenliknande märke, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
247. FIGURIN, porslin. Efter Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
248. FIGURIN, porslin. Meissenliknande märke.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
249. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
250. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
251. MINIATYR FIGURINER, fem stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
252. TEDOSA, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
253. FIGURGRUPP, porslin. Höchst, 1770-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
254. FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1770-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
255. FIGURIN, porslin. Höchst, 1770-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
256. FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
257. TEDOSA med LOCK, porslin. Höchst, sent 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262. FIGURINER, fyra stycken, porslin. Höchst.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
263. FIGURIN, porslin. Wien, 1700-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
264. FIGURINER, fem stycken, porslin. Meissen och Wien.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
266. FIGURINER, ett par, porslin. Berlin, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
267. FIGURIN, porslin. 'Wien', 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
268. FIGURINER, två stycken, porslin. Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
270. FIGURIN, porslin. Troligen Samson.
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
271. FIGURGRUPP, porslin. Neapelliknande märke, 1900-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
272. APORKESTER, åtta stycken, porslin. 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
274. FIGURIN, flintgods. England, omkring 1800.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
275. KRÖNINGSBÄGARE, två stycken, emalj på koppar. Ryssland, 1896.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
276. DOSOR, sex stycken, porslin och emalj. 18/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
277. KRUKOR, nio stycken, porslin. Waldemarsudde, modern tillverkning.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK