Modern Art + Design 604

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
99ERIC LÖFMAN, tekanna, Markströms, Uppsala 1976.12 000 SEK
100Sigurd Persson, kaffekanna, Stockholm 1984, smed Lars Munkhammar, sterling.28 000 SEK
101Nils Nisbel, ljuskrona, Sigtuna 1987, sterling.65 000 SEK
102Fredrik Ingemansson, skål, Stockholm 1990, sterling.27 000 SEK
103Sigurd Persson, tekanna, Stockholm 1999, smed Lars Munkhammar, sterling silver.70 000 SEK
104Olle Ohlsson, kaffekanna, Stockholm 2003, sterling.25 000 SEK
105Peter Tereszczuk, skrivset, 4 delar, Arthur Rubenstein, Wien 1895-1925, jugend.20 000 SEK
106Tiffany Studios, fotoramar för bord, 2 st, New York, 1900-talets början.10 000 SEK
107ALICE NORDIN, skrivställ med uppsats, gjuteri Otto Meyer, Stockholm, jugend.Återrop
108Svensk formgivare, karmstol, utförd av A. Lagerberg, för Stockholmsutställningen 1897, jugend.8 000 SEK
109Svensk formgivare, vägghylla, utförd av A․ Lagerberg, Sverige 1897, jugend.6 000 SEK
110Alfred Grenander, skåp, Tyskland ca 1909, jugend.44 000 SEK
111Böhlmarks lampfabrik, bordslampa, Stockholm, jugend 1909-20.11 000 SEK
112Paul Philippe, figurin, "Pierette", Art Deco, ca 1925.94 000 SEK
113Carl Bergsten, soffa och fyra stolar, Nordiska Kompaniet 1915.20 000 SEK
114Elis Bergh, sannolikt, bordslampa, CG Hallberg, 1920-30-tal, Swedish Grace.4 000 SEK
115Okänd formgivare, bordslampa, 1920-tal.7 000 SEK
116Folke Bensow, "Taburett Nr 1", ett par, gjutjärn, Näfveqvarns Bruk ca 1925.200 000 SEK
117Rolf Bolin, "Sporturnan", trädgårdsurna, Näfveqvarns Bruk, efter 1925.60 000 SEK
118Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.30 000 SEK
119Björn Trägårdh & Nils Fougstedt, bord med tennskiva, Firma Svenskt Tenn, ca 1930.36 000 SEK
120Nils Fougstedt, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.8 500 SEK
121NILS FOUGSTEDT, bord, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1926.Återrop
122Nils Fougstedt, skrin, tillskrivet, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.11 000 SEK
123Orrefors, ljuskrona, Swedish Modern, 1930-40-tal.46 000 SEK
124Axel Einar Hjorth, skåp, modell "Åbo", Nordiska Kompaniet ca 1928-30.36 000 SEK
125Axel Einar Hjorth, golvspegel, modell "Åbo", Nordiska Kompaniet ca 1928-30.13 000 SEK
126Folke Bensow, "Taburett No: 2", två stycken, Näfveqvarns bruk, formgiven ca 1925.36 000 SEK
127Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1930.40 000 SEK
128Axel Einar Hjorth, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet, 1930.32 000 SEK
129Uno Åhrén / Björn Trägårdh, tillskriven, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, ca 1930.Återrop
130Josef Frank, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852, sannolikt 1950-tal.400 000 SEK
131Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, före 1985.16 000 SEK
132Anna Petrus, & Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.13 000 SEK
133Anna Petrus, vas "Profilvasen", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.40 000 SEK
134Estrid Ericson, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1920-tal.12 000 SEK
135Josef Frank, "Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, 1960-70-tal.110 000 SEK
136Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1946.26 000 SEK
137Estrid Ericson, halssmycke, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.9 000 SEK
138Marie-Louise Idestam Blomberg, schackspel med 32 pjäser, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1946.26 000 SEK
139Estrid Ericson, troligen, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1951, modell 2520.16 000 SEK
140Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.75 000 SEK
141Josef Frank, skåp, "Wellpappskåpet", modell 2192, Firma Svenskt Tenn.45 000 SEK
141AJosef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.9 500 SEK
142Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.85 000 SEK
143Axel Einar Hjorth, pall, Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.24 000 SEK
144Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.30 000 SEK
145Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par, troligen modell "Väddö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.100 000 SEK
146Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.60 000 SEK
147Axel Einar Hjorth, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.75 000 SEK
148Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.28 000 SEK
149Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, Nordiska Kompaniet 1930-tal.40 000 SEK
150Axel Einar Hjorth, spegel och bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.19 000 SEK
151Axel Einar Hjorth, satsbord, 3 delar, troligen modell Sibylla, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.19 000 SEK
