Rolf Schmitz Collection H056

464 föremål
7. BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
9. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
11. Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
12. BORD, i Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
14. BORD, svensk rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
19. BORD, Mellaneuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
20. BORD, Directoire, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
22. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
23. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
24. SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
25. SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
26. BORD, 1800-tal.
26. BORD, 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
27. SPELBORD, England, 1800-talets början, Regency.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
28. SPELBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
29. BORD, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
30. BORD, ett par, senempire, 1800-tal.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
31. KLAFFBORD, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
32. MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
33. VITRINSKÅP, Holland, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
34. VITRINSKÅP, Holland, sent 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
35. Skrivskåp, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. POTTSKÅP, Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
39. BERGERE, Frankrike, 1700- talets andra hälft, Louis XV.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
49. KARMSTOL, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
50. STOLAR, sex stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
56. SPEGEL, i Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), senbarock.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
57. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
58. SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
62. LJUSKRONA, för sex ljus, svensk barock, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
63. LJUSKRONA, för sex ljus, svensk barock, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
68. LJUSKRONA, för tolv ljus, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
195 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
69. LJUSKRONA, för fyra ljus, Hagamodell, gustaviansk, 1790-tal.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
71. LJUSKRONA, för sex ljus, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
72. AMPEL, för fyra ljus, Sverige, 1800-tal, Karl Johan.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
73. LYKTA, för två ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
74. LYKTA, för ett ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
77. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
82. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
84. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, 1800-tal, Empirestil.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
85. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
86. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
87. LJUSSTAKE, Frankrike 1700-talets första del, Louis XV.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
91. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
92. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
93. BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
94. BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
96. SKRIVSTÄLL, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
97. ELDSKÄRM, samt ett par ELDHUNDAR, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
98. Gerard Mannoni, soffbord, Frankrike 1974.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
99. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
100. Josef Frank, bordslampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK