Decemberauktionen + Asiatiska 597

270 föremål
529. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
404. SKULPTUR/RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
496. GOLVVAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900 med märke.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
307. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
406. SKULPTURER, nio stycken, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
442. TESERVIS, 3 delar, silver. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
489. DUBBELVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316. KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
295. SKULPTUR, brons. Daoistisk dignitär, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
466. TALLRIKAR, nio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
296. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
293. TEMPELKLOCKA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
377. GUANYIN, förgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
390. SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, troligen U-Tong, 1400-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
391. SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, 16/1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
399. RÖKELSEKAR brons. Sen Ming-tidig Qing, 16/1700-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
321. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
483. SERVIS, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
318. STÄLL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
540. RÖKELSEKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
370. AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Tibet, 1400-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
381. AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet, circa 1800.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
352. SKRIVBORD, hardwood. Late Qing dynasty, circa 1900.
Klubbat pris
640 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
425. RULLMÅLNING, Qingdynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
505. FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke (1644-1912).
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
345. ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
346. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
488. VAS, porslin. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
347. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
379. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
351. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
472. FIGURINER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
348. SKÅP, cinnoberlack. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 600 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
433. MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
555. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
170 000 - 180 000 SEK
373. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
367. FIGURIN, brons. 14/1500-tal eller tidigare.
Klubbat pris
520 000 SEK
Utropspris
300 000 - 500 000 SEK