152Lars Holmström, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.18 000 SEK
153Lars Holmström, spegel, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.9 000 SEK
154HERBERT ANDERSSONS MÖBELFABRIKER, bord, Swedish Grace, 1920-30-tal.Återrop
155Herbert Anderssons Möbelfabriker, taburetter, ett par, Swedish Grace 1920-30-tal.10 000 SEK
156Sigurd Lewerentz, karmstol, Gemla ca 1932.22 000 SEK
157Sture Lindholm, barskåp, Per Jönssons Verkstäder Stockholm, gesällarbete 1934.105 000 SEK
158Svensk formgivare, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.70 000 SEK
159Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.45 000 SEK
160Svensk formgivare, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.46 000 SEK
161Svensk formgivare, rumsavdelare/spaljé, möjligen tillverkad av Lublins, Sverige 1940-tal.6 500 SEK
162Svensk formgivare, fåtölj, 1950-tal.17 000 SEK
163Nils Ahrbom & Helge Zimdahl, bord, Stockholm 1932.75 000 SEK
164Nils Ahrbom & Helge Zimdahl, karmstolar, ett par, Stockholm 1932.Återrop
165NILS AHRBOM & HELGE ZIMDAHL, sideboard, Stockholm 1932.15 000 SEK
166Nils Ahrbom & Helge Zimdahl, sidobord/konsolbord, Stockholm 1932.8 000 SEK
167Otto Schulz, fåtöljer, ett par, för Boet, Göteborg ca 1935.24 000 SEK
168Harald Elof Notini, golvarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.40 000 SEK
169Gerald Summers, fåtölj, Makers of Simple Furniture, England ca 1935-40.260 000 SEK
170Otto Schulz, skåp, Boet, Göteborg, sannolikt. Swedish Modern, daterat 1942.24 000 SEK
171Otto Schulz, tillskriven, soffa, Swedish Modern, 1940-50-tal.26 000 SEK
172Otto Schulz, (red), tidskriften "Boet", 9+1 volymer, årgång 1928-1936, 1945 samt "Nya Möbler", band IV.26 000 SEK
173Tyra Lundgren, skulptur, fågel, brons, daterad 1972.28 000 SEK
174Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 242 x 160,5 cm, signerat MMF.28 300 SEK
175Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI, "Taraxacum", gobelängteknik, ca 250 x 158 cm, signerat AB MMF.32 000 SEK
176Kerstin Ekengren, DRAPERIER, 1 par, slätvävda, ca 341,5 x 264 respektive 336,5 x 262,5 cm, ett signerat KE 1953 (Kerstin Ekengren).44 000 SEK
177Kerstin Ekengren, DRAPERIER, 1 par, slätvävda, ca 344 x 254,5 respektive 343,5 x 252 cm, designat av Kerstin Ekengren, 1950-tal.65 000 SEK
178Helmer Osslund, VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 140 x 69 cm, signerad HO 19 KSAL 05.34 000 SEK
179Chris Berglund, VÄVD TAPET, "Maskrosboll", gobelängvariant, ca 89 x 90 cm, signerad AB MMF CB.24 000 SEK
180Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, VÄVNAD, "Bilöpare", gobelängvariant, ca 32 x 87 cm, signerad AMF.11 000 SEK
181Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 277,5 x 187 cm, signerad AB MMF BN.60 000 SEK
182Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga brun och grön", gobelängteknik, ca 226,5 x 165 cm, signerad AB MMF BN.32 000 SEK
183Marianne Richter, MATTA, "Josefina, lättblå", gobelängteknik, ca 196,5 x 132,5 cm, signerad AB MMF MR.28 000 SEK
184Barbro Nilsson, MATTA, "Park röd, Korsnäs", gobelängteknik, ca 447,5 x 424 cm, signerad AB MMF BN.330 000 SEK
185Barbro Nilsson, MATTA, "Park, grön", gobelängteknik, ca 361 x 257 cm, signerad AB MMF BN.160 000 SEK
186Barbro Nilsson, MATTA, "Park, grön", gobelängteknik, ca 165 x 104,5 cm, signerad AB MMF BN KK.18 000 SEK
187Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 285,5 x 183,5 cm, signerad AB MMF.40 000 SEK
188Ingegerd Torhamn, MATTA OCH SKISS, "Svensk-Amerika", flossa, gouache, mattan ca 109 x 156 cm, skissen ca 20 x 26 cm, signerade it.80 000 SEK
189Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Lunden", flossa, ca 387,5 x 314,5 cm, signerad AB MMF.140 000 SEK
190Marianne Richter, MATTA, "Gula trädet", flossa, ca 224,5 x 143 cm, signerad AB MMF MR.36 000 SEK
191Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, MATTA, "Stjärnrundlar, med mörk bakgrund", flossa, ca 401,5 x 274,5 cm, signerad AB MMF AML.150 000 SEK
192Barbro Nilsson, MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 224 x 154,5 cm, signerad AB MMF BN.24 000 SEK
193MATTA, flossa, ca 337,5 x 343 cm, Sverige omkring 1900-talets mitt.60 000 SEK
194Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ursula", reliefflossa, ca 246 x 165,5 cm, signerad AB MMF.22 000 SEK
195Barbro Nilsson, MATTA, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 303 x 203 cm, signerad AB MMF BN.100 000 SEK
196Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Grön äng", rölakan, ca 219 x 104 cm, signerad AB MMF.17 000 SEK
197Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röd grön äng", rölakan, ca 400,5 x 308 cm, signerad MMF.135 000 SEK